Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 28 stycznia 2011, 09:18

Rekordowe wyniki finansowe Microsoftu - Xbox 360 i Kinect na topie

Ostatni kwartał 2010 roku był dla koncernu Microsoft rekordowym pod względem uzyskanych przychodów. Firma sprzedała w jego trakcie produkty o łącznej wartości 19,95 miliardów dolarów. Pozwoliło to wypracować zysk na poziomie ponad 8 miliardów dolarów. Duża w tym zasługa Xboksa 360 i ogromnej popularności kontrolera Kinect.

Ostatni kwartał 2010 roku (drugi kwartał 2011 roku fiskalnego) był dla koncernu Microsoft rekordowym pod względem uzyskanych przychodów. Firma sprzedała w jego trakcie produkty o łącznej wartości 19,95 miliardów dolarów. Pozwoliło to wypracować zysk na poziomie ponad 8 miliardów dolarów.

W dużej mierze było to zasługą dobrych rezultatów oddziału Entertainment and Devices, w ramach którego Microsoft zajmuje się rozwojem i promocją marki Xbox. W jej ramach przychody wzrosły o 55% w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku i wyniosły 3,6 miliarda dolarów (18% sprzedaży całego koncernu). Jeszcze większy przyrost uzyskano na płaszczyźnie zysków – 679 milionów dolarów to wynik lepszy aż o 86% w porównaniu do ubiegłego roku (a przy okazji 8% zysków całego koncernu). Pozwoliło to załatać dziurę powstałą po 30% spadku sprzedaży w oddziale odpowiedzialnym za system operacyjny Windows.

Powyższe rezultaty to następstwo bardzo dobrej sprzedaży Xboksa 360, a także ogromnej popularności Kinecta. Od 1 października do 31 grudnia 2010 roku rozeszło się bowiem nie tylko 6,3 miliona egzemplarzy konsoli, ale również 8 milionów egzemplarzy dedykowanego jej kontrolera nowej generacji (w ciągu 60 dni od premiery). Ten ostatni w sposób znaczny przekroczył początkowe oczekiwania, oscylujące wokół 5 milionów sprzedanych egzemplarzy do końca 2010 roku. Wpływ na ostateczny rezultat miał również wzrost liczby sprzedanych egzemplarzy gier.

Rekordowe wyniki finansowe Microsoftu - Xbox 360 i Kinect na topie - ilustracja #1

Wiadomość kończymy informacją na temat popularności serwisu Xbox Live Arcade. Z danych firmy badawczej Forecasting and Analyzing Digital Entertainment wynika bowiem, że 2010 rok był rekordowym w historii tej usługi. Przychody ze sprzedaży oferowanych za jej sprawa gier osiągnęły bowiem poziom 122 milionów dolarów – o 16% wyższy, aniżeli w roku 2009.

Najlepiej sprzedającą się produkcją oferowaną w ramach XBLA w 2010 roku okazał się samodzielny prolog Case Zero do gry akcji Dead Rising 2. Zakupiło go niemal 700 tysięcy posiadaczy Xboksa 360. Natomiast najwięcej pieniędzy zarobiło Limbo – niezależna przygodówka z elementami gry logicznej, zaprojektowana przez niewielkie studio Playdead. Produkcja przyniosła przychód w wysokości 7,5 miliona dolarów. Poniżej lista dziesięciu najpopularniejszych tytułów ubiegłego roku w ramach Xbox Live Arcade: