Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 listopada 2008, 14:49

autor: vampire

Rozeszło się 7 milionów gier z serii Rock Band

Podczas konferencji telefonicznej z inwestorami prezes amerykańskiej grupy medialnej Viacom (właściciela firmy Harmonix) poinformował, że łącznie na całym świecie produkcje z serii Rock Band sprzedały się w liczbie 7 milionów egzemplarzy. Wynik ten udało się osiągnąć po niespełna roku obecności gier na rynku.

Podczas konferencji telefonicznej z inwestorami prezes amerykańskiej grupy medialnej Viacom (właściciela firmy Harmonix) poinformował, że łącznie na całym świecie produkcje z serii Rock Band sprzedały się w liczbie 7 milionów egzemplarzy. Wynik ten udało się osiągnąć po niespełna roku obecności gier na rynku (pierwsza odsłona serii została wydana w USA 20 listopada 2007), przy tym choć ukazały się one w trzynastu krajach, ponad połowę nabywców stanowili mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Według danych zebranych przez NPD Group, do 30 września sprzedało się 3,51 miliona kopii pierwszej części, natomiast dwójki, w przeciągu zaledwie dwóch tygodni (od 14 września), 362 tysiące. Trzeba tez zauważyć, że w przypadku Rock Band 2 bierzemy pod uwagę wyłącznie edycję stworzoną z myślą o Xboxach 360, gdyż wersja na PS3 ukazała się dopiero w październiku, a wydania na Wii i PS2 trafią do sklepów w pod koniec roku. Ponadto wydany w lipcu zestaw dodatkowych piosenek dla konsol PS2 i Wii - Rock Band Track Pack Volume 1 - sprzedał się na obydwu platformach łącznie w 119,5 tysiącach egzemplarzy.

Rozeszło się 7 milionów gier z serii Rock Band - ilustracja #1

Jak wyniki te przekładają się na obroty Viacomu? Biorąc pod uwagę wyłącznie amerykańskich sprzedawców detalicznych, do 30 września seria wygenerowała przychód rzędu 574 milionów USD. Z tego wkład pierwszego Rock Bandu stanowił 548,7 milionów USD, jego sequela 21,6 miliona USD, natomiast Track Packi dodały do sumy 3,5 miliona USD. Dane te nie zawierają niebagatelnych kwot, jakie generuje sprzedaż dodatkowych utworów za pośrednictwem sieci. Dauman poinformował, że łącznie aż 26 milionów kawałków zostało pobranych do obydwu odsłon serii. Prezes dodał też, iż właśnie dzięki Rock Bandom kwartalny przychód Viacomu wzrósł w okresie lipiec-wrzesień o 36% względem poprzedniego kwartału.

Takie obroty to więcej niż wcześniej zakładano, dlatego też koncern postanowił wynagrodzić ludzi z Harmonix "niewielkim" bonusem wypłacając im aż 150 milionów USD więcej niż powinien. Ponadto obiecał, że również w przyszłym roku prawdopodobnie twórcy otrzymają dodatkową sumę przekraczającą wspomnianą kwotę. Jeśli więc doliczymy pierwotną sumę, jaką grupa zapłaciła za przejęcie Harmonix, autorzy Rock Bandów w przeciągu trzech lat zarobią przynajmniej 475 milionów USD.

Tymczasem przypomnijmy, że premiera Rock Band 2 w Europie odbędzie się już jutro, przynajmniej w wersji na Xboxa 360. Niestety, pozostałe edycje podobnie jak data ewentualnego polskiego debiutu wciąż pozostają nieznane. Natomiast w przyszły wtorek posiadacze PS2 i Wii otrzymają drugi zestaw dodatkowych utworów - Rock Band Track Pack Volume 2.