Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Squadron 42 (PC)

Squadron 42 PC

Rozbudowana hybryda symulatora kosmicznego, strzelanki FPP i przygodowej gry akcji, nawiązująca do takich tytułów jak np. Wing Commander. Jest to kampania fabularna gry Star Citizen, z którą odpowiada studio Cloud Imperium Games, założone przez słynnego Chrisa Robertsa.

Symulacje | FPP | science fiction | symulator kosmiczny | FPS | kosmiczne | crowdfunding | indie

PC Windows
Okładka Squadron 42 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Squadron 42 jest nowym projektem studia Cloud Imperium Games, założonego przez Chrisa Robertsa – twórcę takich gier jak Wing Commander i Freelancer. Tytuł jest połączeniem FPS-a oraz symulatora kosmicznego i narodził się jako część ambitnego projektu Star Citizen, jednak z czasem deweloperzy postanowili o uczynieniu z niego samodzielnej produkcji. Gra została sfinansowana dzięki kampanii crowdfundingowej.

Fabuła

Akcja toczy się w XXX wieku. Ludzkość eksploruje kosmos i podejmuje próby jego skolonizowania, spotykając na swojej drodze rozmaite rasy obcych. Pod względem cywilizacyjnym, społecznym i kulturowym, rasa ludzka połączyła się w jeden organizm polityczny, pod nazwą United Earth Empire. Życie w UEE nie jest proste – na status obywatela trzeba sobie zapracować służbą wojskową lub cywilną. Gracz wciela się w młodego rekruta tytułowej, elitarnej eskadry gwiezdnych pilotów.

Mechanika

Wcielając się w pilota gwiezdnego statku, gracz przemierza odległe zakątki wszechświata, walczy z przeciwnikami i wykonuje rozmaite misje. Po uniwersum poruszamy się nie tylko w statku kosmicznym, ale również na piechotę – wówczas gra przypomina strzelankę z elementami przygodowymi (część czasu spędzamy na eksplorowaniu i rozmowach z napotkanymi postaciami). W miarę postępów w rozgrywce rozwijamy umiejętności bohatera i zdobywamy nowy sprzęt – mowa tutaj zarówno o broni, jak i statkach - do dyspozycji gracza oddano szeroki wybór odmiennych pojazdów kosmicznych.

Duże znaczenie ma także opowiadana w grze historia – twórcy włożyli dużo wysiłku w to, by miała ona prawdziwie filmowy charakter.

Tryby gry

We właściwą kampanię Squadron 42 możemy grać wyłącznie samotnie, jednak zakup gry gwarantuje także dostęp do kilku pomniejszych trybów sieciowych: Arena Commander (walki myśliwców – przeciw botom lub żywym przeciwnikom), Murray Cup (wyścigi statków powietrznych) oraz Star Marine (tryb przypomina klasyczną strzelankę wieloosobową z widokiem z pierwszej osoby).

Kwestie techniczne

Squadron 42 charakteryzuje się bardzo atrakcyjną, trójwymiarową oprawą graficzną, która powstała dzięki zastosowaniu silnika Lumberyard (stworzonego przez firmę Amazon), a także zaawansowanego systemu fizyki. W grze znajdziemy również świetnie wykonane animacje, stworzone dzięki technice motion capture. W pracę nad tytułem studia Cloud Imperium Games zaangażowano wielu znanych i lubianych aktorów, takich jak m.in. Liam Cunningham (najlepiej znany z roli Davosa w Grze o Tron), Mark Hamill (Luke Skywalker z Gwiezdnych wojen), Gary Oldman (Gordon w trylogii Batmana Christophera Nolana, Drakula w Drakuli Francisa Forda Coppoli) czy Gillian Anderson (Dana Scully z Archiwum X).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7.8 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Squadron 42

16+

Star Citizen bije kolejne rekordy zebranych funduszy - gracze nadal mają nadzieję
Star Citizen bije kolejne rekordy zebranych funduszy - gracze nadal mają nadzieję

wiadomość5 stycznia 2021

Choć rodzimy Cyberpunk 2077 zaskoczył wielu graczy liczbą bugów, pod względem czasu produkcji i stanu gotowości pozostaje w cieniu „mistrza” – Star Citizena. Ten ostatni, choć nadal jest w fazie alfa, zbiera coraz więcej funduszy.

Squadron 42 ma być dopracowaną grą. Chris Roberts punktuje Cyberpunk 2077
Squadron 42 ma być dopracowaną grą. Chris Roberts punktuje Cyberpunk 2077

wiadomość28 grudnia 2020

Deweloperzy odpowiedzialni za Squadron 42 poinformowali, że na razie nie są w stanie określić nawet przybliżonej daty premiery tego tytułu. Projekt pojawi się, gdy będzie gotowy. Społeczność będzie mogła śledzić postępy dzięki nowemu narzędziu, które zostało udostępnione przez studio Cloud Imperium Games.

Premiera Squadron 42 to nadal odległy temat
Premiera Squadron 42 to nadal odległy temat

wiadomość10 października 2020

Nie liczmy na rychły debiut Squadron 42. Chris Roberts w sesji pytań i odpowiedzi ujawnił, że proces tworzenia jeszcze potrwa. Nikt nie chce wypuszczać półproduktu.

Star Citizen - brak obiecanych wieści o Squadron 42 irytuje fanów [aktualizacja]
Star Citizen - brak obiecanych wieści o Squadron 42 irytuje fanów [aktualizacja]

wiadomość28 lipca 2020

Część fanów Star Citizen i Squadron 42 postanowiła wypomnieć deweloperom niewystarczające informacje o postępach w pracach nad drugim z tytułów. W marcu tego roku twórcy obiecywali, że będą przekazywali tego typu wieści znacznie częściej niż dotychczas, ale niestety obietnica ta nie została dotrzymana.

Star Citizen - porównanie prawdziwych aktorów Squadron 42 z wirtualnymi wersjami
Star Citizen - porównanie prawdziwych aktorów Squadron 42 z wirtualnymi wersjami

wiadomość10 lutego 2020

Fanowska grupa Star Citizen France udostępniła klip prezentujący obsadę Squadron 42. Na 6-minutowym filmiku widzimy porównanie aktorów do bohaterów, w których wcielają się w grze. Wśród członków obsady znajdziemy między innymi Henry’ego Cavilla, Gary’ego Oldmana oraz Gillian Anderson.