Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2019, 17:17

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Wszystko o Far Cry 5 (fabuła, DLC, wymagania sprzętowe) – Akt. #9

W kompendium zebrano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące piątej części serii Far Cry, która zadebiutowała w sklepach w marcu 2018 roku i przenosi graczy do hrabstwa Hope, w amerykańskim stanie Montana.

Spis treści:
 1. 1. Fabuła
 2. 2. Rozgrywka (2.1. Tryby multiplayer)
 3. 3. Dodatki i przepustka sezonowa (3.1. Far Cry 5: Mroczne godziny, 3.2. Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie, 3.3. Far Cry 5: Zombie Atakują i Nowa Gra Plus)
 4. 4. Technikalia (4.1. wymagania sprzętowe)
 5. 5. Multimedia

Aktualizacja #9 (17 lutego 2019): – Ostatnia aktualizacja zawiera informacje na temat gry Far Cry: Ne Dawn.

Aktualizacja #8 (22 września 2018): – Kompendium zostało rozszerzone o popremierowe informacje na temat dodatku Far Cry 5: Zombie Atakują, a także towarzyszącej premierze DLC aktualizacji podstawowej wersji gry

Aktualizacja #7 (3 sierpnia 2018): – Kompendium zostało rozszerzone o popremierowe informacje na temat dodatku Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie.

Aktualizacja #6 (13 lipca 2018): – Kompendium zostało rozszerzone o nowe informacje na temat dodatku Far Cry 5: Mroczne godziny.

Aktualizacja #5 (27 marca 2018): – Kompendium zostało wzbogacone o informacje o premierze gry i jej odbiorze przez krytyków.

Aktualizacja #4 (4 lutego 2018): – Informacje na temat przepustki sezonowej.

Aktualizacja #3 (26 stycznia 2018): – Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące wymagań sprzętowych gry na PC.

Aktualizacja #2 (15 grudnia 2017): – Kompendium zostało rozszerzone o kolejne informacje na temat trybu wieloosobowego, a także nową datę premiery.

Aktualizacja #1 (25 września 2017): – Kompendium zostało rozszerzone o kolejne informacje na temat trybu wieloosobowego i elementów rozgrywki.

O Far Cry 5 usłyszeliśmy po raz pierwszy 16 maja 2017 roku. Na kilka tygodni przed oficjalnym przedstawieniem światu gry, wśród fanów krążyły najróżniejsze dotyczące jej plotki i przypuszczenia. Według najpopularniejszych z nich, produkcja miała zabrać graczy w realia Dzikiego Zachodu. Jak się okazało, pogłoski te były całkowicie błędne. 22 maja Ubisoft potwierdził, że akcja tytułu rozgrywać będzie się we współczesności w amerykańskim stanie Montana. Kilka dni później poznaliśmy także oficjalną datę premiery, która wyznaczona na luty 2018 roku. Niestety, w grudniu 2017 roku debiut został przesunięty o miesiąc, a twórcy ostatecznie zdecydowali się na datę 27 marca 2018 roku Far Cry 5. Tego dnia gra trafia jednocześnie do posiadaczy pecetów, jak i konsol PlayStation 4 oraz Xbox One. Deweloperem tytułu jest francuskie studio Ubisoft Montreal. Zespół odpowiada za stworzenie wszystkich głównych odsłon cyklu, począwszy od Far Cry 2, a także jego dwóch spin-offów (Far Cry 3: Blood Dragon i Far Cry Primal).

Far Cry 5 otrzymał w przewarzającej liczbie pozytywne recenzje, ale krytycy są w większości zgodni, że nie ma on raczej szans na kandydowanie do tytułu gry roku. W naszym serwisie produkcja otrzymała solidną ocenę 7,5/10. Recenzenci w większości chwalą tło fabularne, a także postacie drugoplanowe oraz głównego antagonistę. Wrażenie zrobił na nich duży i otwarty świat gry, a także interakcje z otoczeniem oraz wolność przemieszczania się. Krytykowana jest jednak mechanika rozgrywki. Według wielu, jest zbyt zbliżona do tego, co oferowały poprzednie odsłony serii. Wprowadza ona tylko drobne kosmetyczne zmiany i nie oferuje niespodzianek, które urozmaiciłyby nużący na dłuższą metę przebieg zabawy.

15 lutego 2019 na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4 pojawiła się gra Far Cry: New Dawn. Zapowiedziana w grudniu 2018 roku produkcja to samodzielny dodatek do Far Cry'a 5, który rozwija przedstawioną w nim historię i rozgrywa się w kilkanaście lat po atomowej apokalipsie, będącej jednym z zakończeń oryginału. Tytuł wykorzystuje mapę Montany stworzoną z myślą o piątce, tak więc podczas przygody spotykamy starych znajomych oraz znane lokacje. Produkcja spotkała się z dość powściągliwym przyjęciem ze strony recenzentów. Chwalone były różne rodzaju aktywności poboczne, a także niektóre elementy rozgrywki, zawodem okazał się jednak zmarginalizowana podczas zabawy fabuła. Far Cry: New Dawn jest ostatnim opublikowanym produktem związanym z Far Cry 5 i jego premiera zamknęła ten rozdział w historii serii.

1. Fabuła

Naszym głównym oponentem jest charyzmatyczny fanatyk Joseph Seed

Akcja Far Cry 5 rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Hope, znajdującym się w amerykańskim stanie Montana, będącym jednym z najsłabiej zaludnionych zakątków kraju, leżącym w jego północno-zachodniej części, na granicy z Kanadą. Gracze wcielają się w policjanta lub policjantkę, która musi rozpracować i zniszczyć zorganizowaną grupę przestępczą, skrywającą się pod maską kultu o nazwie The Project at Eden's Gate. Sprawuje ona nieformalną kontrolę nad hrabstwem, terroryzując jego mieszkańców, korzystając przy tym z fundamentalistycznej ideologii chrześcijańskiej głoszącej rychły koniec świata.

Na czele uzbrojonej po zęby grupy kultystów stoi Joseph Seed, charyzmatyczny przywódca, który wraz ze swoimi współpracownikami, wchodzącymi w skład bliskiej „rodziny”, bezwzględnie rozprawia się z oponentami, określanymi przez niego mianem grzeszników. Zadaniem gracza będzie znalezienie sojuszników, mogących stawić opór fanatykom Seeda. W trakcie przygody spotkamy więc rożnego rodzaju barwne postacie miejscowych, które przyłączą się do naszej krucjaty. Mowa tu, między innymi, o Mary May Fairgrave, czyli barmance, której matka i brat zostali porwani przez Seeda; Nicku Rye'u – zapalonym pilocie obawiającym się o przyszłość najbliższych; oraz o pastorze Jeromie Jeffriesie, który zamierza walczyć w imię wyższego dobra. Ubisoft zapowiada, ze na graczy czeka wiele interesujących momentów i interakcji z bohaterami niezależnymi oraz z samym Seedem, który zgodnie z tradycją serii okaże się wyjątkowo sadystycznym i wygadanym czarnym charakterem, nękającym nas przez całą kampanię.

2. Rozgrywka

Hrabstwo Hope przemierzamy w różnych pojazdach

Far Cry 5 nie odchodzi drastycznie od modelu zabawy wypracowanego w poprzednich odsłonach cyklu. Nadal mamy do czynienia z produkcją akcji, w której świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Polem naszych działań jest fikcyjne hrabstwo Hope, przedstawione w formie sandboksowej mapy o pokaźnych rozmiarach. Twórcy postarali się oddać zróżnicowany krajobraz Montany. Przemierzamy więc zarówno rozległe pastwiska i pola oraz zielone doliny rzeczne, jak również wysokie i zalesione zbocza górskie.

Grę rozpoczynamy, tworząc naszego bohatera, wybierając jego wygląd i płeć, co jest kompletną nowością, dotychczas nieobecną w serii. Co interesujące całą kampanię fabularną możemy przejść zarówno w pojedynkę jak i w sieciowym trybie współpracy, przeznaczonym dla dwóch osób. Do gry powracają również drobne elementy RPG. Postać gracza dysponuje więc szeregiem umiejętności specjalnych, które rozwijane są wraz ze zdobywanym doświadczeniem.

Naszym ostatecznym celem jest wyeliminowanie fanatyków Seeda, za pomocą wszystkich możliwych środków – a tych z pewnością nie będzie nam brakować. Poza standardowym arsenałem broni palnej, do dyspozycji grających oddana została także pokaźna liczba rodzajów broni białej, takiej jak noże, widły, pałki itd. Ze względu na wielkość i geografię świata, znacznie ważniejszą rolę niż w poprzednich częściach cyklu pełnią auta. Poza różnego rodzaju klasycznymi środkami transportu, zasiądziemy także za kierownicą quadów, ciężarówek, traktorów, a nawet łodzi. Sporą nowinką jest wprowadzenie do gry samolotów.

Poza polowaniami możemy także np. powędkować

Far Cry 5 pozwala nam zabawić się w myśliwego, polującego na grubą zwierzynę. W ramach relaksu możemy także powędkować. Oczywiście ponownie niezastąpioną pomocą okaże się crafting, umożliwiający tworzenie nowych narzędzi. Co ciekawe, podobnie jak w Far Cry: Primal, gracze potrafią oswoić dzikie zwierzęta, które następnie pomogą im w walce. Ponieważ budujemy ruch oporu, istotną opcją jest możliwość rekrutowania sojuszników. Wypełniając zadania dla wybranych zbuntowanych mieszkańców hrabstwa, zyskamy ich lojalność. Każdy z nich dysponuje unikalnymi zdolnościami bojowymi, przekładającymi się nowe strategie walki i ekwipunek. Jednym z nich kompanów jest np. Nick Rye, właściciel firmy transportowej dysponujący własnym samolotem. Na nasze życzenie może wykorzystać swój wehikuł do zbombardowania pozycji wroga. Grace Amstrong to z kolei wybitna snajperka, która wspierać będzie nas z daleka, eliminując oznaczonych przez gracza wrogów. W trakcie przygody zyskamy także lojalność czworonoga. Pies o imieniu Boomer będzie przynosił w pysku broń pokonanych przeciwników, a także w razie potrzeby obezwładniał ich. Jak w poprzednich odsłonach Far Cry, wiele misji polegać będzie na atakowaniu konwojów, posterunków i baz przeciwników. Zadania te wykonywać możemy na różne sposoby, w zależności od naszego stylu gry, posiadanych umiejętności oraz dostępnego sprzętu i broni.

Samoloty to jedna z największych nowinek w grze

2.1. Multiplayer

Tryb multiplayer w Far Cry 5 pozwala nam wraz ze znajomym przejść wspólnie, poza krótkim samouczkiem, całą kampanię fabularną gry. Kompan może dołączyć się do zabawy w każdym momencie. Warto jednak zaznaczyć, że postępy w rozgrywce zapisywane są jedynie na koncie hosta. Towarzyszy po powrocie do własnej gry będzie musiał więc ponownie przejść misje, które zaliczył w multiplayerze. Zatrzyma on jednak zdobyte doświadczenie, przedmioty znajdujące się w ekwipunku, a także pieniądze. Warto dodać, że host ma także kilka innych uprawnień – tylko on może wyznaczać broń do wynajęcia, rozpoczynać zadania oraz włączać lub wyłączać opcje bratobójczego ognia. Do zabawy w trybie współpracy na konsolach Xbox One i PlayStation 4 wymagane są subskrypcje Xbox Live Gold i PlayStation Plus.

Do gry powrócił także edytor map pozwalający na modyfikowanie plansz i tworzenie własnych scenariuszy do zabawy w sieci. Względem poprzednich wersji został o znacznie rozbudowany o nowe opcje. Gracze mogą skorzystać z jego narzędzi do tworzenia unikalnych misji, daleko odbiegających od tego co oferuje podstawka. Co ciekawe, Ubisoft wbudował w edytor możliwość skorzystania w nim z elementów (trójwymiarowe modele, animacje, dźwięki itd.) pochodzących nie tylko z cyklu Far Cry, ale i z serii Assassin's Creed, Watch Dog, a także planowanych zestawów DLC dla Far Cry 5.

3. Dodatki i przepustka sezonowa

Far Cry 5 otrzymał w sumie trzy duże dodatki DLC

Na początku lutego Ubisoft przedstawił swoje plany związane z popremierowym wsparciem dla Far Cry'a 5. Gra otrzyma w sumie trzy duże rozszerzenia, które będzie można kupić osobno lub w formie przepustki sezonowej. Co ciekawe, wszystkie trzy DLC zaoferują unikalną rozgrywkę i przeniosą graczy w zupełnie inne realia niż podstawowa wersja tytułu, podobnie jak samodzielny dodatek Far Cry 3: Blood Dragon, który ukazał się w 2013 roku. W ramach bonusu, posiadacze przepustki sezonowej otrzymali także zremasterowaną wersję Far Cry'a 3. Gra ukazała się równocześnie na PlayStation 4 oraz Xboksie One 29 maja 2018 roku.

3.1. Far Cry 5: Mroczne godziny

Dodatek Far Cry 5: Mroczne godziny (tyt. org. Hours of Darkness) ukazał się 5 czerwca 2018 roku. Akcja rozszerzenia przenosi nas w czasy wojny Wietnamskiej. Protagonistą tytułu jest Wendell Redler – amerykański żołnierz, który był drugoplanową postacią w Far Cry 5. Gdy jego śmigłowiec zostaje zestrzelony, „Red” zostaje sam na terytorium wroga i musi uratować swoich towarzyszy, a następnie przedrzeć się przez terytorium kontrolowane przez Wietkong, by dotrzeć do punktu ewakuacyjnego. Far Cry 5: Mroczne godziny w większym stopniu kładzie nacisk na działanie w ukryciu. Produkcja oferuje nowe drzewko umiejętności oraz unikalny system bonusów i ułatwień, które uzyskujemy pozostając niezauważonymi przez przeciwników.

Rozszerzenie Far Cry 5: Mroczne godziny nie zostało entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i fanów. Tytuł zebrał co najwyżej przeciętne oceny. Gracze wytykali mu zbyt małą liczbę dostępnych misji i zadań fabularnych. W zamian za to twórcy zaoferowali bowiem listę powtarzalnych aktywności, które tylko pozornie wypełniały sandboksową mapę wartą uwagi zawartością.

3.2. Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie

Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie (tyt. org. Lost on Mars) ukazał się 17 lipca 2018 roku. Akcja dodatku rozgrywa się z dala od bezdroży Montany znanych z podstawki. Gracze zostają bowiem przeniesieni na Marsa. Wcielamy się występującego w kampanii pilota Nicka Rye. Zostaje on porwany na Czerwoną Planetę przez swojego brata Hurka, którego ciało zostało rozczłonkowane na wiele kawałków przez kosmitów. W trakcie przygody musimy powstrzymać inwazję obcych oraz odszukać wszystkie fragmenty nieszczęsnego Hurka, które zostały rozrzucone po powierzchni Marsa. Brat będzie nam towarzyszył w tym zadaniu pod postacią niewielkiego robota, dostarczającego humorystycznych komentarzy na temat naszych kolejnych poczynań.

Akcja rozszerzenia rozgrywa się na dużej i otwartej mapie, przedstawiającą marsjańską dolinę. Jest ona usiana budynkami i wieżami z nadajnikami, które musimy dezaktywować. W naszym arsenale znajdują się różnego rodzaju pistolety i karabiny energetyczne. Walczmy z kilkoma rodzajami obcych przypominających ogromne pajęczaki oraz z mechanicznymi przeciwnikami. Dodatek ukończyć można w przeciągu kilku godzin.

Dodatek Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie spotkał się z dość chłodnym przyjęciem krytyków oraz fanów. Recenzenci podkreślali jego podstawowe wady, którymi są powtarzalność rozgrywki, niezbyt zróżnicowany wybór broni, a także nieciekawe i nudne projekty lokacji. Na plus zaliczali humor i dialogi postaci, które niekoniecznie jednak przypadną do gustu wszystkim graczom.

3.3. Far Cry 5: Zombie Atakują i Nowa Gra Plus

Far Cry 5: Zombie Atakują (tyt. org. Dead Living Zombies) ukazał się 29 sierpnia 2018 roku. To ostatnie z planowanych rozszerzeń, które wchodziły w skład przepustki sezonowej. W trakcie przygody gracze stawiają czoła hordom krwiożerczych zombie. Dodatek oferuje siedem misji. Z każdą z nich powiązany jest scenariusz oparty na kanwie któregoś ze znanych filmów o nieumarłych. Lokacje cechuje duże zróżnicowanie – wybieramy się do bazy wojskowej, skaczemy po dachach miejskich budynków czy też zwiedzamy urokliwe wiejskie gospodarstwa. Warto odnotować, że w przeciwieństwie do podstawowej wersji gry. Na przygotowanych mapach da się grać także w trybie Score Attack – zdobywając trzy gwiazdki, odblokowujemy nowy sprzęt, z którego korzystać możemy, zarówno walcząc z zombie, jak i grając w zwykłą kampanię.

Podobnie jak dwa poprzednie rozszerzenia, Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie otrzymał chłodne recenzje graczy. Użytkownicy narzekali przede wszystkim na słabą warstwę fabularną i atmosferę zabawy, a także powtarzalną rozgrywkę we wszystkich misjach oraz brak otwartego świata (gracze podążają z góry narzuconą ścieżką).

Premierze DLC towarzyszyła także duża aktualizacja, wprowadzająca tzw. tryb Nowej Gry Plus. Opcja pozwala na wielokrotne przechodzenie kampanii z zachowaniem całego ekwipunku (w tym pojazdów i punktów talentów) oraz wszystkich towarzyszy. Uaktualnienie pozwala też na dalszy rozwój niektórych zdolności naszego bohatera. Ponadto skróca także czas oczekiwania na towarzyszy po skorzystaniu z ich wsparcia, dzięki czemu możemy częściej wzywać ich na pomoc. Wraz z Nową Grą Plus twórcy dodali jeszcze jedną nowość – tryb Niesławny (w oryg. Infamous), który jest najwyższym możliwym poziomem trudności gry. Po jego wybraniu wrogowie są znacznie silniejsi i bardziej wytrzymali, a do tego sprawniej reagują na poczynania postaci gracza. Za ukończenie kampanii na tym poziomie otrzymamy specjalny strój oraz odznakę Ubisoft Club.

4. Technikalia

Far Cry 5 korzysta z silnika i technologii poprzedników. Twórcy pecetowego portu od początku gwarantowali jego jakość i jak wskazują na to testy, zapewnienia te nie odbiegają daleko od rzeczywistości. Na komputerach tytuł oferuje szereg ustawień konfiguracyjnych. Dzięki nim można np. skorzystać z wbudowanego benchmarka, wskaźnika zużycia pamięci, a także opcji blokady animacji, skalowania rozdzielczości czy ustawień pola widzenia. Do tego dochodzi oczywiście szereg opcji graficznych, pozwalających dokładnie dopasować wygląd gry pod posiadany przez nas sprzęt. Jeżeli chodzi o konsole Xbox One X oraz PlayStation 4 Pro, gra oferuje standardowe wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz technologii HDR, a także pomniejsze poprawki w wydajności oraz oprawie graficzne (detale otoczenia, wyższa jakość tekstur itd.).

4.1. Wymagania sprzętowe

Minimalne:

Konfiguracja pozwoli na zabawę przy niskich ustawieniach graficznych i w rozdzielczości 720p.

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz, AMD FX-6300 3.5 GHz lub podobny
 3. Pamięć RAM: 8 GB RAM
 4. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 670 , AMD R9 270 lub odpowiedniki z 2 GB pamięci oraz Shader Modelem w wersji 5.0

Rekomendowane:

Ustawienia mają gwarantować wysoką jakością detali w rozdzielczości 1080p i zabawę w 60 klatkach na sekundę:

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i7-4770 3.4 GHz, AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz lub podobny
 3. Pamięć RAM: 8 GB RAM
 4. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 970, AMD R9 290X lub podobne z 4 GB pamięci i Shader Modelem w wersji 5.0

Konfiguracja do zabawy w rozdzielczości 4K (30 klatek na sekundę):

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i7-6700 3.4 GHz, AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz lub podobny
 3. Pamięć RAM: 16 GB RAM
 4. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI, AMD RX Vega 56 CFX lub odpowiedniki z 8 GB pamięci oraz Shader Modelem w wersji 5.0

Konfiguracja do zabawy w rozdzielczości 4K (60 klatek na sekundę):

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz, AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz lub podobny
 3. Pamięć RAM: 16 GB RAM
 4. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI, AMD RX Vega 56 CFX lub odpowiedniki z 8 GB pamięci oraz Shader Modelem w wersji 5.0

5. Multimedia

 1. Recenzja gry Far Cry 5 – szalony sandbox
 2. Far Cry 5 - poradnik do gry
 3. Oficjalna strona Far Cry 5