Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Ghostbusters – ta gra straszy

Kooperacyjna gra akcji z elementami RPG w świecie Ghostbusters to w teorii wyśmienity pomysł. W praktyce można go polecać osobom cierpiącym na chroniczną bezsenność. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Kooperacyjna gra akcji z elementami RPG w świecie Ghostbusters to w teorii wyśmienity pomysł. W praktyce można go polecać osobom cierpiącym na chroniczną bezsenność.
  1. Data premiery: 12 lipca 2016
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 30/100

Oryginalni Pogromcy duchów byli świetnym kinem rozrywkowym z doskonałą obsadą, co zapewniło im status obrazu kultowego. A to niestety oznaczało, że prędzej czy później Hollywood postanowi sprawić nam odnowioną wersję wyzutą z ostatków kreatywności i z aktorami pozbawionymi charyzmy i chemii. Nieuniknione stało się faktem w 2016 roku, kiedy na srebrne ekrany trafił film będący w założeniu rebootem serii. Okazał się on finansową i artystyczną klapą, przez co na następnych Pogromców duchów poczekamy pewnie kolejne dwie dekady. Na nieszczęście graczy – spłodził on też przy okazji interaktywną adaptację o jeszcze gorszej jakości.

Choć nie było bezpośrednio powiązane ze scenariuszem filmu, dzieło FireForge Games perfekcyjnie wpisało się w powoli wymierający (...i krzyżyk na drogę) trend robionych po kosztach egranizacji każdego potencjalnego blockbustera. Jedyną zaletą Ghostbusters jest nastawienie na czteroosobową kooperację, bo rzeczywiście – towarzystwo przynosi ulgę w cierpieniu. To zaledwie sześciogodzinna produkcja, a potrafi robić wrażenie, jakby ciągnęła się w nieskończoność.

Głównie dlatego, że zaprojektowanie ciekawej, stanowiącej pewne wyzwanie rozgrywki znajdowało się bardzo nisko na liście priorytetów deweloperów. Chodzimy tu po pozbawionych polotu lokacjach, stawiamy czoła w kółko tym samym duchom, od czasu do czasu ewentualnie ulepszamy umiejętności swojej postaci. Nawet gracz będący okazem zdrowia po kwadransie z Ghostbusters poczuje się jak narkoleptyk. To produkcja bez duszy i serca – i chociaż współczujemy deweloperom, naprawdę trudno się dziwić, że w niecały miesiąc po premierze studio FireForge ogłosiło bankructwo.

Klęska Ghostbusters zastanawia tym bardziej, że twórcy mieli gotowy przepis na udaną produkcję w świecie Pogromców duchów. W 2009 roku studio Terminal Reality stworzyło grę akcji, mającą stanowić kontynuację dwóch filmów, a końcowy produkt okazał się zaskakująco udany. Lokacje są ciekawie zaprojektowane, walka z duchami wymaga nieco taktyki, korzystanie z protonowego plecaka sprawia masę frajdy, a całość cechuje spora dawka niewymuszonego humoru. I nic dziwnego, bo do współpracy nad projektem zaangażowano aktorów z filmów – m.in. Dana Aykroyda, aktywnie pomagającego w pisaniu dialogów. Ghostbusters: The Video Game doczekało się zresztą niedawno remastera – niestety, dość średniej jakości.

  1. Więcej o grze Ghostbusters
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.