Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Tony Hawk’s Pro Skater 5 – kiedyś to było, a teraz...

Oklaski dla działu zajmującego się promocją – znalezienie w tej grze screenshotów bez rzucających się w oczy błędów to nie lada sztuka. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Oklaski dla działu zajmującego się promocją – znalezienie w tej grze screenshotów bez rzucających się w oczy błędów to nie lada sztuka.
  1. Data premiery: 29 września 2015
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 32/100

Obecność tej pozycji w tego typu zestawieniu zwyczajnie nas smuci. Pierwsze odsłony Tony Hawk’s Pro Skater były grami wyjątkowymi – łatwymi do opanowania, a jednocześnie umożliwiającymi dokonywanie wyczynów przeczących prawom fizyki. Prostymi w założeniach, a serwującymi frajdę w hurtowych ilościach, urzekającymi humorem i wyśmienitą ścieżką dźwiękową. Sam pamiętam, że gdy w podstawówce zdobyłem gdzieś demo „trójki”, grałem w nie dłużej niż w niejedną pełną wersję. Niestety, od dekady – dokładnie od premiery niesławnego Ride’a z kontrolerem w kształcie deski – seria zjeżdżała po równi pochyłej w zawrotnym tempie. W momencie wydania Tony Hawk’s Pro Skater 5 na hamowanie było już za późno: legendarna niegdyś marka przydzwoniła w krawężnik, wywaliła się na beton i połamała sobie, co tylko mogła.

„Piątka” była reklamowana jako powrót do korzeni, ale nie miała w sobie za grosz uroku poprzedniczek. Nie pomogła kreskówkowa stylistyka, udział światowych sław skateboardingu i bogate możliwości personalizacji awatara. Dzieło studia Robomodo robiło wrażenie produkcji wożącej się wyłącznie na nostalgii wobec marki, pozbawionej sensownego pomysłu na siebie i odartej z wszelkiej kreatywności przy projektowaniu rozgrywki i poziomów.

Ale przede wszystkim Tony Hawk’s Pro Skater 5 było dramatycznie niedopracowane. Po pierwsze – bez gigantycznej łatki gra w dniu premiery po prostu nie działała. Ale nawet zainstalowanie patcha nie poprawiało sytuacji. Produkcja ta nadal straszyła szwankującą fizyką, dziesiątkami rozmaitych błędów, tragicznym kodem sieciowym i brakami w zawartości. Tytuł doczekał się jeszcze jednej dużej aktualizacji dwa miesiące po debiucie, ale był to już łabędzi śpiew – czy raczej zawodzenie – kultowej serii.

  1. Więcej o grze Tony Hawk’s Pro Skater 5
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.