Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2014, 12:52

autor: Draug

Sunset Overdrive – wysyp informacji, pierwszy zapis rozgrywki i nowe screeny

W sieci pojawiło się wiele nowych materiałów związanych z grą Sunset Overdrive. Ujawniono mnóstwo informacji na temat strzelanki od studia Insomniac Games, a ponadto opublikowano czterominutowy zapis rozgrywki z komentarzem twórców. Oprócz tego nieco sprecyzowano termin debiutu, wyznaczając go na jesień 2014 roku.

Sunset Overdrive w skrócie:
  • Twórcy: Insomniac Games (Ratchet & Clank, Resistance, Fuse)
  • Wydawca: Microsoft
  • Gatunek: gra akcji z widokiem TPP nastawiona na tryb multiplayer
  • Cechy szczególne: otwarty świat, dynamika akcji, swoboda poruszania się, humorystyczna otoczka
  • Platformy sprzętowe: Xbox One
  • Termin premiery: 2014

Choć jeszcze kilka dni temu wydawało się, że na ujawnienie jakichkolwiek konkretów w sprawie Sunset Overdrive przyjdzie nam poczekać do czerwcowych targów E3, to okazało się, iż studio Insomniac Games nie zamierza tak długo trzymać graczy w niepewności. Wczoraj deweloper cofnął embargo na publikowanie materiałów związanych z grą, toteż wszystkie serwisy, które w ciągu ostatnich tygodni miały okazję zobaczyć omawiany tytuł, mogły w końcu podzielić się swoimi relacjami. W ten sposób dostarczono nam tony informacji na temat Sunset Overdrive. Również samo Insomniac Games dołożyło do tego trzy grosze, publikując czterominutowy zwiastun z fragmentami rozgrywki i komentarzem twórców, który pokazuje podstawowe elementy gry (znajdziecie go powyżej). Ponadto w sieci pojawiły się nowe screeny (niestety, w niskiej rozdzielczości) oraz szczegóły na temat dodatków dla osób, które złożą zamówienie przedpremierowe.

Captain Ahab – jedna z wielu szalonych broni w Sunset Overdrive.
Captain Ahab – jedna z wielu szalonych broni w Sunset Overdrive.

Fabuła

Akcja gry toczy się w roku 2027 w tytułowym mieście Sunset. Kluczową rolę odgrywa w nim kosporacja Fizzco i wyprodukowany przez nią napój energetyzujący OverCharge Delirium XT (obie te nazwy są nam znane dzięki stronie internetowej otwartej kilka dni temu). Impreza inaugurująca wprowadzenie produktu na rynek zamienia się w apokalipsę, kiedy wszyscy, którzy kosztują złocistego trunku, zamieniają się w bezmyślne mutanty i w krótkim czasie opanowują miasto.

Gracz wcieli się w przypadkowego sprzątacza (lub sprzątaczkę, jako że postać będzie można spersonalizować) – jedną z niewielu osób, które uniknęły pechowego losu. Oprócz niego w Sunset przetrwa także trochę innych ludzi, połączonych w różne frakcje. Spotkamy na przykład Troop Bushido – poszukiwaczy przygód wzorujących się na samurajach – albo Fargarths, miłośników LARP-ów (gier Live Action Role Play), którzy otrzymali okazję do wcielenia swoich fantazji w życie. Postacie te staną się dla nas źródłem rozmaitych misji (głównych i pobocznych) oraz innych aktywności.

Jak widać, nie zabraknie także bardziej konwencjonalnego oręża. - Sunset Overdrive – wysyp informacji, pierwszy zapis rozgrywki i nowe screeny - wiadomość - 2014-05-09
Jak widać, nie zabraknie także bardziej konwencjonalnego oręża.

Rozgrywka

Akcja Sunset Overdrive zostanie osadzona w otwartym świecie. Twórcy stawiają na swobodę poruszania się, czerpiąc wzór z takich serii, jak Prince of Persia czy... Tony Hawk’s Pro Skater. Będziemy mogli swobodnie wdrapywać się na wszelkie przeszkody, biegać po ścianach niczym Spider-Man, a nawet ślizgać się („grindować”) po liniach wysokiego napięcia – liczy się humor oraz dynamika i sprawność przemieszczania, toteż twórcy nie oglądają się na fizykę.

Wspomniany element zabawy przełoży się na styl, kolejną ważną mechankę gry. Im bardziej efektowne „triki” wykonujemy i im bardziej pomysłowo wykańczamy wrogów, tym szybciej napełniamy odpowiedni wskaźnik, co owocuje odblokowywaniem specjalnych power-upów (ang. Amps), dających bohaterowi rozmaite moce. Znajdziemy tu m.in. lewitację i możliwość wywołania tornada lub nawet wybuchu nuklearnego. Tego rodzaju ulepszeń będzie w sumie ponad 50.

Twist of Fate (Amp), czyli nuklearne grzybki dla każdego. - Sunset Overdrive – wysyp informacji, pierwszy zapis rozgrywki i nowe screeny - wiadomość - 2014-05-09
Twist of Fate (Amp), czyli nuklearne grzybki dla każdego.

A czym będziemy walczyć z mutantami? Deweloper odda do naszej dyspozycji pokaźny arsenał, wypełniony mniej lub bardziej cudacznymi środkami zagłady. Co powiecie na TNTeddy, wyrzutnię pluszowych misiów wypełnionych dynamitem? A może zainteresuje Was Roman Candle – rewoler miotający fajerwerkami – albo The Dude, którego amunicję stanowią skaczące kule do kręgli? Broń będziemy zdobywać wraz z postępami w grze i kupować za wirtualną walutę.

Co się zaś tyczy przeciwników, to podstawowym ich typem będą mutanci, noszący skrótową nazwę OD (ang. OverCharge Drinkers). Oprócz szwendającego się po ulicach mięsa armatniego, nie zabraknie bardziej wyspecjalizowanych wrogów, jak miotający swoimi mniejszymi pobratymcami Herker czy Bowler, który ma w ramieniu miotacz kwasu (będącego nie czym innym a napojem OverCharge). Na naszej drodze staną również ludzcy przeciwnicy, nazywani Scabs.

Niestety, zapowiedzi nie sprecyzowały, jak będzie wyglądała rozgrywka wieloosobowa – jeden z rzekomo ważniejszych komponentów Sunset Overdrive. Być może więcej na ten temat dowiemy się przy okazji E3 lub jednej z późniejszych imprez.

Roman Candle – bo w świecie Sunset Overdrive fajerwerki są nie mniej mordercze niż ołów.
Roman Candle – bo w świecie Sunset Overdrive fajerwerki są nie mniej mordercze niż ołów.

Day One Edition i termin premiery

Przy okazji zachęcono graczy do składania zamówień przedpremierowych na Sunset Overdrive, zapowiadając Day One Edition – wydanie zawierające trzy cyfrowe dodatki do użycia w grze. Osoby, które zdecydują się na pre-order, otrzymają przebranie Fizziego (maskotki firmy Fizzco) i dwie bronie: wyrzutnię kolorowych płyt winylowych o nazwie Nothin’ but the Hits oraz „hardkorowy młot” – Hardcore! Hammer.

Na koniec informujemy, że wspomniany we wstępie zwiastun nieco sprecyzował termin premiery gry – dowiedzieliśmy się, że Sunset Overdrive zadebiutuje jesienią 2014 roku. Przypomnę jeszcze, że będzie to tytuł ekskluzywny dla konsoli Xbox One.