Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweSwitch
Okładka Luigi's Mansion 3 (Switch)

Luigi's Mansion 3 Switch

Gra przygodowo-zręcznościowa, w której jako tytułowy brat słynnego Mario eksplorujemy nawiedzony hotel. Zabawa sprowadza się do rozwiązywania zagadek, pokonywania przeszkód i zmagania się z duchami przy użyciu wymyślnych gadżetów.

Zręcznościowe | elementy logiczne | multiplayer | Mario | 2.5D | kooperacja | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Switch
Okładka Luigi's Mansion 3 (Switch)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Switch:

31października2019

31października2019

pudełko PL

31października2019

Nintendo eShop

Luigi's Mansion 3 gra przygodowo-zręcznościowa, opracowana przez firmę Nintendo. Produkcja stanowi trzecią odsłonę cyklu zapoczątkowanego w 2001 roku.

Fabuła

Mimo że na pierwszy rzut oka historia opowiedziana w Luigi’s Mansion 3 brzmi całkiem poważnie, jest przepełniona humorem i nie ma zbyt wiele wspólnego z horrorami. Głównym bohaterem gry jest tytułowy Luigi. Protagonista przybywa do luksusowego hotelu wraz ze swoim słynnym bratem – Mario, księżniczką Peach oraz małymi Toadami, gdzie zamierzają spędzić urlop. Niedługo później sprawy wymykają się jednak spod kontroli – towarzysze naszego podopiecznego giną bez śladu, a miejsce to okazuje się nawiedzone przez duchy. Przerażony bohater musi znaleźć w sobie odwagę, by stawić czoła wszechobecnym zjawom i odnaleźć swoich najbliższych.

Mechanika

Gra Luigi’s Mansion 3 została podzielona na poziomy odpowiadające kolejnym piętrom hotelu; każdy z nich posiada własny motyw, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wyglądzie mebli oraz ozdób, lecz także w tym, jakich przeciwników napotkamy na swojej drodze. Przemierzając owe etapy odkrywamy rozmaite sekrety, rozwiązujemy pomysłowe zagadki i omijamy wszechobecne pułapki, a także rozprawiamy się z przeciwnikami.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez Luigiego przeciwko zjawom jest latarka, której światło na krótką chwilę je ogłusza. Bezbronnego ducha można wciągnąć przy pomocy specjalnego odkurzacza zwanego Poltergust G-00. Owa broń pozwala również na uderzanie pochwyconymi oponentami o ściany, podłogę oraz inne duchy; zasysanie elementów otoczenia, by przesuwać je, niszczyć bądź strzelać nimi niczym pociskami; a także na wyprowadzanie ataków obszarowych.

Poza tym w grze pojawia się Gooigi, czyli wykonany z zielonej mazi klon Luigiego, nad którym w dowolnej chwili możemy przejąć kontrolę. Potrafi on przeciskać się przez wąskie szczeliny bądź przechodzić przez wystające z ziemi kolce, a jego pomoc jest nieodzowna do rozwikłania wybranych łamigłówek. Należy przy tym uważać, gdyż Gooigi rozpływa się po kontakcie z wodą.

Tryby gry

Luigi’s Mansion 3 pozwala na zabawę w pojedynkę lub w towarzystwie innych graczy. Kiedy mamy do dyspozycji tylko jedną konsolę, druga osoba może w dowolnej chwili przejąć kontrolę nad Gooigim. Ponadto na sprawdzenie czeka przygotowany z myślą o maksymalnie ośmiu graczach tryb Scarescraper, w którym przemierzamy generowane proceduralnie piętra budynku, wykonując rozmaite zadania pokroju pochwycenia określonej liczby duchów bądź uratowania porwanych Toadów; sprawę komplikuje fakt, że czas, jakim dysponujemy na ich realizację, jest ograniczony.

Kwestie techniczne

Luigi’s Mansion 3 posiada trójwymiarową grafikę utrzymaną w kreskówkowej stylistyce, a zabawie towarzyszy klimatyczny soundtrack wpadający w ucho.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 6,8+ GB

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 126 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.9 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Luigi's Mansion 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja Luigi’s Mansion 3 – gry, która was nie interesuje, ale z którą świetnie byście się bawili
Recenzja Luigi’s Mansion 3 – gry, która was nie interesuje, ale z którą świetnie byście się bawili

Recenzja 28 października 2019, 15:00

Zwieńczeniem każdego piętra w Luigi’s Mansion 3 jest oczywiście boss. Zdecydowana większość z nich ma kilka ciekawych trików, ze trzy klasyczne fazy – no i oczywiście przycisk do windy, powalający nam ruszyć na następne piętro. Jednak obok świetnych walk, są i takie, które mnie po prostu wkurzały. Głównie z tego powodu, że nie umiałem się domyślić, jak mam pokonać wroga. To nie pasuje mi do dość casualowego charakteru tej gry – może to tylko mój problem, ale nie zdziwię się, jeśli co mniej doświadczeni gracze będą mieli problemy z niektórymi duchami. Podobny zresztą problem dotyczył też kilku innych fragmentów – nie zawsze jasne było dla mnie, co konkretnie mam zrobić. I choć dobrze kombinowałem, to czasami zacinałem się na niektórych sekcjach gry.