Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 sierpnia 2014, 14:37

autor: Góral

Mario Kart 8 z 2,82 mln sprzedanych egzemplarzy. Nintendo dalej ponosi straty

Koncern Nintendo opublikował najnowszy raport finansowy za okres 1 kwietnia - 30 czerwca 2014 roku. Wynika z niego, że firma zanotowała około 97 mln dolarów straty, nawet pomimo wzrostu sprzedaży Wii U i świetnych wyników osiąganych przez Mario Kart 8, które w ciągu miesiąca sprzedało się w nakładzie 2,82 mln egzemplarzy.

Raport finansowy Nintendo za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2015:
  • W okresie 1 kwietnia – 30 czerwca 2014 roku zanotowano około 730 mln dolarów przychodu i 97 mln dolarów straty
  • Konsola Wii U znalazła 510 tys. klientów, a 3DS 820 tys.
  • Mario Kart 8 sprzedało się w nakładzie 2,82 mln w ciągu pierwszego miesiąca obecności na rynku

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że gra Mario Kart 8 na konsolę Wii U sprzedała się w ciągu miesiąca w ilości przekraczającej 2 mln egzemplarzy. Okazało się jednak, że dane te nie były dokładne i tak naprawdę, produkcja trafiła w pierwszym miesiącu obecności na rynku do 2,82 mln osób. Wynik opiera się na danych z całego świata, w tym także z Japonii, w której najnowsze wyścigi z Mario znalazły aż 590 tys. nabywców. Do tej sumy wliczono również zestawy składające się z gry i konsoli. Wynik ten budzi tym większy podziw, że w ostatnim raporcie finansowym koncernu Nintendo, stwierdzono, że w okresie od 1 kwietnia do końca czerwca bieżącego roku, sprzedano łącznie 4,39 mln egzemplarzy wszystkich gier na Wii U. Oznacza to, że Mario Kart 8 nie tyle pokonał, co rozniósł w pył całą konkurencję.

Całkowita sprzedaż gier i konsol liczona do końca czerwca 2014 roku.
Całkowita sprzedaż gier i konsol liczona do końca czerwca 2014 roku.

Z jednej strony to wielki sukces Nintendo, z drugiej pokazuje jak mało hitów trafia na Wii U. Na szczęście w najbliższych miesiącach mają ukazać się takie tytuły jak Hyrule Warriors, Bayonetta 2, Captain Toad: Treasure Tracker oraz Super Smash Bros. z którymi Japończycy wiążą wielkie nadzieje.

Warto jeszcze przytoczyć dane sprzedażowe samych konsol Nintendo. Wii U w okresie kwiecień – czerwiec trafiło do 510 tys. nowych klientów (w tym samym okresie zeszłego roku było to zaledwie 160 tys. sprzedanych egzemplarzy), natomiast handhelda 3DS (XL, 2DS) zakupiło 820 tys. osób (rok wcześniej 1,4 mln), a sprzedaż gier na kieszonsolkę wyniosła ponad 8,5 mln egzemplarzy. Wszystko to sprawiło, że koncern zanotował przychód około 730 mln dolarów i stratę około 97 mln dolarów.

Krótko pisząc sytuacja firmy w dalszym ciągu nie jest zbyt dobra, ale nadchodzące hity mają ją znacznie poprawić.