Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 maja 2020, 11:30

autor: Hed

Gry spoza kosza – 10 tytułów, które poleca Hed z TVGRY

Zastanawialiście się kiedyś, w jakie gry gra Hed, kiedy nie nagrywa akurat filmu do serii Gry z kosza? Jeśli tak, to mamy odpowiedź.

Pathologic 2

Cześć, porozmawiajmy o artystycznych grach. O, nie chcesz? Niestety, z punktu widzenia youtubera tak wygląda sytuacja, kiedy próbuje się pokazać grę inną niż wysokobudżetowe hity. To właśnie dlatego, nagrywając film o takiej grze jak Pathologic 2, skupiam się nie na genialnym scenariuszu i sposobie opowiadania historii, tylko na pewnych konkretnych mechanikach. Bo rozłożone na elementy składowe Pathologic 2 powinno odnieść piorunujący sukces i świetnie odnaleźć się na rynku symulatorów przetrwania stawiających na bardziej emergentne podejście do budowania historii. A jednak sukcesu podobno nie odniosło, co więcej – jego twórcy borykają się ze sporymi problemami.

W Pathologic 2 wcielamy się w chirurga – trafia on do niewielkiego miasteczka opanowanego przez zarazę, które po dwunastu dniach ulegnie zagładzie. Jako jeden z nielicznych dostępnych medyków musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji, a jednocześnie utrzymać się przy życiu. Gra zderza absolutnie brutalne elementy survivalowe, bo non stop trzeba pamiętać o parametrach dotyczących sił witalnych naszego bohatera, z nieliniową, opartą na upływie prawdziwego czasu fabułą. Błądząc po ulicach mrocznego miasta, grzebiemy w śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia, poznajemy lokalne frakcje w postaci chociażby dzieci okupujących opuszczony magazyn i… pukamy do domów w nadziei, że po drugiej stronie drzwi zastaniemy przyjazną postać. Każda spotkana osoba dostarcza więcej pytań niż odpowiedzi. Po dwunastu dniach nasz czas się kończy i zderzamy się z własną nieudolnością.

Studio Ice-Pick Lodge specjalizuje się w tworzeniu gier postrzeganych jako dziwne, ale w rzeczywistości będących po prostu produkcjami artystycznymi. Chyba w żadnym innym tytule nie udała mu się jednak tak ambitna rzecz: stworzenie survivalowego sandboksa narracyjnego. Gra ujęta w nawias teatru może być traktowana jak esej filozoficzno-społeczny. Odrzucając ten pryzmat, znajdziecie tu dziwaczny symulator przetrwania, w którym po pokonaniu przeciwnika można wykrawać z jego organizmu cenne organy wewnętrzne, żeby później sprzedać je na czarnym rynku. Warto ją kupić chociażby dlatego, żeby znajdowała się w Twojej bibliotece – zawsze możesz później powiedzieć, że wspierasz artystów.

  1. Więcej o grze Pathologic 2

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Soulsy?

45,2%
Klasycznie - padem
36,8%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
9,7%
Oryginalnie - mikrofonem
8,4%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

Pathologic 2

Pathologic 2

Demon's Souls

Demon's Souls

Thief: Deadly Shadows

Thief: Deadly Shadows

Bayonetta

Bayonetta

The Last Guardian

The Last Guardian

10 dziwnych faktów o TVGRY.pl, o których nie mieliście pojęcia
10 dziwnych faktów o TVGRY.pl, o których nie mieliście pojęcia

Nasz youtubowy kanał ma już ponad milion subskrypcji, a jego prowadzących ludzie rozpoznają na ulicy. Dlatego to idealny moment, żeby wyciągnąć na wierzch ich brudne sekrety, wstydliwe wpadki i długo chowane tajemnice.

GRYOnline.pl ma już 18 lat – oto nasza historia
GRYOnline.pl ma już 18 lat – oto nasza historia

Osiemnaście lat minęło i oto jesteśmy pełnoletni. Podsumowujemy, ujawniamy i demaskujemy! Jak powstało GRY-OnLine, na czym polegało dziennikarstwo growe po roku 2000 i dlaczego przetrwali nieliczni? O tamtym minionym świecie opowiedzą Wam nasi goście.