Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 stycznia 2015, 13:25

autor: Draug

Wyniki Nintendo w USA w 2014 roku – sprzedaż gier i konsol na plusie

Firma Nintendo z pomocą danych od NPD Group podsumowała swoje osiągnięcia na rynku amerykańskim w 2014 roku. Dowiedzieliśmy, że konsole Wii U i 3DS odnotowały wzrost sprzedaży, ponadto poznaliśmy liczby ezgemplarzy, w których rozeszły się najpopularniejsze gry na te platformy i figurki amiibo.

Kwestie ogólne

Słówko o metodologii

Dane przedstawione w oświadczeniu dotyczą zarówno dystrybucji tradycyjnej, jak i cyfrowej. Dane dotyczące pierwszego z wymienionych modeli sprzedaży pochodzą w dużej mierze od firmy NPD Group, natomiast wyniki dla dystrybucji cyfrowej zgromadziło samo Nintendo.

Amerykański oddział firmy Nintendo podsumował swoje osiągnięcia w USA w roku 2014 (z treścią wystosowanego przezeń oświadczenia możecie zapoznać się chociażby w tym miejscu). Przede wszystkim, dowiedzieliśmy się, że miniony rok był rekordowy dla konsoli Wii U – urządzenie zaczęło wychodzić na prostą dzięki wydaniu dwóch szalenie popularnych gier (Mario Kart 8 i Super Smash Bros.), a także wprowadzeniu na rynek figurek amiibo. Tym samym w porównaniu z rokiem 2013 sprzedaż Wii U w USA podskoczyła o 29 procent, a gier na tę konsolę aż o 75 procent. Również 3DS radził sobie dobrze, choć Nintendo nie podało dokładniejszych danych na temat handhelda. Szczególny udział w tych sukcesach miały rezultaty osiągnięte w samym grudniu 2014 roku – dla przykładu, dla 3DS-a był to najlepszy jak dotąd miesiąc, jeśli chodzi o dystrybucję oprogramowania od deweloperów będących częścią japońskiego giganta.

W ostatnich kilkunastu miesiącach Nintendo nie przędło najlepiej, ale wygląda na to, że sytuacja giganta coraz bardziej się stabilizuje. - Wyniki Nintendo w USA w 2014 roku – sprzedaż gier i konsol na plusie - wiadomość - 2015-01-18
W ostatnich kilkunastu miesiącach Nintendo nie przędło najlepiej, ale wygląda na to, że sytuacja giganta coraz bardziej się stabilizuje.

Sprzedaż gier i amiibo

Choć dokładne dane dotyczące konsol jako takich nie zostały ujawnione, Nintendo podzieliło się przynajmniej bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie sprzedaży gier i figurek amiibo w Stanach Zjednoczonych do końca 2014 roku:

Wii U

  • Wydane pod koniec maja Mario Kart 8 rozeszło się w nakładzie 1,7 miliona egzemplarzy (dla porównania, w pierwszym miesiącu obecności tej gry na rynku na całym świecie odnotowano 2,8 miliona sprzedanych kopii).
  • Wydane w drugiej połowie listopada Super Smash Bros. w wersji na Wii U zniknęło ze sklepów w 1,3 miliona sztuk (przy czym prawie pół miliona pochodzi z samych pierwszych trzech dni sprzedaży tego tytułu).
  • Udostępnione również w listopadzie figurki amiibo osiągnęły „prawie dwukrotnie lepszy rezultat niż Super Smash Bros. na Wii U”, czyli można oszacować, że rozeszły się w nakładzie ok. 2,5 miliona sztuk. W bieżącym roku wyniki ich sprzedaży powinny niepomiernie wzrosnąć, jako że w nadchodzących miesiącach amiibo ma trafić do rąk amerykańskich i europejskich posiadaczy 3DS-ów.

3DS

  • Wydane na początku października Super Smash Bros. w wersji handheldowej trafiło do rąk więcej niż 2 milionów graczy.
  • Wydane w drugiej połowie listopada bliźniacze Pokemon Alpha Sapphire i Pokemon Omega Ruby sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2,6 miliona kopii.
  • W 2014 roku 16 tytułów na 3DS-a osiągnęło sprzedaż na poziomie minimum 250 tysięcy egzemplarzy, z czego 8 dobiło do granicy 500 tysięcy sztuk, a 3 przebiły magiczny milion kopii. Szczegółów nie podano, ale wiadomo przynajmniej, że owymi trzema najbardziej dochodowymi produkcjami są Super Smash Bros. oraz Pokemon Alpha Sapphire i Omega Ruby.
  • Nintendo pochwaliło się też, że 15 gier na handheldy, które sprzedawały się najlepiej w 2014 roku, wyszło właśnie na konsolę 3DS.

Japoński gigant podzielił się również swoimi oczekiwaniami odnośnie bieżącego roku – Nintendo oczekuje, że uda mu się wkroczyć w rok 2015 z rozpędu, podtrzymując sukcesy osiągnięte w grudniu. Zapewnić mają mu to zbliżające się premiery gier takich jak Splatoon, Yoshi’s Wooly World, Kirby and the Rainbow Curse, Code Name: S.T.E.A.M., Mario Party 10 i The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D, jak również debiut nowego Nintendo 3DS XL. Więcej informacji na temat tego, co szykuje „wielkie N” na bieżący rok, dowiecie się z naszego podsumowania niedawnej konferencji Nintendo Direct.