Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy

Gry potrafią czasem zapaść w pamięć dzięki jednej linii dialogowej. Szczególnie, jeśli ta niesie ze sobą sporo emocji wyrażonych soczystymi wulgaryzmami. Dziś trochę sobie poprzeklinamy, aby przypomnieć sobie najmocniejsze z nich.

CSGO – Cyka blyat!

Po takim morderczym strzale przez ścianę rywal ze Wschodu może nie opanować wściekłości. - Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy - dokument - 2020-09-12
Po takim morderczym strzale przez ścianę rywal ze Wschodu może nie opanować wściekłości.

CSGO W SKRÓCIE

  1. Gatunek: multiplayer FPS
  2. Platformy: PC, PS3, X360
  3. Data premiery: 21 sierpnia 2012

Kompetytywne gry wieloosobowe bardzo często wywołują wiele skrajnych emocji – od błogiej euforii aż po niekontrolowaną wściekłość. Wszystko właśnie przez ten element rywalizacji z żywym przeciwnikiem, a nie ze sztuczną inteligencją, która po jakimś czasie staje się przewidywalna. Counter Strike: Global Offensive był w czołówce najpopularniejszych tytułów multiplayer, a dziś nadal ma się bardzo dobrze po przejściu na model free-to-play. Dzięki temu część ludzi uparcie wstrzymujących się z zakupem mogła w końcu wypróbować tę rozpoznawalną strzelankę i dołączyć do jednej z najbardziej toksycznych społeczności w historii branży.

I nie chodzi tu nawet o bezczelnych cheaterów z automatycznym celownikiem i rentgenem w oczach, a o ludzi zwyczajnie niepotrafiących poradzić sobie z własną frustracją. Jeszcze pół biedy, jeśli dadzą jej upust w formie pisemnej, bowiem parę słów na czacie tekstowym można jakoś przeżyć. Gorzej, gdy rozwścieczony nastolatek krzyczy Ci przez komunikator głosowy do ucha i grozi Twojej matce śmiercią. Symbolem tej zbiorowej złości stał się rosyjski wulgarny okrzyk „cyka blyat” (na tyle popularny, że raczej nie trzeba go tłumaczyć), używany także żartobliwie, by szybko uciszyć nadpobudliwego dzieciaka. Pamiętajcie także o zbawiennej możliwości wyciszenia takiego delikwenta.

Komentarz filologa

Rosyjskie słowo „suka” stanowi oczywiście przekleństwo, ale tak samo jak polskie słowo „suka” oznacza też samicę psa. Istnieje także słowo „pios”, które oznacza samca psa. Najczęściej spotkamy się jednak ze słowem „sobaka” (czytamy „sabaka” – akcent pada na drugą sylabę). To słowo rodzaju żeńskiego, będące swoistym uogólnieniem. Niezależnie od płci czworonoga Rosjanin, mówiąc o psie, posłuży się słowem „sobaka”.

Co ciekawe, określenia „suka” w znaczeniu obraźliwym w języku rosyjskim można śmiało użyć również w odniesieniu do mężczyzny i nikt nie uzna tego za dziwne.

Marcin Strzyżewski

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

NieR: Automata

NieR: Automata

Mass Effect

Mass Effect

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Pośród Złodziei

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.