Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 15 września 2023, 14:51

autor: Daniel Stroński

Najlepsze dodatki do gry The Sims 4, które warto kupić

Wszyscy gramy w Simsy, bo i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Poza tym podstawka The Sims 4 jest na stałe dostępna za darmo. Pytanie więc, na które z ponad 70 DLC warto wydać pieniądze? Wybraliśmy najciekawsze paczki dodatkowej zawartości.

Proces wydawniczy serii The Sims wygląda zawsze dość podobnie. Najpierw pojawia się wersja podstawowa, a potem przez lata wypuszczane są dodatki. Aktualną odsłoną cyklu jest The Sims 4 z 2014 roku, które w ciągu 9 lat zdążyło wzbogacić się o przeszło 70 większych lub mniejszych paczek DLC.

Liczba dodatków potrafi przytłoczyć, ale wystarczy skupić się na preferowanym stylu gry i na tej podstawie dobierać te, które nas interesują. Bo właśnie o to w Simsach chodzi – o robienie tego, co się lubi. Chcesz stworzyć wielopokoleniową rodzinę i realizować wymyślone przez siebie scenariusze? Nie ma problemu. Interesujesz się wyłącznie budowaniem domów i projektowaniem wnętrz? Proszę bardzo, oto kody na pieniądze, byś nie musiał martwić się ograniczonym budżetem. A może masz kompleks Boga lub chcesz odtworzyć modus operandi najsławniejszych porywaczy i seryjnych zabójców? Powinieneś się leczyć, ale zapraszamy!

AKTUALIZACJA 2023

Lista została rozszerzona o dwa kolejne DLC: Wilkołaki oraz Razem raźniej. Poza tym Mateusz „rassi” Ługowik zaktualizował ceny dodatków. Okazało się, że wszystkie z nich są tańsze niż w listopadzie 2022 roku.

Najlepsze dodatki do gry The Sims 4:

 1. Cztery pory roku
 2. Witaj w pracy
 3. StrangerVille
 4. Wampiry
 5. Wilkołaki
 6. Psy i koty
 7. Przygoda w dżungli
 8. Kraina magii
 9. Wyspiarskie życie
 10. Życie eko
 11. Licealne lata
 12. Razem raźniej
Simsy to bardzo elastyczna seria, w której każdy znajdzie coś dla siebie. - Najlepsze dodatki do gry The Sims 4, które warto kupić - dokument - 2023-09-15
Simsy to bardzo elastyczna seria, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

DODATEK CZY ROZSZERZENIE?

Dodatki DLC w Simsach dzielą się na trzy rodzaje. Największe są duże rozszerzenia, które wprowadzają istotne zmiany wpływające na każdy aspekt rozgrywki (np. Cztery pory roku). Nieco niżej plasują się dodatki, oferujące pomniejsze, niemniej wciąż znaczące nowinki, na przykład rasę krwiopijców wraz z poświęconą im mroczną lokacją (Wampiry) czy rozwinięcie motywu dorastania i wychowywania dzieci (Być rodzicem). Na końcu mamy paczki przedmiotów (Akcesoria), obejmujące zwykle zestawy mebli, przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych oraz ubrań dla simów (np. Perfekcyjne patio, Styl dawnych lat). Naturalnie najwięcej zapłacimy za rozszerzenia, a najmniej za same akcesoria, chociaż trzeba zaznaczyć, że obecność modów czyni te ostatnie raczej zbędnymi i nie znajdziecie takowych (poza jednym) w poniższym zestawieniu.

Cztery pory roku

 1. Data premiery: 22 czerwca 2018 roku
 2. Rodzaj DLC: rozszerzenie
 3. Cena: wersja cyfrowa PC od 68 zł, edycja pudełkowa PC od 79 zł
 4. Najważniejsza zmiana: zmienne warunki pogodowe i związany z nimi ogrom interakcji
 5. Nowy sposób na zabicie sima: zamarznięcie, przegrzanie na słońcu, uderzenie pioruna
 6. Rozważ zakup, jeśli chcesz: tworzyć własne święta z kuriozalnymi tradycjami

Zmieniająca się pogoda, pory roku, święta i możliwość zachorowania – ciężko wyobrazić sobie symulator życia bez tak podstawowych elementów, jednak patrząc na analogiczne dodatki w poprzednich odsłonach serii The Sims, nie ulegało wątpliwości, że wydawca znów będzie chciał na tym zarobić. Myli się jednak ten, kto od razu spisuje Cztery pory roku na straty, bo w rzeczywistości jest to jedno z największych i najciekawszych rozszerzeń zawartości The Sims 4, wpływające na każdy aspekt życia sima.

Ubieranie się odpowiednio do temperatury na zewnątrz, obchodzenie świąt, jeszcze bardziej rozwinięte ogrodnictwo, wypatrywanie Świętego Mikołaja czy chociażby sprawdzanie prognozy pogody w TV (nie mówiąc już o jesiennych uciechach w zagrabionej stercie liści) – nie sposób posiadać ten dodatek i nie odczuć jego wpływu na rozgrywkę. Sadyści z kolei mogą zabić swoich podopiecznych na trzy nowe sposoby związane z warunkami pogodowymi! Czego chcieć więcej?

DZIEŃ OJCA, MATKI I WARZYWNEJ SAŁATKI

Dodatek Cztery pory roku ma kilka stałych świąt, będących odpowiednikami m.in. Wigilii, walentynek czy sylwestra. To jednak dopiero początek, bo w prosty sposób możemy ustanowić własne święto wraz z obowiązującymi w tym czasie tradycjami. Dzień jedzenia sałatki lub tostów z serem? Barbórka? Rocznica upadku komunizmu w Miłowie, podczas której trzeba chodzić w strojach kąpielowych? Granicą jest wyłącznie Wasza wyobraźnia!

Nie ma życia bez przemijania, a samo starzenie się naszych podopiecznych nie oddaje należycie upływającego czasu. Kiedy z drzew spadają liście, potem przychodzi śnieg, a my zmieniamy wystrój salonu na bardziej świąteczny, bo Boże Narodzenie jest tuż, tuż – oto immersja, jaką powinien poczuć każdy gracz. Gdy dodać do tego obowiązkowe zestawy nowych ubrań, mebli i przedmiotów, a także stację radiową z takimi hitami jak Hot in Here i Walking on Sunshine w języku simlish, dostajemy coś, co po prostu trzeba mieć w swojej kolekcji.

 1. Znajdź więcej w naszej encyklopedii gier
TWOIM ZDANIEM

Czy to już czas na The Sims 5?

Tak
61,9%
Nie
38,1%
Zobacz inne ankiety
The Sims 4

The Sims 4

The Sims 4: Razem raźniej

The Sims 4: Razem raźniej

The Sims 4: Psy i koty

The Sims 4: Psy i koty

The Sims 4: Życie eko

The Sims 4: Życie eko

The Sims 4: Witaj w Pracy

The Sims 4: Witaj w Pracy

The Sims 4: Kraina magii

The Sims 4: Kraina magii

The Sims 4: Licealne lata

The Sims 4: Licealne lata

The Sims 4: Wilkołaki

The Sims 4: Wilkołaki

The Sims 4: Cztery pory roku

The Sims 4: Cztery pory roku

The Sims 4: Wampiry

The Sims 4: Wampiry

The Sims 4: Przygoda w dżungli

The Sims 4: Przygoda w dżungli

The Sims 4: StrangerVille

The Sims 4: StrangerVille

Odpowiedni dodatek w odpowiednim momencie. Wywiad z twórcą Sims 4 Śnieżna Eskapada
Odpowiedni dodatek w odpowiednim momencie. Wywiad z twórcą Sims 4 Śnieżna Eskapada

Śnieżna Eskapada, nowy dodatek do The Sims 4, wprowadza zen, Japońskie krajobrazy i kilka nowych mechanik – porozmawialiśmy z twórcą, Grahamem Nardone, o tym, dlaczego akurat wybrali te motywy i co czeka nas w przyszłości.

13 chorych rzeczy, które robiliśmy w serii The Sims
13 chorych rzeczy, które robiliśmy w serii The Sims

Zabijaliście Simy? Przeszukaliśmy internet i zapytaliśmy znajomych: oto zeznania oprawców. Trzynaście okrutnych, najbardziej absurdalnych i najbardziej dziwacznych zgonów, jakie zafundowali swoim Simom gracze! Pochwalisz się swoją kartoteką?

13 prawd o życiu, których nauczyły nas Simsy
13 prawd o życiu, których nauczyły nas Simsy

Nie ufajcie nikomu. Fakty? Nie dajcie się nabrać. Autorytety? Co naukowiec, to hipoteza… A hipoteza? To tylko hipoteza. W czasach postprawdy i po upadku „Bravo” zostało tylko jedno zaufane źródło, które kontynuuje dzieło edukatora pokoleń – Simsy.