Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 września 2016, 14:33

Wieści ze świata (Valve Software / Steam, Dear Esther, Star Wars: Battlefront III, Stormblood) 19/9/2016

Dziś piszemy o aferze związanej z usunięciem przez Valve Software ze Steama gier dewelopera, który chciał pozwać graczy ostro krytykujących jego dzieła, a także o teatralnej adaptacji Dear Esther, gameplayu z misji treningowej w skasowanym Star Wars: Battlefront III i o zarejestrowaniu przez Square Enix marki Stormblood. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Valve usuwa ze Steama gry twórcy, który pozywa za recenzje

Niezależne studio Digital Homicide ma na koncie dziesiątki małych gier, które, mówiąc delikatnie, nie podbiły serc graczy. Użytkownikom Steama zdarzało się wyrażać swoje krytyczne opinie, nie przebierając w słowach (w stylu: „Chciałbym zamordować każdą jedną osobę odpowiedzialną za tę grę”), więc deweloper zdecydował się postawić autorów najostrzejszej krytyki przed sądem (dzięki, Polygon). Stawia im zarzuty takie jak napaść personalna czy nękanie i oczekuje 18 milionów dolarów odszkodowania za straty moralne. To znaczy – deweloper postawiłby tych graczy przed sądem, gdyby Valve Software podzieliło się ze studiem danymi osobowymi wskazanych recenzentów (w sumie 100 osób). Tymczasem firma Gabe’a Newella za zażądanie takich informacji na drodze sądowej i „działania wrogie wobec klientów Steama” (jak wyrażono się w oficjalnym oświadczeniu) postanowiła usunąć gry Digital Homicide Studios z oferty swojej platformy dystrybucji cyfrowej.

Studio zapowiada dalszą batalię sądową z Valve Software o prawo do „bronienia się przed takimi [jak wymienione wyżej] akcjami”. Na koniec warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy wspomniany zespół pozywa osoby krytykujące jego gry w ostry sposób. W marcu bieżącego roku to samo spotkało youtubera Jima Sterlinga, od którego zażądano prawie 11 milionów dolarów odszkodowania za poniższy filmik:

Dear Esther trafi na deski teatru

Centrum Barbican zamierza wynieść grę Dear Esther na deski teatru w Londynie. 14 października w Milton Court Concert Hall odbędzie się wydarzenie, podczas którego na scenie pojawią się narrator Oliver Dimsdale i kompozytorka Jessica Curry (w obu przypadkach mamy do czynienia z laureatami nagród BAFTA), by okrasić – odpowiednio – opowieścią i muzyką rozgrywkę z Dear Esther pokazywaną na żywo. „Sztuka” idzie w parze z jutrzejszą premierą omawianej przygodówki na konsolach PlayStation 4 i Xbox One (ponad cztery lata po pecetowym debiucie).

Square Enix zarejetrowało znak towarowy Stormblood

Jak zauważył japoński twitterowy bot do „polowania” na świeżo zarejestrowane znaki towarowe, oddział firmy Square Enix z Kraju Kwitnącej Wiśni zastrzegł niedawno markę Stormblood (dzięki, All Games Delta). Nie mamy bladego pojęcia, co to może być, ale wielu graczy spekuluje, że chodzi o kolejny dodatek do MMORPG Final Fantasy XIV, który ma zostać ujawniony w przyszłym miesiącu.

Star Wars: Battlefront III – misja treningowa z anulowanej gry

Choć w sieci znalazło się już mnóstwo materiałów ze skasowanej w 2009 roku trzeciej odsłony serii Star Wars: Battlefront (wliczając w to nawet grywalną wczesną wersję gry na Xboksa 360), wciąż pojawiają się kolejne. Tym razem użytkownik serwisu YouTube o ksywce FuZaH udostępnił dwa filmy o łącznej długości ok. 13 minut, które pokazują fabularyzowaną misję treningową z Battlefronta III (oba widnieją poniżej). Nagrania pochodzą jakoby z wersji alfa gry i zostały zarejestrowane w 2008 roku, więc liczcie się z niską jakością materiału (dzięki, DSOGaming).

Galeria obrazków

Polecamy też Waszej uwadze najnowsze obrazki w naszej galerii…

Galeria filmów

…jak również najnowsze filmy z gier: