Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2011, 09:40

autor: Piotr Doroń

Kulisy sprzedaży studia Harmonix

Okazuje się, że przywrócenie studiu Harmonix dawnej niezależności, kosztowało szefostwo zespołu zaledwie 50 dolarów. Taką kwotę – niższą o 10 dolarów od sugerowanej ceny detalicznej najnowszej odsłony cyklu Rock Band w wersjach na PlayStation 3 i Xboksa 360 – musiano wyłożyć w momencie transakcji, by wykupić firmę od dotychczasowego właściciela, koncernu Viacom.

Okazuje się, że przywrócenie studiu Harmonix dawnej niezależności, kosztowało szefostwo zespołu zaledwie 50 dolarów. Taką kwotę – niższą o 10 dolarów od sugerowanej ceny detalicznej najnowszej odsłony cyklu Rock Band w wersjach na PlayStation 3 i Xboksa 360 – musiano wyłożyć w momencie transakcji, by wykupić firmę od dotychczasowego właściciela, koncernu Viacom.

Całość zakrawałaby na żart, gdyby nie jeden, drobny szczegółów. Założona przez producentów Harmonix firma Harmonix-SBE Holdings LLC (należąca do grupy inwestycyjnej Columbus Nova LLC), przejęła wraz z całym studiem jego zobowiązania finansowe (najprawdopodobniej w wysokości 100 milionów dolarów). Składają się na nie m.in. opłaty licencyjne, należne wytwórniom muzycznym, a także koszt magazynowania gier i akcesoriów. Dodatkowo, Viacom będzie mogło odpisać od podatku 50 milionów dolarów, zatem na transakcji zyskają tak naprawdę wszyscy zainteresowani.

W Sieci pojawiły się sugestie, że zezwolenie na sprzedaż Harmonix przez koncern Viacom jest efektem kolejnych zarzutów kierowanych w stronę niedawnego właściciela studia przez jego założycieli – Aleksa Rigopulosa i Erana Egozy’ego. Pod koniec ubiegłego roku zasugerowali oni, że wydawca marki Rock Band ciągle zalega z wypłatami należnych im premii, wynikających z ogromnej popularności serii w 2008 roku. Całość podparli stosownym pozwem sądowym.

Kulisy sprzedaży studia Harmonix - ilustracja #1

Należy jednak pamiętać, że zdaniem analityków rynku gier Viacom możliwość sprzedania Harmonix innemu koncernowi rozważało już od pewnego czasu. Według plotek, jednym z potencjalnych nabywców miałoby być Activision Blizzard (posiadające prawa do marki Guitar Hero). Co więcej, Viacom nie wyklucza scenariusza, według którego w niedalekiej przyszłości całkowicie wycofa się z rynku gier na konsole. Sprzedaż Harmonix może być jednym z etapów tego procesu.

Przypominamy, że Harmonix, powołane do życia w połowie lat 90. ubiegłego wieku, zostało wykupione przez koncern Viacom w 2006 roku za kwotę 175 milionów dolarów. Wysokość transakcji nikogo wówczas nie zdziwiła, gdyż producent marki Rock Band, a także gier muzycznych Frequency i Amplitude, był w tamtym czasie na fali wznoszącej.

Przyczyniła się do tego olbrzymia popularność gatunku gier muzycznych, przynoszącego ich wydawcom miliardowe przychody. Aktualnie jednak jest on w odwrocie – gracze odchodzą od kupowania kolejnych odsłon serii Rock Band i Guitar Hero, a jedynym cyklem nawiązującym do dawnych sukcesów (choć w mniejszej skali) pozostaje już tylko świeże pod kątem muzycznym DJ Hero.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej