Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 listopada 2019, 14:40

Graficzne petardy – gry, które usmażą pecety w 2020 roku

Kiedy lis z Małego Księcia twierdził, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, na pewno nie miał na myśli hiperrealistycznego oświetlenia oraz technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Zresztą, co on mógł wiedzieć, był tylko lisem.

Wiadomo, że tak jak w życiu – w grach również wygląd to nie wszystko. Co nie zmienia jednak faktu, że masa osób uwielbia obserwować, jak deweloperzy osiągają nowe szczyty realizmu w swoich produkcjach poprzez implementowanie coraz lepszego oświetlenia, efektów świetlnych, cząsteczkowych i tym podobnych bajerów. I chociaż dawno już nie było tytułu, który wywołałby w tej materii prawdziwą rewolucję (pamiętacie, co działo się przy okazji Crysisa?), to jednak regularnie dostajemy produkcje starające się jak najmocniej zatrzeć granicę pomiędzy rzeczywistością a wirtualnym światem.

W tym roku mieliśmy już Metro Exodus, Resident Evil 2, Control, Call of Duty: Modern Warfare czy pecetowe Red Dead Redemption 2 – absolutne perełki w kategorii oprawy graficznej. Ale z racji nadchodzącej wielkimi krokami nowej generacji konsol kolejne dwanaście miesięcy może być jeszcze lepsze.

Red Dead Redemption 2 to gra tak technologicznie zaawansowana (lub kiepsko zoptymalizowana), że nie da się jej na razie uruchomić w 4K przy maksymalnych ustawieniach bez zejścia poniżej 60 klatek na sekundę. - Najładniejsze gry 2020 - te tytuły spalą Wasze karty graficzne - dokument - 2019-11-14
Red Dead Redemption 2 to gra tak technologicznie zaawansowana (lub kiepsko zoptymalizowana), że nie da się jej na razie uruchomić w 4K przy maksymalnych ustawieniach bez zejścia poniżej 60 klatek na sekundę.

Włączajcie więc chłodzenie ciekłym azotem, bo przeciętnej karcie graficznej zrobi się ciepło na samo wspomnienie wymienionych tu produkcji. Tym bardziej że 2020 może być rokiem wielkiego przełomu dla technologii ray tracingu, której na razie nie udało się dotrzeć pod strzechy. Ale nawet jeśli niektóre z tytułów na niniejszej liście nie wykorzystują śledzenia promieni, to na pewno nadrabiają to czymś innym – fotogrametrią, silnikiem umożliwiającym przerabianie zdjęć satelitarnych na trójwymiarową mapę albo niezwykłym przywiązaniem do szczegółów. Dla miłośników zjawiskowych wizualiów to pozycje absolutnie obowiązkowe – a że większość z nich zapowiada się przy okazji na naprawdę świetne gry, to już całkowicie inna sprawa.

A CO NA TO RZECZYWISTOŚĆ?

Według ostatniej ankiety, przeprowadzonej przez Valve wśród użytkowników Steama, najpopularniejsze karty graficzne to GeForce GTX 1060, 1050 Ti i 1050. Należy do nich łącznie niemal 30% rynku. Zdecydowana większość graczy pecetowych używa rozdzielczości Full HD lub niższej.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 – jako gra pełna neonów i z masą powierzchni, na których mogą odbijać się promienie światła – skorzysta oczywiście z technologii ray tracingu. - Najładniejsze gry 2020 - te tytuły spalą Wasze karty graficzne - dokument - 2019-11-14
Cyberpunk 2077 – jako gra pełna neonów i z masą powierzchni, na których mogą odbijać się promienie światła – skorzysta oczywiście z technologii ray tracingu.

Kiedy na ubiegłorocznym gamescomie po raz pierwszy zobaczyłem fragment rozgrywki z Cyberpunka 2077, autentycznie zląkłem się, czy aby na pewno mój komputer – składany przecież całkiem niedawno – poradzi sobie z udźwignięciem nowego dzieła CD Projektu RED. I nie chodzi tu nawet o gigantyczną, futurystyczną metropolię, która zniewala natłokiem neonów i barwnych przechodniów. Oczywiście, pierwsze wyjście na ulice Night City oszałamia, ale Cyberpunk 2077 miał mnie w garści znacznie wcześniej. Korytarze ogromnych betonowych kompleksów autentycznie odrzucają brudem, a ponure wnętrza poszczególnych pomieszczeń są po brzegi wypełnione szczegółami budującymi mroczną atmosferę. No i te zniszczenia – gdy V na dobre wda się w jakąś wymianę ognia, żadna ściana nie może czuć się bezpiecznie (a CPU musi to wszystko liczyć w czasie rzeczywistym).

CD Projekt RED swoim najnowszym dziełem może i nie wyznaczy nowych standardów w ostrości tekstur czy widowiskowości efektów specjalnych (co nie znaczy, że od strony technicznej grafika nie robi świetnego wrażenia), ale jeśli deweloperom uda się stworzyć kolosalne miasto, pełne drobnych detali i smaczków – to na pewno podgrzeją niejedną kartę graficzną do oporu. Pytanie tylko, jak zostanie zoptymalizowany Cyberpunk 2077 pod kątem PC. Chociaż – jeśli uda się utrzymać taki sam poziom jak przy Wiedźminie 3 na blaszaki – narzekać na pewno nie będziemy.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupiłeś/aś kiedyś grę tylko dlatego, że była ładna?

Tak
33%
Nie
67%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Dying Light 2

Dying Light 2

Witchfire

Witchfire

Death Stranding

Death Stranding

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator

Halo Infinite

Halo Infinite

Atomic Heart

Atomic Heart

Watch Dogs: Legion

Watch Dogs: Legion

Star Citizen

Star Citizen

Beyond Good & Evil 2

Beyond Good & Evil 2

Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji
Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji

2020 rok zapowiada się lepiej od obecnego. W najbliższych miesiącach czekają nas premiery takich hitów jak Cyberpunk 2077, Final Fantasy VII Remake czy The Last of Us 2.

Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji
Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji

W 2020 roku bez wątpienia będzie głośno o Cyberpunku 2077 i Dying Light 2. Polska branża gier to jednak dużo więcej niż tylko te dwa pewniaki. Oto najciekawsze rodzime produkcje, na które również warto czekać!

Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje
Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje

Powroty do gier z młodości potrafią być bolesne – oprawa, która kiedyś zachwycała, dziś potrafi skutecznie odpychać. Istnieją jednak gry, które dzięki odpowiedniej stylistyce starzeją się wyjątkowo godnie, nawet dziś zachwycając.