Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2013, 23:00

autor: Michał "moir" Marian

Przegląd MMO (5/07/2013) – m.in. Guild Wars 2, RuneScape 3, The Secret World

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. najnowszą aktualizację Guild Wars 2, "trzecią" odsłonę RuneScape oraz pierwsze urodziny The Secret World.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. nadejście kolejnej aktualizacji Guild Wars 2, debiut najnowszej odsłony RuneScape 3, a także świętujemy pierwsze urodziny The Secret World. Ponadto wspominamy o takich grach jak Lineage II, TERA oraz World of Warcraft.

Guild Wars 2

Dokładnie 9 lipca do świata Tyrii trafi kolejna (już dziesiąta w tym roku) aktualizacja. Uaktualnienie zatytułowane Bazaar of the Four Winds skupiać się będzie przede wszystkim na rozpoczynających się wielkich targach, które niewątpliwie ściągną w okolice Lion’s Arch najznamienitszych kupców z całego kontynentu. To jednak nie koniec atrakcji – zapowiedziano także pojawienie się mitycznego Zephyr Sanctum, który przyniesie na swym pokładzie moc magicznych kryształów oraz specjalnych umiejętności. Słowem deweloperzy przekazą w ręcę graczy zupełnie nowe sposoby poruszania się, z których będą oni mogli skorzystać w trakcie trwania zaplanowanych w tym okresie wyścigów.

Poniżej prezentujemy dokładny „rozkład jazdy” całego wydarzenia (szczegóły na ten temat znajdziecie pod tym adresem):

 1. 8 lipca godzina 21:00 – Livestream, podczas którego twórcy gry zaprezentują najważniejsze elementy nadchodzącej aktualizacji.
 2. Początek 9 lipca – rusza mini-gra zatytułowana Belcher’s Bluff.
 3. Początek 9 lipca – rozpoczyna się wyścig Sanctum Sprint, podczas którego będziemy mieli okazję gruntownie przetestować naszą zręczność i zdolności akrobatyczne.
 4. Początek 9 lipca – na terenie Labyrinthine Cliffs ukryto wiele specjalnych kryształów. Tylko najwytrwalsi poszukiwacze, którzy okiełznają moce trzech żywiołów, będą w stanie odnaleźć je wszystkie.

Jak zawsze na wszystkich biorących czynny udział w wydarzeniu czekają wspaniałe i unikatowe nagrody. Tym razem znajdziemy wśród nich: specjalne ozdoby na plecy reprezentujące moce powietrza, słońca oraz piorunów, a także miniaturową replikę statku Zephyr Sanctum. W grze zawita również zupełnie nowy składnik – kwarc, który będzie niezbędny w procesie wytwarzania niektórych przedmiotów.

Wszystkich wielbicieli trybu sPvP z pewnością ucieszy fakt, że przy okazji premiery aktualizacji Bazaar of the Four Winds w produkcji zawita kolejna mapa przeznaczona wyłącznie do potyczek pomiędzy graczami. Skyhammer cechować się będzie unikatową budową, za którą odpowiedzialni są przedstawiciele rasy Asura. Przygotujcie się więc na dużo skakania, znikające podłogi oraz wielkie działo strzelające zabójczymi promieniami.

Ponadto szykuje się także prawdziwa rewolucja w systemie osiągnięć. Począwszy od 9 lipca gracze uzyskają możliwość wymiany posiadanych punktów osiągnięć na dodatkową zawartość. Co konkretnie będzie można otrzymać? Przede wszystkim specjalne skórki na bronie i zbroje, permanentne bonusy, ekskluzywne tytuły oraz dostępną w grze walute. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie pod tym adresem. Zmianie ulegnie także sam interfejs osciągnięć. Twórcy obiecują, że będzie on o wiele bardziej przejrzysty i czytelniejszy.

Warto wspomnieć również o trwającym obecnie „wyścigu z czasem”. Przedstawiciele studia ArenaNet ogłosili, że jeśli do końca lipca uda im się przekroczyć magiczny próg miliona fanów na Facebooku, to wszyscy aktywni (i przyszli) gracze zostaną sowicie wynagrodzeni. W grę wchodzą m.in. unikatowe osiągnięcia oraz spore bonusy do zdobywanego złota i doświadczenia. Na dzień dzisiejszy do osiągnięcia zamierzonego celu brakuje jeszcze ok. 74 tysięcy polubień.

Ostatnio dowiedzieliśmy się także, że twórcy Guild Wars 2 jednak nie planują obecnie wydawania żadnych płatnych dodatków do gry. Jak poinformował jeden z członków zespołu, wolą oni obecnie skupić się na rozwijaniu swojej produkcji poprzez kolejne odsłony tzw. Żyjącej Opowieści, które według ich zamierzań mają pojawiać się mniej więcej co 2 tygodnie. Szerzej na ten temat przeczytacie w specjalnie przygotowanej przez nas wiadomości.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

RuneScape 3

W końcu poznaliśmy datę premiery „trzeciej” odsłony RuneScape. Firma Jagex ujawniła, że najnowsza wersja ich sztandarowej produkcji zadebiutuje 22 lipca bieżącego roku. Twórcy zapowiadają, że nadchodząca zmiana będzie przełomowa i wyniesie dotychczasową rozgrywkę na wyższy poziom. Oprócz odświeżonej szaty graficznej, w tytule poprawiony ma zostać również dotychczasowy stopień interakcji pomiędzy graczami a grą.

Nowa wersja produkcji ma działać w oparciu o technologię HTML 5. Rezygnacja ze stosownej dotąd Javy umożliwi zabawę bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek. Z okazji premiery deweloperzy szykują także szereg innych atrakcji, wśród których znajdziemy m.in. wydarzenie zatytułowane The Battle for Lumbridge oraz specjalne rankingi sieciowe, umożliwiające porównywanie osiągnięć i wyników z innymi graczami.

Poniżej prezentujemy krótki zwiastun przedstawiający najnowszą („trzecią) odsłonę RuneScape. Jednocześnie przypominamy, że gra dostępna jest w systemie free-to-play z poziomu przeglądarki.

 1. Oficjalna strona internetowa gry RuneScape

The Secret World

Dwa dni temu (tj. 3 lipca) swoje pierwsze urodziny obchodził The Secret World. Z tej okazji wydawca gry, norweska firma Funcom, przygotował moc atrakcji przeznaczonych zarówno dla weteranów produkcji, jak i wszystkich tych, którzy do tej pory nie mieli jeszcze szansy się z nią zapoznać. Czego możemy się spodziewać składając wizytę Sekretnym Świecie podczas następnych kilku dni?

 1. Strażnicy Gai – na terenie wszystkich lokacji napotkamy tzw. Strażników Gai, którzy przebudzili się z wiecznego snu, by bronić swojej Pani. Są oni bardzo niebezpieczni, dlatego należy mierzyć się z nimi tylko w grupie. Gra jest warta świeczki, bowiem na tych, którzy wyjdą ze starcia z nimi zwycięsko czeka szereg nagród.
 2. Podwójne doświadczenie – przez pierwsze dwa dni wydarzenia każdy może uzyskać bezpłatną miksturę podwajającą na 8 godzin zdobywane punkty doświadczenia (do uzyskania raz dziennie).
 3. Podwójne punkty zdolności – przez kolejne dwa dni za każdym razem gdy zdobywasz jeden punkt zdolności, drugi otrzymujesz jako bonus.
 4. Podwójne punkty umiejętności – przez ostatnie dwa dni za każdym razem gdy zdobywasz jeden punkt umiejętności, drugi otrzymujesz jako bonus.

Ponadto podczas obchodów pierwszej rocznicy tytułu, wszystkie przedmioty dostępne we wbudowanym w klient gry sklepiku są przecenione o 30%. Dodatkowo każdy, kto weźmie aktywny udział w świętowaniu, otrzyma unikatowy złoty pistolet sygnałowy, zaś użytkownicy opłacający abonament znajdą na swoich kontach okolicznościowy t-shirt. Wydarzenie zostanie zakończone w poniedziałek, 8 lipca.

To jeszcze nie koniec niespodzianek. W opublikowanym niedawno liście dewelopera, jeden z przedstawicieli firmy Funcom, poinformował, że tuż po zakończeniu urodzinowych uroczystości w ręce graczy trafi siódma aktualizacja do gry, zatytułowana A Dream To Kill. Jej fabuła ma obracać się wokół nieudanego eksperymentu, który grupa Orochi przeprowadziła na terenie Transylwanii.

 1. Oficjalna strona internetowa gry The Secret World

Lineage II

Z opublikowanej wczoraj informacji prasowej rosyjskiej firmy Innova wynika, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pracę nad polska wersją dodatku Lindvior idą pełną parą. Przedstawiciele europejskiego wydawcy Lineage II obiecują, że już w ciągu najbliższych tygodnii poznamy konkretną datę rozpoczęcia oficjalnych beta-testów rozszerzenia.

Kilka słów w tej sprawie powiedziała Konstancja Glinka, Project Development Manager w firmie Innova:

Mamy bardzo dobre wspomnienia z bety, którą uruchomiliśmy przed wydaniem polskiej wersji gry, dlatego w przypadku Lindviora planujemy podążyć tą samą ścieżką i udostępnić grę do publicznych testów. Informacje zwrotne które otrzymaliśmy od graczy w czasie OBT bardzo pomogły nam w końcowym etapie prac nad grą i dostarczyły nam mnóstwo wartościowych informacji. Dokładnego terminu bety w tej chwili nie możemy jeszcze ujawnić, ale mogę wszystkich zapewnić, że pracę są na zaawansowanym etapie i już niedługo będziemy mieli dobre informacje dla wszystkich fanów spragnionych nowej zawartości w Lineage II.

Pozostaje nam jedynie cierpliwie trwać w oczekiwaniu na pierwsze konkretne wiadomości. Tymczasem zainteresowanych tematyką najnowszego dodatku zachęcamy do udania się pod ten adres. Znajdziecie tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nadchodzącego rozszerzenia.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Lineage II

TERA

Niemiecka firma Gameforge, europejski wydawca TERA, udostępnił w minionym tygodniu długo oczekiwaną aktualizację The Corsair’s Stronghold. Najnowsze uaktualnienie wprowadza, oprócz tytułowych oblężeń, szereg mniejszych i większych zmian w niemal wszystkich aspektach rozgrywki. Poprawie uległ m.in. balans poszczególnych klas, interfejs klienta oraz system instancji. Szczegółowy wykaz zawartości aktualizacji znajdziecie pod tym adresem, zaś szerzej na temat samych oblężeń przeczytacie w poprzednim Przeglądzie MMO.

 1. Oficjalna strona internetowa europejskiej edycji gry TERA

World of Warcraft

Jeden z przedstawicieli firmy Blizzard Entertainment, odpowiedzialny za kontakt ze społecznością Jonathan Brown, ujawnił niedawno, że amerykański gigant planuje rozbudować system mikropłatności dostępny w swym sztandarowym tytule, tj. World of Warcraft. Pierwsze elementy tego typu (podwajające ilość zdobywanego doświadczenia) już pojawiły się na Publicznym Serwerze Testowym (ang. – Public Test Realm), gdzie testowany jest obecnie patch 5.4. Więcej szczegółow na ten temat znajdziecie w specjalnie przygotowanej przez nas wiadomości.

 1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft