Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikTowarzyskieWiiPS2PS3X360
Okładka Rock Band (Wii)

Rock Band

Rock Band jest grą muzyczną, stworzoną przez autorów Guitar Hero. Pozwala nam zostać gwiazdami zespołu rockowego składającego się z gitarzystów: prowadzącego i basowego oraz perkusisty i wokalisty.

Towarzyskie | muzyczne | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Okładka Rock Band (Wii)

data premiery gry:

20lis2007

PS3 X360

18gru2007

PS2

22cze2008

Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rock Band jest grą muzyczną, stworzoną przez autorów Guitar Hero. Pozwala nam zostać gwiazdami zespołu rockowego składającego się z gitarzystów: prowadzącego i basowego oraz perkusisty i wokalisty. Deweloperzy skoncentrowali się głównie na trybie multiplayer dla maksymalnie czterech graczy (przy jednej konsoli lub online). Osoby preferujące grę w pojedynkę mogą natomiast zająć się robieniem wirtualnej kariery scenicznej. Warto zaznaczyć, że bawiąc się wieloosobowo poszczególni uczestnicy wybierają sobie indywidualne stopnie trudności.

Każdemu muzykowi z kapeli został przyporządkowany, przypominający prawdziwy instrument kontroler. Nieco wbrew rzeczywistości, obaj gitarzyści robią użytek z tego samego wiosła, powstałego w oparciu o legendarny model Fender Stratocaster. Replika jest o 1/4 mniejsza od swojego pierwowzoru i posiada łącznie dziesięć przycisków, zintegrowanych kolorystycznie z gryfem.

Ogólna zasada obsługi kontrolera jest identyczna jak w przypadku Guitar Hero. Standardowo używa się przycisków w sąsiedztwie główki, a dodatkowa piątka po przeciwległej stronie gryfu przydaje się do solówek. Do tego dochodzi jeszcze m.in. pięciozakresowy przełącznik efektów gitarowych. Z kolei perkusiści grają na czterech "garach" przy pomocy drewnianych pałeczek. Bębny zostały wyposażone w pedał i umieszczone na statywie o regulowanej wysokości. Natomiast wokalista otrzymał do dyspozycji wysokiej jakości mikrofon, podłączany do konsoli poprzez USB.

Interfejs użytkownika jest stworzony na podobnej zasadzie, jak w przypadku cyklu GH. Po lewej i prawej stronie ekranu pojawiają się sekwencje do zagrania dla pary gitarzystów, w środku biegnie ścieżka perkusisty, a na górze wyświetla się linia melodyczna i tekst dla wokalisty. W tle oglądamy natomiast nasz zespół z jego charakterystycznymi cechami. Można bowiem nie tylko nadać kapeli nazwę, ale też zaprojektować dla niej znak graficzny i ustalić wygląd każdego muzyka. Tworząc postaci wybieramy ich płeć, aparycję, a nawet temperament sceniczny. Do tego dochodzą jeszcze licencjonowane instrumenty i rozmaite dodatki (ubrania, biżuteria, tatuaże etc.) w czterech stylach – klasycznym, gotyckim, punkowym i metalowym.

Zaimplementowany repertuar muzyczny obejmuje właściwie całą dotychczasową historię rocka, czyli od przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych do początku XXI wieku. Na liście utworów znajdujemy np. Say It Ain't So (Weezer), Paranoid (Black Sabbath), In Bloom (Nirvana) i Won't Get Fooled Again (The Who). Ludzie z Harmonix Music Systems położyli spory nacisk na płatne dodatki, więc udostępnili w Internecie liczne bonusowe kawałki – zarówno pojedyncze, jak i skupione w pełnoprawne albumy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 2,4 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Gry podobne do Rock Band

Klasyfikacja PEGI Rock Band

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Wymagania sprzętowe Rock Band

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Rock Band - recenzja gry
Rock Band - recenzja gry

Recenzja 21 lipca 2008, 11:36

Przed premierą gry Harmonix w wywiadach często akcentowało, że grając na rock bandowej perkusji będziemy mogli opanować podstawy grania na prawdziwym instrumencie. Z własnego-„muzyczno-zespołowego” doświadczenia mogę zapewnić, że – niestety – nie jest to prawda. Granie na zabawce z Rock Band co najwyżej ułatwia naukę na prawdziwej perkusji, ale na pewno samo z siebie niczego nas nie nauczy. Na podobnej zasadzie można stwierdzić, że gra na gitarze z Guitar Hero pozwala opanować prawdziwy instrument. Niestety, są to dwa różne światy.

PS3
X360
PS2
Wii