Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 lutego 2020, 09:55

Wiemy, ile Sony zapłaciło za twórców Marvel’s Spider-Man

W sieci pojawiły się dokumenty, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że firma Sony zapłaciła 229 mln dolarów za przejęcie Insomniac Games, czyli studia znanego m.in. z serii Ratchet & Clank oraz gry Marvel’s Spider-Man.

Założyciele studia sporo zarobili na wejściu pod skrzydła Sony. - Wiemy, ile Sony zapłaciło za twórców Marvel’s Spider-Man - wiadomość - 2020-02-11
Założyciele studia sporo zarobili na wejściu pod skrzydła Sony.
Insomniac Games znane jest m.in. z:
  1. cyklu Ratchet & Clank,
  2. serii Resistance,
  3. trylogii Spyro,
  4. gry Marvel's Spider-Man.

Przejęcia deweloperów zdarzają się często, ale rzadko kiedy mamy okazję poznać kwoty tych transakcji. Dlatego z zainteresowaniem powitaliśmy informacje pochodzące z dokumentów złożonych przez firmę Sony w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. Wynika z nich, że zakup studia Insomniac Games kosztował japońskiego giganta 229 mln dolarów.

Przypomnijmy, że zespół został przejęty przez Sony w sierpniu ubiegłego roku. Transakcja obejmowała w większości gotówkę przekazaną właścicielom studia, a nie akcje, jak to często bywa podczas wykupywania deweloperów.

Przejęcie studia nie było dużym zaskoczeniem. W 2018 roku studio wypuściło bowiem grę Marvel's Spider-Man, która okazała się wielkim sukcesem, rozchodząc się w ponad 13 mln egzemplarzy. Produkcja do dzisiaj nosi miano najszybciej sprzedającego się exclusive’a na PlayStation 4.

Przypomnijmy, że Insomniac Games założono w 1994 roku. Zespół zadebiutował strzelanką Disruptor, ale sławę przyniosła mu trylogia Spyro. Deweloper od początku był najmocniej związany z PlayStation. Wspomniane cztery produkcje dostępne były wyłącznie na pierwszą generację tej konsoli, a Resistance i Ratchet & Clank były cyklami, w które zagrać mogli tylko użytkownicy platform firmy Sony.

Insomniac Games dopiero niedawno zainteresowało się innymi platformami, tworząc takie produkcje jak Fuse (PS3 i X360), Sunset Overdrive (XONE i PC) czy Edge of Nowhere (Oculus Rift). Nic więc dziwnego, że Sony po hicie kalibru Marvel's Spider-Man uznało, że najlepiej będzie na stałe związać dewelopera z własnymi konsolami.

Warto na koniec wspomnieć, że według plotek studio Insomniac Games pracuje obecnie nad Marvel's Spider-Man 2. Według tych doniesień premiera gry planowana jest na końcówkę przyszłego roku.

  1. Oficjalna strona studia Insomniac Games
  2. Recenzja gry Marvel's Spider-Man - z wielkimi oczekiwaniami nie przychodzi rozczarowanie
  3. Marvel's Spider-Man - poradnik do gry