Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 16 października 2020, 14:34

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Doskonale rozumiemy, że tworzenie gier nie jest proste. Każdy wyjątkowy tytuł to lata pracy dziesiątek, a czasem i setek specjalistów. To medium interaktywne – a przez to bardziej złożone i skomplikowane niż wszystkie inne. Stąd też trudno się dziwić, że w większości wydawanych obecnie produkcji występują pomniejsze niedociągnięcia. Zdarzają się opóźnienia w doczytywaniu tekstur, dziwne zachowania sztucznej inteligencji, spadki płynności, glitche... To całkowicie zrozumiałe. Ale jest też inny gatunek gier wideo – pozycje, w których bugi czają się wszędzie, a każdy z nich może potencjalnie usunąć nam zapis lub wyrzucić do pulpitu. Zazwyczaj są one natychmiast wyłapywane i piętnowane przez niezbyt wyrozumiałych graczy i recenzentów.

Kilka największych firm w branży przekonało się już, że gracze nie dadzą się nabrać na popsuty produkt. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2020-10-16
Kilka największych firm w branży przekonało się już, że gracze nie dadzą się nabrać na popsuty produkt.

Raz na jakiś czas trafia się jednak błąd w systemie. Gra, w której nie można się nawet ruszyć, by nie wpakować się na mniejszą lub większą minę, zyskuje gigantyczną popularność. Takie tytuły potrafią sprawić, iż przymykamy oko na ich liczne niedociągnięcia, by zachwycać się atmosferą, grafiką czy historią. Słowem, są to dzieła, których grywalność powoduje, że ignorujemy kolejne wpadki ich autorów.

Zanim zagłębicie się w nasze zestawienie tych nieoszlifowanych diamentów – kilka uwag. Wykluczyliśmy – z oczywistych chyba powodów – gry, których zła sława zrodziła się jeszcze w czasach wczesnego dostępu. Postanowiliśmy też wyrzucić z listy produkcje, które popularność i sympatię graczy zdobyły dopiero po połataniu – bo i co to za osiągnięcie.

Aktualizacja – w październiku 2020 roku wróciliśmy do tego artykułu i dopisaliśmy na ostatnich stronach dwie kolejne pozycje. Jedną z nich gracze pokochali bez wątpienia, a drugą? Tutaj kwestia jest bardziej złożona. Pod nieobecność autora tekstu dodatkowe tytuły przedstawił Marcin Strzyżewski.

A – i nie liczcie na Symulator kozy. Tam bugi nie przeszkadzają, one są po prostu główną atrakcją.

Zapraszamy do lektury!

Battlefield 4, Dead Island, DayZ, ARMA 3 – nie ma co ukrywać, w tym artykule zabraknie kilku dzieł, które wielu z Was zapewne utożsamia z wyrażeniem „zabugowana gra”. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2020-10-16
Battlefield 4, Dead Island, DayZ, ARMA 3 – nie ma co ukrywać, w tym artykule zabraknie kilku dzieł, które wielu z Was zapewne utożsamia z wyrażeniem „zabugowana gra”.

The Elder Scrolls II: Daggerfall

Stwierdzić, że wydany w 1996 roku Daggerfall wyprzedzał swoją epokę, to horrendalne niedopowiedzenie. Druga część cyklu The Elder Scrolls w niektórych aspektach zawstydziłaby nawet współczesne wysokobudżetowe gry RPG! Tysiące miasteczek, dziesiątki tysięcy postaci niezależnych, ponad sto tysięcy kilometrów kwadratowych terenu do eksploracji, kilkanaście klas wraz z możliwością tworzenia własnych, masa gildii, zakonów, religii i królestw, składających się na skomplikowaną siatkę powiązań. Jeśli chodzi o poziom rozbudowania świata, produkcja Bethesdy nadal nie ma sobie równych i nawet dziś budzi podziw konkurencji.

Daggerfall miał wszystkiego w nadmiarze – miast, postaci, jaskiń, stronnictw... i błędów.
Daggerfall miał wszystkiego w nadmiarze – miast, postaci, jaskiń, stronnictw... i błędów.

Niestety, skalę tę osiągnięto sporym kosztem. Wszelkie niedociągnięcia i błędy pojawiały się w drugiej odsłonie The Elder Scrolls na tyle notorycznie, że tytuł zyskał przydomek „Buggerfall”. I nie mówimy tu jedynie o zabawnych, niewinnych potknięciach, a o defektach uniemożliwiających dalszą zabawę. Zdecydowanie najsłynniejszym było wypadanie poza granice przedstawionego świata – bug, który nie został naprawiony w żadnym z licznych patchy. Wśród zasługujących na wymienienie niedoróbek znalazł się też scenariusz, w którym nowo wykreowana postać miała na starcie ujemne punkty życia i wymagała kilku dni odpoczynku przed rozpoczęciem przygody. Pojawiały się również rozmaite problemy z mechaniką skoków, pozwalające np. na wykonywanie wielkich susów na powierzchni wody. Bethesda oraz fani Daggerfalla starali się przez lata naprawić grę, ale nawet po intensywnym łataniu niedoskonałości wciąż jest masa – i chyba stanowią już one pewną część uroku tej wiekowej produkcji.

Tych, którzy w Daggerfalla chcieliby zagrać, ale odstrasza ich wyjątkowo niedzisiejsza oprawa graficzna, ucieszy zapewne wiadomość, że fani oryginału postanowili przenieść drugą odsłonę The Elder Scrolls na silnik Unity. Prace są już całkiem zaawansowane. Pod koniec ubiegłego roku twórcy ogłosili, że odświeżoną grę da się już przejść od początku do końca. Wiadomo, nie jest to produkcja o oprawie na miarę Skyrima, ale wygląda zdecydowanie lepiej od pierwowzoru. Tytuł można już przetestować, jednak do finału droga jeszcze daleka. Ciekawe, czy na Unity Daggerfall też będzie mieć takie zatrzęsienie błędów...

  1. Więcej o grze The Elder Scrolls II: Daggerfall
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gothic

Gothic

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade

Mount & Blade

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.