Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 marca 2021, 14:20

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polanie

  1. Gatunek: RTS
  2. Data premiery: marzec 1996
  3. Producent: MDF

W połowie lat dziewięćdziesiątych strategie czasu rzeczywistego przeżywały swój złoty okres. Klonów i naśladowców Warcrafta pojawiało się tyle, ile jeszcze niedawno battle royali. Swoją własną grę inspirowaną hitem Blizzarda wymarzył sobie również Mirosław Dymek, którego Polanie okazali się jak na polskie warunki spektakularnym sukcesem – wedle szacunków autora udało się sprzedać około 6 tysięcy kopii tego dzieła.

Gra pozwalała w ciągu przeszło dwudziestu misji robić to, co widzieliśmy w innych przedstawicielach gatunku – stawiać konstrukcje, rekrutować jednostki i toczyć regularne boje. Wyróżniała się jednak typowo swojskimi akcentami oraz tematyką. Głównym bohaterem kampanii był książę Mirko, a cała ekonomia tej produkcji opierała się na jednym specyficznym surowcu – produkowanym przez krowy mleku. Choć grze brakowało sznytu charakterystycznego dla dzieł Blizzarda, mogła pochwalić się całkiem solidnym wykonaniem, a dzięki pomysłowym mechanikom wyróżniała się też na rynku. Pewnie dlatego przy wydanym lata później sequelu ambicje były znacznie większe i próbowano zainteresować nim również Zachód. Bez większych sukcesów.

Kiedyś Mirek Dymek opowiedział mi, że mechanikę gospodarki opartej na mleku wymyślił Tomek Zbroiński, jego kolega z akademika. Pomysł pojawił się podczas rozmowy o czwartej rano, a sam Dymek zareagował na niego słowami: „Głupi pomysł, idiotyczny, zróbmy to!”.

Marcin Strzyżewski

  1. Więcej o grze Polanie
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
63,3%
Nie, jest mi to obojętne.
36,7%
Zobacz inne ankiety
Maluch Racer

Maluch Racer

Włatcy Móch: Wrzód na dópie

Włatcy Móch: Wrzód na dópie

Chłopaki nie płaczą

Chłopaki nie płaczą

Detektyw Rutkowski - Is back!

Detektyw Rutkowski - Is back!

Sołtys

Sołtys

Rezerwowe Psy

Rezerwowe Psy

Franko: The Crazy Revenge

Franko: The Crazy Revenge

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć
Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć

W ostatnich latach Polacy pokazali niejednokrotnie, że mają dryg do tworzenia gier wideo. Może to przez to zapomnieliśmy, że od lat 90. ubiegłego wieku wypuściliśmy też sporo tytułów, o których wszyscy – wraz z ich twórcami – wolelibyśmy zapomnieć.

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty
Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".