Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2014, 09:26

Watch Dogs i PlayStation 4 na szczycie, branża na sporym plusie – raport NPD dla USA za maj 2014

Firma NPD opublikowała raport o kondycji rynku elektronicznej rozrywki w USA za maj 2014 roku. Dzięki popytowi na konsole ósmej generacji i gorącym premierom growym w ostatnich tygodniach, branża odnotowała duże przychody względem maja 2013. PlayStation 4 nadal jest najpopularniejszą konsolą, a nowym liderem wśród gier został Watch Dogs (Titanfall spadł na miejsce ósme).

NPD Group po raz kolejny informuje nas o tym, jak ma się sprzedaż detaliczna na rynku gier za Atlantykiem. - Watch Dogs i PlayStation 4 na szczycie, branża na sporym plusie – raport NPD dla USA za maj 2014 - wiadomość - 2014-06-17
NPD Group po raz kolejny informuje nas o tym, jak ma się sprzedaż detaliczna na rynku gier za Atlantykiem.

Sytuacja ogólna, konsole

Dynamika rynku w USA w okresie maj 2013 – maj 2014:
  • Sytuacja ogólna: 386 – 586 mln dolarów (+52%)
  • Sprzedaż konsol: 96 – 187 mln dolarów (+95%)
  • Sprzedaż gier: 175 – 274 mln dolarów (+57%)

Tak jak co miesiąc o tej porze, firma NPD Group obdarzyła nas raportem podsumowującym kondycję rynku elektronicznej rozrywki w Stanach Zjednoczonych za ostatni miesiąc (maj 2014). Dzięki nie malejącej popularności konsol ósmej generacji (PlayStation 4, Xbox One) oraz kilku głośnym premierom wśród gier w ostatnich tygodniach, branża odnotowała 52-procentowy wzrost przychodu względem tego samego okresu przed rokiem, zarabiając 586 milionów dolarów (minimalnie więcej niż w ubiegłym miesiącu). Sprzedaż sprzętu podskoczyła aż o 95% (do 187 milionów dolarów przychodu) – zasługa w tym nie tylko PS4 i XOne, ale również konsol Wii U (90-procentowy skok względem maja 2013) i PlayStation Vita, które otrzymały takie tytuły jak, odpowiednio, Mario Kart 8 i Borderlands 2. 3DS utrzymał się na miejscu drugim, za najnowszym produktem firmy Sony, który jest liderem na rynku już piąty miesiąc z rzędu.

Aiden Pearce złapał amerykańskich konsumentów w sieć. - Watch Dogs i PlayStation 4 na szczycie, branża na sporym plusie – raport NPD dla USA za maj 2014 - wiadomość - 2014-06-17
Aiden Pearce złapał amerykańskich konsumentów w sieć.

Gry

Dynamika rynku w USA w okresie kwiecień 2014 – maj 2014:
  • Sytuacja ogólna: 580 – 586 mln dolarów (+1%)
  • Sprzedaż konsol: 192 – 187 mln dolarów (–3%)
  • Sprzedaż gier: 228 – 274 mln dolarów (+20%)

Również w temacie sprzedaży nowych gier w tradycyjnej dystrybucji (pudełkowej) odnotowano spory wzrost przychodów, wynoszący 57% (do 274 milionów dolarów). Jak zasygnalizowano powyżej, jest to zasługa gorących premier, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach – mowa tu zwłaszcza o takich tytułach jak Watch Dogs (nowy lider), Mario Kart 8 (miejsce drugie) i Wolfenstein: The New Order (czwarta lokata). Same debiutujące produkcje z tego miesiąca sprzedały się osiem razy lepiej niż te, które ukazały się przed rokiem (m.in. Metro: Last Light i GRID 2).

Uwagę zwraca zwłaszcza sukces drugiej z wymienionych produkcji, jako że mamy do czynienia z grą ekskluzywną dla jednej platformy sprzętowej – wygląda na to, że Nintendo znalazło wreszcie sposób na odbicie się od dna, ku któremu zdawało się nieuchronnie zdążać w ostatnich miesiącach. Zapowiedzi japońskiego giganta z konferencji na niedawno zakończonych targach E3 powinny dodatkowo pomóc mu w odzyskaniu silnej pozycji rynkowej. Warto też zwrócić uwagę na dość gwałtowny spadek popularności Titanfalla, który był liderem zestawień NPD Group przed dwa ostatnie miesiące.

A oto dziesięć najchętniej kupowanych gier w USA w maju 2014 roku:

#

Tytuł:

Platformy sprzętowe:

Wydawca:

1.

Watch Dogs

PC, X360, PS3, XOne, PS4

Ubisoft

2.

Mario Kart 8

WiiU

Nintendo

3.

MLB 14: The Show

PS3, PS4, PSV

Sony

4.

Wolfenstein: The New Order

PC, X360, PS3, XOne, PS4

Bethesda Softworks

5.

Minecraft

X360, PS3

Microsoft, Sony

6.

The Amazing Spider-Man 2

X360, PS3, XOne, PS4, WiiU, 3DS

Activision Blizzard

7.

NBA 2K14

PC, X360, PS3, XOne, PS4

Take-Two Interactive

8.

Titanfall

PC, X360, XOne

Electronic Arts

9.

Kirby: Triple Deluxe

3DS

Nintendo

10.

Call of Duty: Ghosts

PC, X360, PS4, XOne, PS4, WiiU

Activision Blizzard

Na koniec warto przypomnieć, że NPD Group podaje wyniki jedynie dla sprzedaży nowych, pudełkowych produktów – nie śledzi zatem dystrybucji cyfrowej ani obrotu używanymi grami.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej