Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 lipca 2020, 16:19

Co po The Last of Us 2 – najciekawsze nadchodzące gry postapo

Co zrobić, gdy po The Last of Us 2 wciąż będzie nam mało podobnych klimatów? W kolejce czeka sporo innych tytułów, które pozwolą poznać ciekawe historie i przetestują naszą wolę przetrwania w postapokaliptycznych krainach.

Spis treści

Wizja końca świata, jaki znamy, towarzyszy nam od lat. Zmienia się tylko przyczyna zagłady. Raz dominuje wojna atomowa, kiedy indziej kosmiczna katastrofa czy zabójczy wirus. Chłoniemy jak gąbka wszelkie wyobrażenia na ten temat – trochę z powodu własnych podświadomych obaw, a trochę z ciekawości. Dla artystów z różnych dziedzin jest to świetne pole do tworzenia przejmujących historii i popuszczania wodzy wyobraźni, a dzieła w stylu Mad Maxa, Drogi lub The Walking Dead cieszą się zwykle dużą popularnością.

Siłą rzeczy postapokaliptyczny świat zawitał również do gier komputerowych, pozwalając łączyć ciekawą fabułę i elementy fantasy z rzeczywistością, którą znamy i która jest nam bliska. Taki miks zwykle okazuje się dużo bardziej interesujący niż wymyślone od podstaw science fiction, a jednocześnie pozwala na tyle samo swobody twórczej. Lubimy gry postapo mniej więcej od czasów Fallouta z 1997 roku, a premiera The Last of Us: Part II w wielu z nas rozbudziła apetyt na więcej tytułów w tych klimatach. Przygotowaliśmy w związku z tym zestawienie najciekawszych pozycji z postapokalipsą w tle, jakie powinny ukazać się na rynku w najbliższym czasie.

Wasteland 3

  1. Data premiery: 28 sierpnia 2020
  2. Producent: inXile Entertainment
  3. Gatunek: turowe RPG w rzucie izometrycznym
  4. Platforma: PC Windows

Przygotujcie się! Nadchodzi zima! Po suszy i upałach z poprzedniej części Wasteland 3 przeniesie nas do pokrytego śniegiem stanu Kolorado. Rządzi tam tajemniczy Patriarcha, który poprosi nas – Pustynnych Strażników – o pomoc. Stawka jest duża, bo władca dysponuje ponoć potężną bronią, która nie powinna wpaść w ręce jego potomstwa. A nagroda za wyświadczone przysługi ma być zachęcająca… Nowy Wasteland jak zwykle wciągnie nas niezłą historią fabularną. Podczas przemierzania lodowych pustkowi równie istotne jak walka okażą się rozmowy i dokonywane w trakcie nich trudne wybory.

Natkniemy się na przeróżne frakcje, spotkamy nowych towarzyszy, a w eksploracji stanu Kolorado pomogą środki transportu, pełniące również funkcję schowka na ekwipunek, co jest dużą nowością w tej serii. Istotną rolę odegra także nasza baza, którą tutaj będziemy musieli wznieść od podstaw i później ulepszać. Wszystko mamy oczywiście obserwować w rzucie izometrycznym, a walczyć w trybie turowym. Wasteland 3 zaoferuje także multiplayer asynchroniczny, czyli niewymagający obecności towarzysza. Duży sukces gry podczas kampanii crowdfundingowej sugeruje, że na kolejną część czeka sporo fanów tego cyklu i klimatów postapo.

  1. Więcej o grze Wasteland 3

HORIZON 2: FORBIDDEN WEST

Niedawno zapowiedziano kontynuację innego hitu o tej tematyce. Mowa o drugiej części Horizon: Zero Dawn, która pojawi się pod tytułem Horizon: Forbidden West. Póki co o grze wiemy niewiele – oprócz tego, że ukaże się na nową generację sprzętu, czyli PS5, a my znowu wcielimy się w rudowłosą Aloy, by na grzbiecie mechanicznych dinozaurów przemierzać postapokaliptyczne tereny zachodnich Stanów Zjednoczonych. Data premiery na razie nie jest znana.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z serii postapo jest najlepsza?

Fallout
46%
Metro
31,1%
S.T.A.L.K.E.R
21,7%
Wasteland
1,3%
Zobacz inne ankiety
6 zwierząt, których potrzebujesz w świecie postapo i 3, które lepiej zjeść
6 zwierząt, których potrzebujesz w świecie postapo i 3, które lepiej zjeść

W świecie po apokalipsie człowiekowi będzie smutno samemu. Warto mieć ze sobą jakieś zwierzę – jeśli nie po to, żeby skorzystać z jego wsparcia w trudnej chwili albo mieć z kim pogadać, to chociaż przyda się jako posiłek.