Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 października 2020, 14:34

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Fallout 4

Na liście jest już Fallout New Vegas, jest Skyrim, czas więc na najnowszą dużą singleplayerową piaskownicę Bethesdy. Zwłaszcza że niedługo minie pięć lat, odkąd android instytutu zastrzelił mnie, wystawiając tylko końcówkę swojej broni przez zamknięte drzwi. Owszem, ona po prostu przeniknęła przez teksturę. Pamiętam, że byłem srogo rozsierdzony sztuczną inteligencją tak bezlitośnie wykorzystującą błąd gry.

Jak będziecie mieć szczęście, goniąc Was, zawiśnie bezwładnie w powietrzu. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2020-10-16
Jak będziecie mieć szczęście, goniąc Was, zawiśnie bezwładnie w powietrzu.

Czwarty Fallout to klasyczny produkt tego studia. Po premierze (i to dość długo po) gra była pełna pułapek w rodzaju znikającej podłogi w windzie, szalejącej kamery, zawieszających się w powietrzu przeciwników czy obiektów drgających w dziwacznym rytmie. NPC gubili kwestie dialogowe, a Pip-Boy znikał. Nie mówiąc już o zawieszaniu się podczas ładowania (to zdarzało się głównie na Xboksach) czy nabytych DLC, które nie były widoczne wewnątrz gry.

Na to wszystko nakładał się nieidealny level design – pamiętam, jak dwie postacie jedna po drugiej zleciły mi dokładnie ten sam quest – kontrowersyjne zmiany w systemie rozwoju bohatera czy w dialogach. A mimo to na samym Steamie, w momencie gdy piszę te słowa, w Fallouta 4 gra 8421 osób. To by znaczyło, że tytuł ten należy do tej samej ligi co Divinity: Original Sin 2, Smite czy Wiedźmin 3. W tej chwili wyniki dzieła Bethesdy na Steamie są wyraźnie lepsze od rezultatów FIF-y 21, drugiego Mount and Blade czy Farming Simulatora 19.

A przy tym wszystkim 91% ostatnich recenzji to opinie pozytywne. Z jakiegoś powodu gracze pokochali Fallouta 4, choć ja do dziś nie do końca jestem w stanie zrozumieć dlaczego.

Prawie wszystkie gry z serii Fallout są dostępne na Steamie, co pozwala podejrzeć ich popularność. Okazuje się, że najgorzej radzi sobie Fallout Tactics, najlepiej „czwórka”, a po niej Fallout 76, w którym w momencie pisania tego tekstu bawi się ponad trzy tysiące graczy. Na trzecim miejscu znalazł się Fallout New Vegas, a tylko 91 osób gra w tej chwili w najlepszego (wiem, to wyłącznie moje zdanie) Fallouta w historii, czyli w „jedynkę”.

  1. Więcej o grze Fallout 4
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gothic

Gothic

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade

Mount & Blade

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.