Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 października 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gry października 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

Call of Duty, Ghost Recon, Destiny, GRID - w październiku zadebiutują nowe odsłony niejednej popularnej serii. A to ledwie wierzchołek góry wypełnionej interesującymi tytułami debiutującymi w tym miesiącu.

Warsaw

Data premiery: 2 października

INFORMACJE

  1. Gatunek: strategia
  2. Platforma: PC
  3. Przybliżona cena: brak danych

Czym jest Warsaw?

Warsaw to niezależna gra taktyczna z elementami RPG silnie inspirowana ciepło przyjętym Darkest Dungeon. Produkcja ta tworzona jest przez polskie studio Pixelated Milk, które ma już na koncie udaną Regalię: Of Men and Monarchs. Celem twórców jest rozpropagowanie na świecie wiedzy o jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Polski – powstaniu warszawskim.

Jaki jest zarys fabularny Warsaw?

Akcja gry toczy się w trakcie wspomnianego powstania warszawskiego, zrywu, który miał miejsce pod koniec II wojny światowej i mimo bohaterstwa wielu żołnierzy AK zakończył się porażką oraz dużymi stratami dla stolicy Polski. Wcielimy się w fikcyjnych powstańców, których profile zostały stworzone w oparciu o postacie historyczne. Celem twórców jest przedstawienie strachu i beznadziei towarzyszących uczestnikom walk oraz poddawanej licznym próbom lojalności wobec towarzyszy broni. Bez względu na nasze starania nie uda się zmienić biegu wydarzeń i konflikt zawsze skończy się porażką Polaków.

Jak wyglądać ma rozgrywka w Warsaw?

Zabawa podzielona zostanie na kilka różnych modułów. O losie naszych żołnierzy zadecydujemy, rozdzielając niezbędne zasoby i skupiając uwagę oddziałów na poszczególnych dzielnicach Warszawy. Potyczki stoczymy w trybie turowym, a śmierć nawet jednego z naszych żołnierzy okaże się ciosem dla jego towarzyszy i utrudni dalsze działania.

  1. Więcej o grze Warsaw

NASZE OCZEKIWANIA

Wreszcie znalazłem motywację do tego, by zaznajomić się z Darkest Dungeon. Swego czasu pół redakcji gawędziło o tej grze, przewijała się regularnie nawet przez rozmowy ludzi na konwentach fantastyki, ale dopiero zapowiedź Warsaw skłoniła mnie do zainstalowania tego fenomenu. Robię to jednak tylko po to, by lepiej zrozumieć mechaniczne fundamenty, na których studio Pixelated Milk osadza swoje nowe dzieło. Tak po prawdzie niezbyt interesuje mnie „rogalikowe” wałęsanie się po fantastycznych lochach. Interesuje mnie powstanie warszawskie – i interesuje mnie gra, która ma szansę dotrzeć z tym arcyważnym wydarzeniem z dziejów Polski do międzynarodowej świadomości graczy. Jeśli będzie dobra, zamierzam jej dopomóc, na miarę swoich skromnych możliwości, w przykuciu uwagi szerszej publiczności.

Krzysztof „Draug” Mysiak

Darkest Dungeon pochwalić mogło się nie tylko niecodzienną mechaniką rozgrywki, ale i wyjątkową stylistyką. Produkcja Red Hook Studios ewidentnie miała w sobie „to coś”, dzięki czemu spodobała się wielu graczom na świecie. Sam jednak, z nieznanych mi do dziś powodów, nie zachłysnąłem się tym tytułem jak inni – ot, niezachwiane przekonanie podskórne, że ta gra nie jest dla mnie. Moje nastawienie do formuły zabawy oferowanej przez DD może zmienić jedynie... Warsaw – rzecz o powstaniu warszawskim, której wiele elementów (w tym oprawa wizualna oraz fragmenty gameplayu) było jawnie wzorowanych na tym dziele. Ale to dobrze. Bo jeśli już „inspirować się”, to produkcjami co najmniej dobrymi. Historia Polski zasługuje wreszcie na udany tytuł o wydarzeniach z okresu II wojny światowej – bo gry wideo są jednym z lepszych sposobów, aby zainteresować dziejami naszego kraju nowe pokolenie.

Michał „Pajdos” Pajda

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę października 2019 czekasz najbardziej?

Call of Duty: Modern Warfare
33,1%
The Outer Worlds
26,5%
Ghost Recon: Breakpoint
7,5%
MediEvil
6,6%
Warsaw
4,8%
GRID
4,2%
Disco Elysium
3,8%
Trine 4: The Nightmare Prince
3,3%
Wiedźmin 3 na Nintendo Switcha
2,6%
Destiny 2: Shadowkeep
1,8%
Luigi’s Mansion 3
1,7%
Plants vs Zombies: Battle for Neighborville
1,5%
Close Combat: The Bloody First
1,3%
Concrete Genie
1,3%
Zobacz inne ankiety
Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Disco Elysium

Disco Elysium

The Outer Worlds

The Outer Worlds

GRID

GRID

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Concrete Genie

Concrete Genie

MediEvil

MediEvil

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Luigi's Mansion 3

Luigi's Mansion 3

Gry września 2019 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry września 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

Borderlands 3, The Surge 2, FIFA 20, GreedFall - we wrześniu raczej nikt nie powinien narzekać na brak ciekawych premier. Zwłaszcza jeśli lubi gry fabularne.

Gry sierpnia 2019 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry sierpnia 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

W sierpniu zagramy w nową grę akcji od twórców Maxa Payne'a i Alana Wake'a, wkroczymy do klasycznego Azeroth w World of Warcraft Classic, prześledzimy ewolucję człowieka w Ancestors: The Humandkind Odyssey.