Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Squadron 42 (PC)

Squadron 42 PC

Rozbudowana hybryda symulatora kosmicznego, strzelanki FPP i przygodowej gry akcji, nawiązująca do takich tytułów jak np. Wing Commander. Jest to kampania fabularna gry Star Citizen, z którą odpowiada studio Cloud Imperium Games, założone przez słynnego Chrisa Robertsa.

Symulacje | FPP | science fiction | symulator kosmiczny | FPS | kosmiczne | crowdfunding | indie

PC Windows
Okładka Squadron 42 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2021

Squadron 42 jest nowym projektem studia Cloud Imperium Games, założonego przez Chrisa Robertsa – twórcę takich gier jak Wing Commander i Freelancer. Tytuł jest połączeniem FPS-a oraz symulatora kosmicznego i narodził się jako część ambitnego projektu Star Citizen, jednak z czasem deweloperzy postanowili o uczynieniu z niego samodzielnej produkcji. Gra została sfinansowana dzięki kampanii crowdfundingowej.

Fabuła

Akcja toczy się w XXX wieku. Ludzkość eksploruje kosmos i podejmuje próby jego skolonizowania, spotykając na swojej drodze rozmaite rasy obcych. Pod względem cywilizacyjnym, społecznym i kulturowym, rasa ludzka połączyła się w jeden organizm polityczny, pod nazwą United Earth Empire. Życie w UEE nie jest proste – na status obywatela trzeba sobie zapracować służbą wojskową lub cywilną. Gracz wciela się w młodego rekruta tytułowej, elitarnej eskadry gwiezdnych pilotów.

Mechanika

Wcielając się w pilota gwiezdnego statku, gracz przemierza odległe zakątki wszechświata, walczy z przeciwnikami i wykonuje rozmaite misje. Po uniwersum poruszamy się nie tylko w statku kosmicznym, ale również na piechotę – wówczas gra przypomina strzelankę z elementami przygodowymi (część czasu spędzamy na eksplorowaniu i rozmowach z napotkanymi postaciami). W miarę postępów w rozgrywce rozwijamy umiejętności bohatera i zdobywamy nowy sprzęt – mowa tutaj zarówno o broni, jak i statkach - do dyspozycji gracza oddano szeroki wybór odmiennych pojazdów kosmicznych.

Duże znaczenie ma także opowiadana w grze historia – twórcy włożyli dużo wysiłku w to, by miała ona prawdziwie filmowy charakter.

Tryby gry

We właściwą kampanię Squadron 42 możemy grać wyłącznie samotnie, jednak zakup gry gwarantuje także dostęp do kilku pomniejszych trybów sieciowych: Arena Commander (walki myśliwców – przeciw botom lub żywym przeciwnikom), Murray Cup (wyścigi statków powietrznych) oraz Star Marine (tryb przypomina klasyczną strzelankę wieloosobową z widokiem z pierwszej osoby).

Kwestie techniczne

Squadron 42 charakteryzuje się bardzo atrakcyjną, trójwymiarową oprawą graficzną, która powstała dzięki zastosowaniu silnika Lumberyard (stworzonego przez firmę Amazon), a także zaawansowanego systemu fizyki. W grze znajdziemy również świetnie wykonane animacje, stworzone dzięki technice motion capture. W pracę nad tytułem studia Cloud Imperium Games zaangażowano wielu znanych i lubianych aktorów, takich jak m.in. Liam Cunningham (najlepiej znany z roli Davosa w Grze o Tron), Mark Hamill (Luke Skywalker z Gwiezdnych wojen), Gary Oldman (Gordon w trylogii Batmana Christophera Nolana, Drakula w Drakuli Francisa Forda Coppoli) czy Gillian Anderson (Dana Scully z Archiwum X).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.4 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Squadron 42

16+

Star Citizen - brak obiecanych wieści o Squadron 42 irytuje fanów [aktualizacja]
Star Citizen - brak obiecanych wieści o Squadron 42 irytuje fanów [aktualizacja]

wiadomość28 lipca 2020

Część fanów Star Citizen i Squadron 42 postanowiła wypomnieć deweloperom niewystarczające informacje o postępach w pracach nad drugim z tytułów. W marcu tego roku twórcy obiecywali, że będą przekazywali tego typu wieści znacznie częściej niż dotychczas, ale niestety obietnica ta nie została dotrzymana.

Star Citizen - porównanie prawdziwych aktorów Squadron 42 z wirtualnymi wersjami
Star Citizen - porównanie prawdziwych aktorów Squadron 42 z wirtualnymi wersjami

wiadomość10 lutego 2020

Fanowska grupa Star Citizen France udostępniła klip prezentujący obsadę Squadron 42. Na 6-minutowym filmiku widzimy porównanie aktorów do bohaterów, w których wcielają się w grze. Wśród członków obsady znajdziemy między innymi Henry’ego Cavilla, Gary’ego Oldmana oraz Gillian Anderson.

Star Citizen – piękna grafika na zwiastunie Squadron 42
Star Citizen – piękna grafika na zwiastunie Squadron 42

wiadomość26 grudnia 2019

Studio Cloud Imperium Games opublikowało z okazji świąt Bożego Narodzenia nowy zwiastun Squadron 42, samodzielnej kampanii fabularnej gry Star Citizen. Skupia się on na przedstawieniu imponującej oprawy wizualnej.

Squadron 42 - beta-testy przesunięte o trzy miesiące
Squadron 42 - beta-testy przesunięte o trzy miesiące

wiadomość31 sierpnia 2019

Cloud Imperium Games oznajmiło, że prace nad obiema jego produkcjami - Star Citizen i Squadron 42 - będą odbywać się w trybie „Staggered Development”. Z tego powodu beta-testy Squadrona 42 zostały przesunięte o trzy miesiące.

Forbes o problemach Star Citizen:  „niekompetencja na kosmiczną skalę”
Forbes o problemach Star Citizen: „niekompetencja na kosmiczną skalę”

wiadomość4 maja 2019

Magazyn Forbes opublikował artykuł poświęcony Star Citizen. Z tekstu wynika, że produkcja gry nie przebiega najlepiej, a Cloud Imperium Games mogą skończyć się pieniądze przeznaczone na rozwój tytułu. Powodem ma być „niekompetencja i złe zarządzanie” projektem przez Chrisa Robertsa, marnującego czas i środki studia.