Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2022, 17:32

W lutym sprzedano więcej XSX/S niż PS5 w Europie; Switch wciąż górą

W lutym 2022 roku Xboxy Series X i S po raz pierwszy w historii zaczęły się sprzedawać w Europie lepiej niż PlayStation 5. Growym bestsellerem zeszłego miesiąca okazał się zaś Elden Ring.

Luty 2022 roku okazał się przełomowym miesiącem dla Xboxów Series X i S. W tym okresie sprzedaż nowego sprzętu Microsoftu w Europie po raz pierwszy od premiery konsol dziewiątej generacji była większa od liczby nabytych egzemplarzy PlayStation 5 (via GamesIndustry.biz).

Warto mieć na uwadze, iż dane dotyczą dziesięciu państw i pomijają m.in. Wielką Brytanię oraz Niemcy.

Przyczyna zmian w sprzedaży konsol

Z czego wynika ta roszada? Analitycy sugerują, że stoi za nią głównie dostępność nowych konsol. Obie znikają ze sklepów niemal równie szybko, jak się w nich pojawiają, lecz mimo wszystko dostępność Xboxów Series X i S jest większa niż PS5. Dlatego też zwiększyła się ich sprzedaż.

Co ciekawe, zapotrzebowanie na sprzęt do grania cały czas spada. W porównaniu z analogicznymi miesiącami 2021 roku, w styczniu roku bieżącego była mniejsza o 32%, a w lutym – aż o 42%.

Sprzedaż konsol i akcesoriów w lutym 2022 roku

  • Niekwestionowanym liderem europejskiego rynku konsol pozostaje Switch, choć jego sprzedaż również spadła o 14% względem lutego 2021 roku (była za to o 52% większa niż w drugim miesiącu roku 2020, czyli ostatnim miesiącu przed wybuchem pandemii).
  • Nieco lepszy rezultat odnotowały growe akcesoria – ich sprzedaż też spadła względem poprzedniego roku, ale tylko o 27% w styczniu i 11% w lutym.
  • Najbardziej rozchwytywanym akcesorium był kontroler DualShock 4 do PlayStation 4.

Sprzedaż gier w lutym 2022 roku

  • Najlepiej sprzedającą się grą lutego okazał się Elden Ring, mimo że zadebiutował cztery dni przed końcem miesiąca. Najwięcej egzemplarzy produkcji studia FromSoftware zakupili gracze PC (42%), nieco mniej posiadacze PS5 (27%), Xboxów (16%) i PS4 (13%).
  • Drugie miejsce pod względem liczby sprzedanych kopii zajął Horizon Forbidden West. Po sequel przygód Aloy częściej sięgały osoby grające na PlayStation 5 (59%) niż na PlayStation 4 (41%).
  • Na piątej lokacie uplasowało się rodzime Dying Light 2. Z kolei na siódmej – pecetowy „exclusive” w postaci Total War: Warhammera 3.

Najlepiej sprzedające się gry w Europie w lutym 2022 roku

  1. 1. Elden Ring
  2. 2. Horizon Forbidden West
  3. 3. Pokemon Legends: Arceus
  4. 4. FIFA 22
  5. 5. Dying Light 2
  6. 6. Grand Theft Auto 5
  7. 7, Total War: Warhammer 3
  8. 8. Mario Party Superstars*
  9. 9. XCOM 2
  10. 10. Mario Kart 8: Deluxe*
  11. 11. F1 2021
  12. 12. Red Dead Redemption 2
  13. 13. Big Brain Academy: Brain vs Brain*
  14. 14. NBA 2K22
  15. 15. Assassin's Creed: Valhalla
  16. 16. Call of Duty: Vanguard
  17. 17. Super Mario 3D World + Bowser's Fury*
  18. 18. Minecraft (Switch)
  19. 19. Pokemon Brilliant Diamond*
  20. 20. Just Dance 2022

* – nie uwzględniono dystrybucji cyfrowej.

PlayStation 5 kupisz tutaj

Xboxa Series X kupisz tutaj

Nintendo Switch kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej