Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 czerwca 2012, 16:50

Sony wprowadza dziś duże zmiany do PlayStation Plus

Zgodnie z obietnicą złożoną na poniedziałkowej konferencji, firma Sony wprowadza dzisiaj duże zmiany do europejskiego i polskiego programu PlayStation Plus. Wszyscy posiadacze usługi otrzymają dostęp do 10 pełnych wersji gier, które będą zmieniać się co kilka i kilkanaście tygodni.

Sony wprowadza dziś duże zmiany do PlayStation Plus - ilustracja #1

Na poniedziałkowej konferencji w Los Angeles, firma Sony zapowiedziała zmiany w programie PlayStation Plus, który w tym miesiącu obchodzi drugą rocznicę swojego istnienia. Zmiany wprowadzone do usługi są dosyć duże i powinny przypaść do gustu zwłaszcza tym osobom, które niedawno nabyły PlayStation 3 i nie miały jeszcze okazji zagrać w zbyt dużą liczbę tytułów na tę konsolę.

Zasada działania PlayStation Plus pozostaje ta sama. Po opłaceniu trzymiesięcznego bądź rocznego abonamentu, którego wysokość nie uległa żadnej zmianie (59 i 195 zł), gracze otrzymują wcześniejszy dostęp do dem, wersji beta, awatarów, tematów pulpitu oraz zniżek i pełnych wersji gier. Otrzymane tytuły są aktywne dopóki nie wygaśnie nam subskrypcja. Kiedy ją odnowimy stają się ponownie grywalne. Produkty zakupione ze specjalną zniżką pozostają nasze, bez względu na to czy posiadamy abonament.

Przejdźmy więc do nowości. Zamiast kilku gier, które zmieniają się co miesiąc, Sony zaproponowało inne rozwiązanie. Od dziś wszyscy plusowicze mają stały dostęp do 10 pełnych wersji tytułów. Są nimi zarówno mniejsze produkcje jak i cyfrowe edycje dyskowych przebojów. Będą one stopniowo i co kilka tygodni wymieniane na inne pozycje, tak by co miesiąc do graczy trafiały przynajmniej trzy nowe gry. Poniżej znajdziecie ich pełną listę.

 1. Virtua Fighter 5: Final Showdown – gra dostępna do 4 lipca
 2. Warhammer 40,000: Space Marine – gra dostępna do 16 lipca
 3. Chime Super Deluxe – gra dostępna do 16 lipca
 4. Darksiders – gra dostępna do 15 sierpnia
 5. Renegade Ops – gra dostępna do 15 sierpnia
 6. Outland – gra dostępna do 12 września
 7. Oddworld: Stranger’s Wrath HD – gra dostępna do 12 września
 8. inFamous 2 – dostępna przez najbliższe 52 tygodnie
 9. Motorstorm Apocalypse – dostępna przez najbliższe 52 tygodnie
 10. LittleBigPlanet 2 – dostępna przez najbliższe 52 tygodnie

Jak widać są to przedstawiciele różnych gatunków. Znajdziemy tutaj zarówno starsze i nowsze hity, takie jak inFamous 2 czy LittleBigPlanet 2 oraz mniej znane tytuły pokroju Outland i Chime. Pamiętajmy, że po usunięciu gier z oferty będą one nadal dostępne dla osób, które je pobrały.

Warto dodać, że Sony zrezygnowało z udostępniania pełnych wersji klasyków z PSone i PlayStation 2, a także tytułów spod szyldu minis. Według przedstawiciela koncernu, nie były one popularne wśród subskrybentów, którzy często pytali się o to czy nie można ich zamienić na nowsze produkcje z PlayStation 3. Jak twierdzi, jeżeli w sklepie pojawi się wyjątkowo ciekawe minis bądź klasyk, mogą one w drodze wyjątku zostać wprowadzone do oferty Plusa.

Od czasu do czasu, plusowicze otrzymają także dodatkową grę w programie PlayStation Plus Presents, która dostępna będzie przez 8 tygodni. Według zapowiedzi, mają to być produkcje niezależnych deweloperów. Pierwszym tytułem w programie jest strzelanka Retro/Grade, która zadebiutuje latem tego roku.

Niestety, Sony na razie nie planuje oddzielnej wersji PlayStation Plus dla posiadaczy PS Vity. Usunięcie z usługi gier minis i klasyków, które można również uruchomić na przenośnej konsoli, prowadzi do tego, że jej właściciele nie skorzystają w żaden sposób na wprowadzonych zmianach.

O tym, że koncern planuje lifting usługi wiadomo było już od jakiegoś czasu. W maju informowaliśmy o elektronicznej ankiecie rozsyłanej do niektórych właścicieli PlayStation 3, w której proszeni byli o ocenienie propozycji różnych taryf i wysokości abonamentu Plusa. Ostatecznie Sony nie zdecydowało się zróżnicować opłat, zapewne po to, by nie dezorientować i zniechęcać konsumentów.

 1. E3 2012 – konferencja Sony