Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2014, 11:35

Przyzwoita sprzedaż Dead Rising 3 i rozczarowujące Lost Planet 3 - wyniki finansowe Capcomu

Japońska firma Capcom ujawniła wyniki finansowe za miniony rok fiskalny, który zakończył się 31 marca bieżącego roku. Poinformowano, że Dead Rising 3 oraz konwersja Resident Evil: Revelations na duże platformy sprzętowe sprzedały się całkiem przyzwoicie, przekraczając milion egzemplarzy. Największą popularność osiągnęło Monster Hunter 4 na 3DS-a, a mniejszym, niż przewidywano, zainteresowaniem cieszyło się Lost Planet 3.

Wyniki sprzedaży Monster Hunter 4 przyćmiły wszystkie inne gry Capcomu z ubiegłego roku fiskalnego - Przyzwoita sprzedaż Dead Rising 3 i rozczarowujące Lost Planet 3 - wyniki finansowe Capcomu - wiadomość - 2014-05-09
Wyniki sprzedaży Monster Hunter 4 przyćmiły wszystkie inne gry Capcomu z ubiegłego roku fiskalnego

31 marca 2014 roku zakończył się rok fiskalny 2013, w ciągu którego zadebiutowały takie gry, jak Dead Rising 3, Resident Evil: Revelations HD i Monster Hunter 4. Jak dowiedzieliśmy się z podsumowania finansowego firmy Capcom, każdy z wymienionych tytułów przekroczył milion sprzedanych egzemplarzy, ale zdecydowanie największy sukces odniosła ostatnia gra, wydana tylko na przenośną konsolę 3DS. W ciągu sześciu miesięcy Monster Hunter 4 przebiło barierę 4,1 miliona kopii, a przed nami jeszcze premiera na rynkach amerykańskim i europejskim (wstępnie zaplanowana na początek 2015 roku). Inny tytuł na wyłączność, Dead Rising 3 na Xboksa One, rozszedł się od 22 listopada zeszłego roku w nakładzie 1,2 miliona egzemplarzy. W podobnej liczbie sztuk sprzedał się Resident Evil: Revelations HD (1,1 miliona). Japoński koncern ma powody do umiarkowanego zadowolenia – rok wcześniej takie produkcje, jak Dragon’s Dogma i DMC: Devil May Cry, schodziły z półek sklepowych w zbliżonych nakładach.

Gry z katalogu Capcomu – liczba sprzedanych egzemplarzy w ubiegłym roku fiskalnym:
  • Monster Hunter 4 – 4,1 mln egzemplarzy
  • Dead Rising 3 – 1,2 mln egzemplarzy
  • Resident Evil: Revelations HD – 1,1 mln egzemplarzy

Koncern Capcom zdradził również, że sprzedaż Ace Attorney 5 oraz Dragon’s Dogma: Dark Arisen spełniła przynajmniej podstawowe oczekiwania firmy. Z kolei DuckTales Remastered, czyli wydany wyłącznie w sklepach cyfrowej dystrybucji remake platformówki z 1989 roku, nawet je przekroczył. Niestety, nie zostały podane żadne liczby. Jednakże w jednym z raportów kwartalnych ujawniono, że Dragon’s Dogma: Dark Arisen poradziło sobie całkiem nieźle i tylko elektroniczna wersja gry trafiła od kwietnia do czerwca ubiegłego roku do 550 tysięcy graczy. Można więc założyć, że łączna sprzedaż do końca marca tego roku była bliska milionowi. Według pierwotnych prognoz, Lost Planet 3, które wyszło w sierpniu na PC, PlayStation 3 i Xboksa 360, miało znaleźć 1,2 miliona nabywców w ciągu poprzedniego roku fiskalnego. Gra jednak nie osiągnęła sukcesu finansowego – wyniki sprzedaży wypadły poniżej oczekiwań, a liczba sztuk, jaka trafiła do sklepów lub użytkowników końcowych, została owiana tajemnicą. Japończycy upatrują przyczynę porażki w rosnącej konkurencji na rynkach europejskim i amerykańskim.

Podsumowując, Capcom zakończył miniony rok fiskalny udanie – łączna sprzedaż gier podskoczyła o 8,6 procent, dzięki czemu przychód wyniósł mniej więcej miliard dolarów amerykańskich. Jest to o prawie 50 milionów dolarów wyższy wynik niż we wcześniejszym roku fiskalnym. Przełożyło się to na 15,9-procentowy wzrost zysków – z 30 milionów na 34 miliony dolarów.