Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2013, 09:36

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Resident Evil 6 nie spełnił oczekiwań - wyniki finansowe firmy Capcom

Japoński producent i wydawca gier wideo, opublikował wyniki finansowe za zakończony w marcu rok fiskalny. Okazało się, że popularność gry Dragon's Dogma zaskoczyła włodarzy firmy, a Resident Evil 6 nie spełnił pokładanych nadziei.

Firma Capcom opublikowała swoje wyniki finansowe za poprzedni rok fiskalny zakończony w marcu. Dzięki temu poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży poszczególnych produkcji wydawanych przez japoński koncern. Resident Evil 6 nie spełnił oczekiwań, ale za to popularność gry Dragon's Dogma zaskoczyła włodarzy koncernu.

Popularność gry Dragon's Dogma zaskoczyła wydawcę.

Szósta część serii o zombie dotarła do 4,9 mln klientów (czwarty wynik w historii całej marki). Rezultat może wydawać się bardzo dobry, jednak Capcom oczekiwał sprzedaży na poziomie 7 mln, więc jest to największy zawód firmy. Wpływ na popularność produkcji z pewnością miały mieszane opinie krytyków. Przykładowo nasz recenzent, Kwiść, stwierdził, że „Resident Evil 6 to dzieło pełne sprzeczności. Z jednej strony posiada ciekawy i intrygujący scenariusz, z drugiej zaś niektóre z występujących w nim scen czy dialogów mogą wywołać śmiech lub zażenowanie”. Średnia ocen na serwisie Metaritic oscyluje w granicach 70 punktów (X360 – 67, PC – 71, PS3 – 74). W ramach porównania, „czwórka” w wersji na PS2 szczyci się 96 punktami, a „piątka” na Xboksie 360 (najniższa średnia) uzyskała 83 punkty.

Powody do radości przyszły z zupełnie innej strony. Dragon's Dogma okazało się miłym zaskoczeniem i sprzedało się w nakładzie 1,3 mln egzemplarzy. Z kolei popularność gry DMC: Devil May Cry jest umiarkowana. Projekt dotarł do 1,1 mln graczy, co zostało uznane przez Capcom za „solidny” wynik.

Najważniejszymi produktami firmy w najbliższym czasie są gry Lost Planet 3 (PC, PS3 i X360) i Monster Hunter 4 (3DS), z którymi korporacja wiąże duże nadzieje i zamierza je agresywnie promować. Poinformowano także, że koncern w dalszym ciągu współpracować będzie z deweloperami z Ameryki i Europy. Warto również wspomnieć, że zysk wydawcy, w porównaniu do poprzedniego roku fiskalnego, zmniejszył się o ponad połowę (z 68 mln dolarów do 30 mln dolarów), a przychód urósł o około 15% (952 mln dolarów).