Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy

Gry potrafią czasem zapaść w pamięć dzięki jednej linii dialogowej. Szczególnie, jeśli ta niesie ze sobą sporo emocji wyrażonych soczystymi wulgaryzmami. Dziś trochę sobie poprzeklinamy, aby przypomnieć sobie najmocniejsze z nich.

Assassin’s Creed: Odyssey – Malaka!

ASSASSIN’S CREED: ODYSSEY W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Platformy: PC, PS4, XOne, Switch
  3. Data premiery: 5 października 2018

Trudno zliczyć te wszystkie „Asasyny”, gdy weźmiemy pod uwagę również specjalne wersje gier, które ukazały się na wymarłych już konsolach typu PlayStation Portable czy Nintendo DS. Co roku otrzymywaliśmy kolejne produkcje z tej serii, aż w końcu doszło do przełomowego momentu, może nawet i pewnej cezury. Ubisoft obrał zupełnie inny kierunek, postanawiając całkowicie zmodyfikować sprawdzony szablon. Najpierw powstało więc Assassin’s Creed: Origins będące pewnym poligonem testowym dla nowego systemu walki, jak i szeregu innych mechanik, a tuż po nim ukazało się Assassin’s Creed: Odyssey stanowiące poważny krok w stronę przekształcenia się w pełnoprawne RPG. I może zabrakło trochę do gatunkowego ideału, ale – hej – pierwsze (lub dwudzieste pierwsze) koty za płoty.

Odyssey przyciągnęło graczy nie tylko świeżym podejściem, ale i przegenialnie oddanym klimatem starożytnej Grecji, która – nie oszukujmy się – była jednym z ulubionych tematów większości uczniów na lekcjach historii. W grze ma się to poczucie nieustannego odkrywania nowych rzeczy, radość z poruszania się po żywych (choć cyfrowych) terenach, znanych jak dotąd tylko z książek lub filmów. Pełna swoboda, wiele kulturowych smaczków, również tych językowych. Mowa na przykład o greckim zamienniku naszej „kurwy”, czyli słowie „malaka”. Słyszymy je wielokrotnie w trakcie gry i za każdym razem brzmi tak samo wdzięcznie. Wychodzi na to, że każdy naród potrzebuje wentylu bezpieczeństwa w postaci takiego powszechnego wulgaryzmu.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

NieR: Automata

NieR: Automata

Mass Effect

Mass Effect

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Pośród Złodziei

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.