Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Osiris: New Dawn (PC)

Osiris: New Dawn

Osadzona w realiach science fiction gra akcji z elementami survivalu, za której powstanie odpowiada studio Fenix Fire.

Akcji | FPP | TPP | science fiction | sandbox | survival | indie | kooperacja

Okładka Osiris: New Dawn (PC)

data premiery gry:

2020

PC

data nieogłoszona

XONE PS4

Osiris: New Dawn to wydana na platformę PC, PS4 i XONE gra akcji wzbogacona elementami survivalowymi. Projekt opracowało studio Fenix Fire.

Fabuła

W Osiris: New Dawn gracze wcielają się w astronautów misji Osiris 2, wysłanych w odległe rejony kosmosu w celu zbadania, co stało się z zaginioną ekspedycją Osiris 1. Podczas podróży zostają zmuszeni do lądowania awaryjnego na niezbadanej planecie.

Na miejscu szybko odkrywają, że planeta jest zamieszkana przez liczne gatunki krwiożerczych bestii, które za dnia polują na ocalałych ludzi. Te zwierzęta, choć niebezpieczne, są jednak małym zmartwieniem w porównaniu do tego, co wypełza na powierzchnię nocą. Po zapadnięciu zmroku muszą zmierzyć się bowiem ze znacznie bardziej agresywnymi, silniejszymi i bardziej przerażającymi potworami. Co więcej, otaczają ich wtedy absolutne ciemności i bez źródła światła nie widać dosłownie nic.

Mechanika

Wydane na platformę PC, PS4 i XONE Osiris: New Dawn to gra akcji z elementami survivalowymi. Zabawę rozpoczynamy ze skromnymi zapasami, więc aby przetrwać, musimy gromadzić surowce. Tradycyjnie wykorzystujemy je do budowy struktur i konstruowania przydatnych przedmiotów. Konieczne jest także szukanie pożywienia i wody. Rozgrywka koncentruje się głównie na eksploracji i walce za pomocą sporego arsenału różnorodnego uzbrojenia, natomiast typowo survivalowe rozwiązania są tutaj tylko dodatkiem i podczas rozgrywki poświęcamy im znacznie mniej czasu niż w standardowych grach tego pokroju. Przykładowo, głód i pragnienie stają się problemem jedynie podczas wypraw daleko od bazy

W Osiris: New Dawn dostępny jest duży wybór pojazdów, jednostek latających i mechów. Ponadto możemy korzystać z dronów, które są w stanie automatycznie wykonywać typowe dla gier survivalowych prace, takie jak gromadzenie surowców czy przetwarzanie minerałów, pozwalając nam tym samym na skoncentrowanie się na bardziej ekscytujących zadaniach. Ten aspekt rozgrywki jest bardzo rozbudowany i gracze mają dużą swobodę podczas programowania zasad rządzących zachowaniami tych robotów.

Wszystko to rozgrywa się na rozległych mapach, które zostały zaprojektowane ręcznie przez autorów, a ich wygląd urozmaicają proceduralne efekty, takie jak erozja czy zjawiska pogodowe.

Tryby gry

Dostępne na platformę PC, PS4 i XONE Osiris: New Dawn pozwala na zabawę samotną lub w multiplayerze. W przypadku tej drugiej opcji gracze mogą bawić się w trybie kooperacyjnym lub rywalizować ze sobą w rozgrywkach PvP.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Gry podobne do Osiris: New Dawn

Wymagania wiekowe Osiris: New Dawn

16+

Wymagania sprzętowe Osiris: New Dawn

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7, 16 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 680 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7 64-bit

Graliśmy w Osiris: New Dawn – early access, którego nie trzeba się wstydzić
Graliśmy w Osiris: New Dawn – early access, którego nie trzeba się wstydzić

Przed premierą 10 października 2016, 13:27

Wraz z rozrastaniem się kolonii nasz astronauta, któremu na początku rozgrywki przydzielamy jedną z czterech klas, zyskuje doświadczenie i podobnie jak w grach RPG może rozwijać swoje zdolności. Jest to przydatne, gdyż rozbudowując kolonię, wyczerpujemy okoliczne złoża surowców i aby znaleźć kolejne, musimy zapuszczać się coraz dalej od bezpiecznej bazy. Tymczasem w Osirisie zagrożenia to chleb powszedni. Proteus 2 pełen jest różnych obcych stworów, czyhających na nasze życie. W dzień zazwyczaj wystarczy uważnie je omijać lub – jeśli czujemy się na siłach – walczyć z nimi za pomocą kilku rodzajów pukawek. Gdy jednak zapada zmrok i na planecie robi się napraaaawdę ciemno, na polowanie wyruszają najbardziej agresywne i koszmarnie zwinne gatunki. Wtedy też spacery poza bazę przyprawiają o autentyczną gęsią skórkę. Dodatkowo planetę przemierzają wielkie czerwie, bliźniaczo podobne do tych z Diuny Franka Herberta, które potrafią ni stąd, ni zowąd wyskoczyć spod powierzchni i zabić wszystko, co napotkają na swej drodze. Na szczęście są na tyle powolne, że udaje się przed nimi w porę uciec.

PC
XONE
PS4