Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2021, 14:35

Star Citizen bije kolejne rekordy zebranych funduszy - gracze nadal mają nadzieję

Choć rodzimy Cyberpunk 2077 zaskoczył wielu graczy liczbą bugów, pod względem czasu produkcji i stanu gotowości pozostaje w cieniu „mistrza” – Star Citizena. Ten ostatni, choć nadal jest w fazie alfa, zbiera coraz więcej funduszy.

W SKRÓCIE:
  • Star Citizen odnosi sukcesy finansowe mimo pozostawania w produkcyjnej fazie alfa – w 2020 roku zebrał niemal 79 milionów dolarów;
  • fundusze uzyskane w ramach crowdfundingu pozwalają na rozwój kolejnego tytułu studia Cloud Imperium Games – skoncentrowanego na singlu Squadron 42.

„Dwóch ich zawsze jest, uczeń i mistrz” – to znane słowa pewnych rycerzy wypowiedziane bardzo dawno temu. Nie wiem, czy w dobrej wierze można ten cytat zastosować do porównania Cyberpunka 2077 i Star Citizena, ale analogie pomiędzy nimi nasuwają się same. Oba tytuły powstają bardzo długo (CD Projekt Red w pocie czoła pracuje nad sporymi patchami, stąd w pewnym sensie można uznać, że cyberpunkowa gra nadal znajduje się w produkcji), oraz ciągle toną w bugach i glitchach. Odnoszą też sukcesy na polu finansowym, choć gra Chrisa Robertsa robi to w inny sposób. W 2020 roku ramach „crowdfundingu” zebrała niemal 79 milionów dolarów. I kto tu jest mistrzem, a kto uczniem?

Star Citizen bije kolejne rekordy zebranych funduszy - gracze nadal mają nadzieję - ilustracja #1
Cloud Imperium Games nadal jest chętnie dotowane przez graczy

Suma ta robi lepsze wrażenie, jeśli zestawimy ją z wynikiem z 2019 roku – prawie 48 mln dolarów. Oznacza to, że w 2020 roku Star Citizen otrzymał od graczy i sponsorów o ponad 30 milionów dolarów więcej. Tym samym całość zebranych funduszy przekroczyła 340 milionów dolarów. Dane pochodzą z arkusza prowadzonego przez społeczność. Jak widać, mimo przebywania w fazie alfa (aktualna wersja 3.12.0) tytuł ma spore grono fanów, którzy doceniają go za pomocą swoich portfeli.

Star Citizen bije kolejne rekordy zebranych funduszy - gracze nadal mają nadzieję - ilustracja #2
Design statków kosmicznych w Star Citizenie robi wrażenie

Crowdfundingowy sukces Star Citizena pozwolił studiu Cloud Imperium Games na rozpoczęcie prac nad kolejny tytułem osadzonym w świecie bazowej gry. Squadron 42 był początkowo tylko nazwą kampanii fabularnej, jednak awansował do statusu samodzielnej produkcji. Będzie skoncentrowany na rozgrywce singlowej i filmowym rozwoju wydarzeń. Będzie… kiedy będzie gotowy (powtórzenia celowe), a do tego wydaje się być jeszcze daleko.