Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 14 grudnia 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat branża znacznie się rozrosła i obecnie co roku mamy do czynienia z debiutami wręcz tysięcy tytułów. Wiele z nich to gnioty niewarte wspomnienia, ale znajdziemy wśród nich również zatrzęsienie pozycji co najmniej przyzwoitych i dobrych. Produkcji bardzo dobrych i wybitnych jest już nieco mniej, choć tych także każdego roku bez większego problemu wskażemy kilkadziesiąt, co w skali dekady daje przynajmniej kilkaset dowodów na to, że granie to wciąż fajna rzecz. Postanowiliśmy wspólnymi redakcyjnymi siłami wytypować sto najlepszych dzieł – gier, które w ciągu ostatnich 10 lat najbardziej zapadły nam w pamięć, wywołały największe emocje, zachwyciły.

Ranking powstał w wyniku głosowania redaktorów oraz współpracowników serwisu GRYOnline.pl i siłą rzeczy nie znajdziecie w nim wszystkich świetnych gier, jakie wyszły w ostatnich latach, gdyż było ich zwyczajnie zbyt wiele. Walka o każde miejsce toczyła się krwawa, zaciekła, pełna ofiar i poświęcenia. Jeśli jednak brakuje Wam tu jakiejś ważnej Waszym zdaniem produkcji, uznajcie, że zajmuje ona pozycję 101.

EJŻE, ALE DEKADA KOŃCZY SIĘ DOPIERO ZA ROK!

Zdajemy sobie sprawę, że od dłuższego czasu w sieci trwa dyskusja na temat tego, kiedy właściwie kończy się ta dekada i jeden rabin mówi, że koniec przypada na rok 2019, a drugi rabin twierdzi, że rok później. Dlatego postanowiliśmy pogodzić obie strony – artykuł publikujemy już w tym roku, ale za 12 miesięcy zaktualizujemy go o najlepsze tytuły, które zadebiutują w roku 2020.

A GDZIE MIEJSCA OD 1 DO 50?

Żeby opisać sto gier, potrzeba trochę miejsca i czasu. Dlatego wyniki naszego plebiscytu publikujemy w odcinkach, które pojawią się na stronie przed końcem roku. Kiedy kolejne będą już dostępne na stronie, w tej ramce pojawią się linki do pozostałych części listy.

Cuphead – miejsce nr 100

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Data premiery: wrzesień 2017
 3. Platformy: PC, XONE, Switch

Cuphead zwrócił na siebie uwagę już podczas pierwszych pokazów przedpremierowych, zachwycając oprawą wizualną doskonale imitującą klasyczne amerykańskie kreskówki z lat trzydziestych. Kiedy przyszło do premiery, okazało się, że ta unikatowa oprawa była zaledwie tłem dla przemyślanej, wymagającej sporych umiejętności i naprawdę dobrze zaprojektowanej rozgrywki.

Choć na pierwszy rzut oka debiutancki projekt StudioMDHR można pomylić z platformówką, w rzeczywistości jest to bardziej dwuwymiarowa gra akcji, w której esencję zabawy stanowią kolejne starcia z trudnymi bossami. Każdy z nich posiada własny zestaw ataków oraz słabych punktów, które musimy poznać i rozgryźć, by mieć jakiekolwiek szanse na zwycięstwo. Cuphead wymaga więc spostrzegawczości, sprytu i przede wszystkim zręczności, bowiem unikanie kolejnych ataków oponentów bywa trudne. A że mimo mody na gry typu soulslike w branży wciąż zdecydowanie dominują tytuły łatwe i przystępne, taka nietuzinkowa, śliczna i nietraktująca gracza jak łamagi produkcja tym łatwiej kradnie serca.

 1. Więcej o grze Cuphead
 2. 7 lat pracy, 45 000 rysunków i jeden hit – oto kulisy sukcesu gry Cuphead

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series – miejsce nr 99

 1. Gatunek: gra narracyjna
 2. Data premiery: październik 2013
 3. Platformy: PC, PS4, XONE, PS3, X360, PSV, iOS, AND

Choć Telltale Games skończyło marnie – nim firma zaczęła zjadać własny ogon i w końcu upadła, przygnieciona ciężarem nieudanych decyzji, przez chwilę błyszczała naprawdę jasnym światłem. The Wolf Among Us jest tego świadectwem. Wydana wkrótce po oszałamiającym sukcesie pierwszego sezonu epizodycznego The Walking Dead nowa produkcja nie tylko sprostała wygórowanym oczekiwaniom fanów rodzącego się nurtu gier przygodowych, ale pokazała też, że korzystając z tej samej formuły, studio to potrafi opowiedzieć zupełnie inną historię.

Podczas gdy w Żywych trupach mierzyliśmy się z ciężarem emocjonalnym decydowania o losie ocalałych w opanowanym przez zombie świecie, oparte na popularnych komiksach The Wolf Among Us pozwalało wcielić się w postać charyzmatycznego wilka z bajki i rozwiązać kryminalną zagadkę w niezwykłym świecie, w którym bohaterowi klasycznych baśni i bajek zamieszkują prozaiczny świat Nowego Jorku, często klepiąc przy tym biedę. Ciekawe postacie i uniwersum, intrygująca fabuła i typowe dla Telltale wybory moralne, które wtedy jeszcze nie nudziły, złożyły się na interaktywną opowieść, która wciąga i zapada w pamięć na lata.

 1. Więcej o grze The Wolf Among Us
 2. Recenzja gry The Wolf Among Us – baśnie twórców The Walking Dead
 3. Czemu twórcy The Walking Dead przegrali? Gorzki upadek Telltale Games

Torment: Tides of Numenera – miejsce nr 98

 1. Gatunek: RPG
 2. Data premiery: luty 2017
 3. Platformy: PC, PS4, XONE

Tides of Numenera jako nieformalny następca kultowego Planescape: Torment miało do zaspokojenia niewyobrażalnie wysokie oczekiwania fanów klasycznych gier fabularnych. I o ile nie stało się takim hitem jak jego pierwowzór, oferując atrakcje zbyt niszowe i ambitne jak na dzisiejsze standardy, to i tak osiągnęło coś niewiarygodnego. Zdołało wrócić z tarczą ze spotkania z krytycznymi fanami Bezimiennego.

Zespół Briana Fargo zabierał nas w podróż do łączącej elementy fantasy i science fiction Numenery, w której jako Ostatni Porzucony oraz jego niezwykli towarzysze próbowaliśmy odnaleźć swoje miejsce w tajemniczym świecie oraz dowiedzieć się, dlaczego ściga nas niepowstrzymana Rozpacz. W tym wszystkim nie zabrakło pytań natury filozoficznej, ścian tekstu do czytania i rozgrywki tak oldskulowej, że podczas gdy przyzwyczajeni do współczesnych tytułów gracze nie potrafili się tu kompletnie odnaleźć, weterani gatunku piali z zachwytu.

 1. Więcej o grze Torment: Tides of Numenera
 2. Recenzja gry Torment: Tides of Numenera – Planescape XXI wieku

Batman: Arkham Knight – miejsce nr 97

 1. Gatunek: przygodowa gra akcji
 2. Data premiery: czerwiec 2015
 3. Platformy: PC, PS4, XONE

Studio Rocksteady w fantastycznym stylu ożywiło komiksy z Batmanem, przenosząc je na grunt interaktywnej rozrywki w grze Batman: Arkham Asylum. Potem otworzyło dotąd liniową zabawę, pozwalając bohaterowi zwiedzać otwarty świat w Batmanie: Arkham City. Ostatnim krokiem w ewolucji cyklu i zamknięciem stworzonej przez siebie trylogii (skoro sam wydawca udaje, że przygotowany przez inną firmę mniej udany prequel Arkham Origins nie istnieje, to i my zachowamy się podobnie) było zaś danie Bruce’owi Wayne’owi pojazdu.

Batmobil w Arkham Knight nie tylko umożliwiał szybkie podróżowanie, ale stanowił też potężną machinę wojenną, na której oparto sporą część rozgrywki. To za jego sterami wykonywaliśmy wiele misji pobocznych, rozwiązywaliśmy łamigłówki Człowieka Zagadki i ścieraliśmy się z innymi pojazdami na ulicach Gotham. Oprócz tego Arkham Knight wciąż oferowało to samo, co cechowało serię od początku, czyli bardzo dobrze zrealizowany system walki, przyjemne w użyciu gadżety i naprawdę ciekawą fabułę. Było to godne zamknięcie najlepszej komiksowej trylogii, jakiej dotąd doczekał się świat gier komputerowych.

 1. Więcej o grze Batman: Arkham Knight
 2. Recenzja gry Batman: Arkham Knight na PS4 – Mroczny Rycerz nie rozczarowuje, ale i nie zaskakuje

Detroit: Become Human – miejsce nr 96

 1. Gatunek: gra narracyjna
 2. Data premiery: maj 2018
 3. Platformy: PC, PS4

„Wybory moralne, które mają znaczenie” to jedna z największych ściem, jakimi mamią nas twórcy gier narracyjnych. Wielkie dylematy w produkcjach, których wysyp nastąpił po sukcesie The Walking Dead Telltale Games, rzadko kiedy wpływają na coś więcej niż kilka linii dialogowych czy w najlepszym wypadku parę minut innej sceny przerywnikowej.

Detroit: Become Human to chlubny wyjątek od tej reguły, w którym sterując trzema zyskującymi świadomość androidami, jesteśmy w stanie kształtować ich losy na wiele różnych sposobów. Nasze akcje potrafią doprowadzić do przedwczesnej śmierci któregoś z bohaterów, umożliwić nam rozgrywanie unikatowych sekwencji oraz ostatecznie zdefiniować przebieg buntu sztucznej inteligencji w świecie, w którym ludzie nie są gotowi zaakceptować pojawienia się nowego, myślącego i czującego gatunku.

 1. Więcej o grze Detroit: Become Human
 2. Recenzja gry Detroit: Become Human – Blade Runner dla mas
The Sims 4

The Sims 4

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Dying Light

Dying Light

Pokemon GO

Pokemon GO

Prey

Prey

Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

Until Dawn

Until Dawn

Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja

Hearthstone

Hearthstone

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Idealny to może być młotek, a nie gra. O ocenach 10/10 słów kilka
Idealny to może być młotek, a nie gra. O ocenach 10/10 słów kilka

Za każdym razem gdy na rynku pojawia się bardzo wysoko oceniana gra, jak bumerang powraca temat „dychy”. Jaka gra na nią zasługuje? Czemu ta nie, a tamta tak? A przede wszystkim: czy gra na dychę to gra idealna lub przynajmniej zbliżona do ideału?

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)

Oto oni. Dziesięciu wspaniałych. Najdostojniejsi z dostojnych. Zwycięzcy redakcyjnego rankingu na najlepsze gry dekady. Oraz nasza ostateczna odpowiedź na pytanie „Czy Wiedźmin 3 najlepszy”?