Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka BattleTech (PC)
OkładkaBattleTech (PC)

BattleTech PC

Opracowana przez znane z serii Shadowrun studio Harebrained Schemes taktyczna gra bitewna, będąca odświeżoną wersją produkcji, która ukazała się na komputerach pod koniec lat 80. jako jedna z pierwszych produkcji legendarnego studia Westwood (seria Command & Conquer).

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | turowe | taktyczne | mechy i roboty | crowdfunding | Xbox Game Pass

BattleTech Premiera PC

24kwietnia2018

Steam

24kwietnia2018

producent: Harebrained Schemes wydawca: Paradox Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

BattleTech to taktyczna gra strategiczna z akcją osadzoną w tytułowym uniwersum – świecie pełnym krwawych konfliktów i bezlitosnych najemników. Całość stanowi odświeżenie kultowej marki figurkowych gier bitewnych, która w formie cyfrowej po raz pierwszy ukazała się na komputerach PC w 1988 roku, za sprawą studia Westwood. Produkcja opracowana została przez dewelopera Harebrained Schemes, który ma na swoim koncie między innymi trylogię Shadowrun.

Fabuła

W roku 3025 galaktyka jest trawiona przez nieustający konflikt pomiędzy arystokratycznymi rodami zarządzającymi całymi planetami, a nawet sektorami kosmosu. Ze względu na zakaz używania broni nuklearnej i bombardowań orbitalnych, w walkach wykorzystywane są potężne machiny bojowe zwane mechami. Gracz wciela się w dowódcę oddziału najemników, który zostaje wciągnięty w brutalną, międzygwiezdną wojnę domową i pomaga pozbawionej władzy królowej odzyskać zagarnięty przez uzurpatora tron.

Mechanika

Rozgrywkę w BattleTech można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to toczenie turowych starć, w trakcie których kontrolujemy swoich pilotów i wykorzystujemy ich maszyny, uzbrojenie, umiejętności specjalne oraz zróżnicowaną rzeźbę terenu, by przechytrzyć wroga. Pole bitwy obserwujemy najczęściej z perspektywy izometrycznej, jednak w trakcie wykonywania ataków i ruchów kamera zmienia położenie (podobnie jak np. w cyklu XCOM). W celu większej czytelności pola walki opcje śledzenia można jednak wyłączyć, skupiając się jedynie na ogólnym widoku pola bitwy.

Zarządzanie najemnikami i maszynami bojowymi i zlecanie wykonywanych misji odbywa się w czasie rzeczywistym, podobnie jak we wspomnianej wyżej serii studia Firaxis. W związku z tym trzeba pilnie śledzić tabele wydatków i przychodów, ponieważ w skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że nasza lanca (czyli oddział bojowy składający się z czterech maszyn) zostanie uziemiony i przez pewien czas nie będziemy zdolni do podjęcia się żadnego zlecenia (na przykład jeśli nasi mechanicy nie zdołają naprawić uszkodzonych mechów, która to czynność wymaga zarówno gotówki, jak i czasu).

W miarę upływu czasu rekrutujemy nowych pilotów, którzy zdobywają na polach bitew punkty doświadczenia przeznaczane na nowe umiejętności, rozwijamy i dostosowujemy mechy (możemy w tym celu wykorzystywać także sprzęt zdobyty na polu bitwy). Standardowe misje przeplatają się z misjami związanymi z kampanią fabularną. Te ostatnie zazwyczaj są bardziej spektakularne i ciekawiej zaprojektowane.

Tryby gry

W BattleTech możemy bawić się samotnie (do wyboru mamy kampanię oraz jednorazową potyczkę - Skirmish), albo też w towarzystwie innych graczy – tocząc z nimi starcia lanca przeciwko lancy. Gra posiada przydatny moduł pozwalający przygotować sobie przed walką lance zawierające rozmaite warianty maszyn i ich uzbrojenia.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna BattleTech została zrealizowana w pełnym 3D. Modele maszyn są bardzo szczegółowe, ale niestety sporo można zarzucić wyglądowi lokacji i kiepskim teksturom. Projektując styl artystyczny, twórcy postawili na realistyczne science fiction – nie ma tutaj mowy o widowiskowości rodem z anime. Wirtualny odpowiednik stołowej gry stara się być jak najwierniejszy oryginałowi.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 156 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.9 / 10 na podstawie 37 głosów czytelników.

BattleTech cena w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI BattleTech

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

BattleTech Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3105 3.1 GHz / AMD Phenom II X3 720 GHz 2.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 Ti / Radeon HD 5870 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 285 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit