Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 października 2018, 11:56

Warto było czekać - 10 serii gier, które wróciły z niebytu

Docieramy do ostatniej części naszego cyklu o rebootach i kontynuacjach. Na zakończenie, dla otuchy, opowiemy o tych tytułach, którym już się udało wrócić z niebytu lub zaraz to osiągną.

Spis treści

Shadow Warrior

Duke Nukem 3D to było coś. Rewolucyjny shooter, który czarował nie tylko przaśnym urokiem kina akcji lat 80., ale też interaktywnym jak na tamte czasy światem, pełnym znajdziek, urządzeń do włączenia i obiektów do zniszczenia. W jakiej innej strzelance z tamtego okresu dało się chociażby zagrać w bilard albo wręczyć banknot striptizerce? Na fali sukcesu tej pozycji powstało wiele gier opartych na tym samym silniku o nazwie Build. Wśród nich można wymienić takie pozycje jak wojenne NAM, utrzymane w klimatach amerykańskiego południa Redneck Rampage, makabryczny Blood i odnoszący się do przerysowanych bliskowschodnich klimatów Shadow Warrior. Krytycy byli temu ostatniemu umiarkowanie przychylni, ale przygody asasyna Lo Wanga zyskały za to sporo sympatii graczy. Dawno, dawno temu, w 1997 roku.

TEGO JESZCZE NIE BYŁO

Choć grafika oryginalnego Shadow Warriora nie zachwycała, w tym samym roku na rynek trafił Quake II, który oferował sporo ciekawych rozwiązań. W jednym z etapów można było na przykład pokierować wózkiem widłowym, a w innym miejscu sterowaliśmy zabawkowym samochodzikiem. W tamtych czasach było to naprawdę świeże.

Szesnaście lat później, jakiś czas po katastrofie, jaką dla wielu okazało się Duke Nukem Forever, powrócił również Wang. I zawstydził Księcia, bo był dynamiczną, zabawną, sycącą – i przede wszystkim porządną – strzelaniną. Remake hołdował oldskulowej agresji, a jednocześnie korzystał z nowoczesnych rozwiązań w rozgrywce. Był pełen tego czarnego, przerysowanego i nieporadnego humoru, którym charakteryzował się też oryginał. Wszystko to ładnie wyglądało i płynnie śmigało, ale nic dziwnego – za grę odpowiadało warszawskie Flying Wild Hog, które wcześniej powołało do życia obiecujący shooter Hard Reset.

W 2016 roku warszawiacy uderzyli ponownie – ze zdwojoną siłą. Shadow Warrior 2 stanowił spore zaskoczenie i bez kompleksów stanął w szranki z takimi hitami jak najnowszy Doom. Nowa odsłona przygód Wanga była większa, lepsza i bardziej przebojowa niż część pierwsza. Fakt, stała się trochę inną grą, bliższą Borderlandsom, niemniej pozostała wierna drapieżnym korzeniom.

ZA DARMO!

Shadow Warrior Classic jest dostępny za darmo, zarówno na GOG-u, jak i na Steamie.

Skąd wspomniane podobieństwo do serii studia Gearbox? Twórcy wprowadzili więcej rozwiązań zaczerpniętych z RPG i diablopodobnych hack’n’slashy. W „dwójce” zwiedzamy bardziej otwarty (choć nie sandboksowy) świat, w którym nie tylko poznajemy wątek główny, ale też wykonujemy liczne zadania poboczne na proceduralnie generowanych mapach. Słowem – na graczy czekało więcej eksploracji.

Do tego doszedł ciekawy system uzbrojenia, które można było wzmacniać za pomocą odpowiednich przedmiotów. Zaowocowało to bardziej rozbudowaną i zróżnicowaną, a jednocześnie wciąż dynamiczną rozgrywką, oferującą więcej opcji. Wystarczy rzec, że do dyspozycji mieliśmy miecze, topory, maczugi, łuki, kilka różnych kategorii broni palnej – od pistoletów po działka i wyrzutnie rakiet, nie mówiąc już o fantazyjnej broni specjalnej. A przy tym Shadow Warrior 2 wyglądał świetnie i chodził nawet na średniej klasy sprzęcie.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

Gdzie jest BioShock 4 czy Victoria 3? Oceniamy szanse na powrót lubianych serii
Gdzie jest BioShock 4 czy Victoria 3? Oceniamy szanse na powrót lubianych serii

Gdzie jest nowy Deus Ex czy BioShock – pytają gracze. Serie, które dopiero co wydawały się „na topie” potrafią zniknąć zupełnie bez śladu. Dziś oceniamy szanse na ich powrót.

Rebooty i kontynuacje, na które już bardzo długo czekamy
Rebooty i kontynuacje, na które już bardzo długo czekamy

Targi E3 pokazały, że deweloperzy odkurzają stare serie, takie jak Devil May Cry czy Beyond Good & Evil. Postanowiliśmy więc przypomnieć te tytuły, których rebootów lub kontynuacji wciąż wyglądamy – z coraz mniejszą z każdym rokiem nadzieją.