Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 czerwca 2013, 20:00

autor: moir

Przegląd MMO (28/06/2013) – m.in. Aion, Neverwinter, TERA, World of Warcraft

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. aktualizację 4.0 oraz polską wersję Aiona, start beta-testów zlokalizowanej edycji Neverwinter, nowy tryb oblężeń w TERA oraz ostatni atak hackerów na World of Warcraft.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. pierwsze doniesienia na temat polskiej wersji Aiona oraz jego najnowszej aktualizacji, świętujemy start beta-testów zlokalizowanej wersji Neverwinter, oceniamy nadchodzący tryb oblężeń w TERA, a także analizujemy ostatni atak hackerów na aplikację mobilną do World of Warcraft. Ponadto wspominamy o takich grach jak Age of Wulin, DC Universe Online oraz Guild Wars 2.

Aion

Miniony tydzień przyniósł porcję kolejnych wspaniałych wieści dla wszystkich miłośników jednej ze sztandarowych produkcji koreańskiej firmy NCSoft. Jak informowaliśmy w poprzednim Przeglądzie, już niebawem na rynku zadebiutuje europejska edycja Aiona z aktualizacją 4.0, która wprowadza w świecie gry szereg istotnych zmian i modyfikacji. Wczoraj dowiedzieliśmy się jednak, że to jeszcze nie koniec niespodzianek związanych z tytułem. Otóż niemiecka firma Gameforge, lokalny wydawca gry, zapowiedziała, że dokładnie 31 lipca zostanie ona udostępniona w polskiej wersji językowej.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa poinformowali również o planach otwarcia dedykowanego Polakom serwera. Podobny przywilej spotka także Włochów oraz Hiszpanów, tym samym europejska edycja Aiona dostępna będzie w 6-ciu różnych językach (do tej pory były to angielski, niemiecki i francuski). Oczywiście wydawca nie ma zamiaru ograniczać się jedynie do samego tłumaczenia oraz zapewnienia zaplecza serwerowego, uruchomiona zostanie cała typowa infrastruktura, w której skład wejdą m.in. zlokalizowane strony internetowe, fora i centra pomocy technicznej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że polski klient gry pozwoli bawić się też na anglojęzycznych światach, dzięki temu weterani tytułu nie będą musieli specjalnie przenosić się na nowo otwarty serwer, by pograć w rodzimą wersję produkcji.

Zainteresowanym zbliżającą się wielkimi krokami aktualizacją 4.0 przypominamy, że w jej skład wchodzić będą m.in.:

 1. 2 nowe klasy (Inżynier i Artysta),
 2. 3 obszary,
 3. 6 instancji,
 4. 3 twierdze,
 5. 6 garnizonów,
 6. maksymalny poziom doświadczenia postaci zwiększony do 65.

Całość zadebiutuje w sierpniu bieżącego roku. Więcej szczegółów na temat zawartości najnowszego uaktualnienia (w języku polskim) znajdziecie pod tym adresem oraz w przygotowanej przez nas z tej okazji wiadomości.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Aion

Neverwinter

Wczoraj, zgodznie z wcześniejszymi zapowiedziami, wystartowała polska wersja Neverwinter. Nie obyło się niestety bez drobnych problemów technicznych. Kiedy po 18:00 pierwsi gracze dołączyli do gry zastały ich braki w tłumaczeniu, niepełny dubbing oraz błędy z interfejsem zadań. Przedstawiciele Perfect World Entertainment natychmiast zabrali się do pracy i zapewnili, że wszystkie błędy zostaną jak najszybciej wyeliminowane, a usterki poprawione.

Nie możemy zapominać jednak, że rodzima wersja Neverwinter ciągle pozostaje w fazie beta-testów, stąd znajdowane w niej drobne niedociągnięcia nie powinny nikogo dziwić. Oczywiście wszystkie zdobyte przez nas poziomy i wyposażenie nie zostaną nam później odebrane - podobnie jak miało to miejsce podczas wcześniejszych testów.

Przypominamy również o trwającej obecnie na łamach naszego serwisu promocji. Wspólnie z wydawcą gry przygotowaliśmy dla Was specjalne kody na opaskę na oko, w którą możecie zaopatrzyć swojego bohatera. Jedyne co musicie zrobić, to udać się pod ten adres, gdzie uzyskacie wspomniany kod (tylko zarejestrowani użytkownicy). Następnie wystarczy tylko wprowadzić go na oficjalnej stronie tytułu, a przedmiot zostanie do Was przesłany automatycznie, za pomocą wbudowanego w klient gry systemu pocztowego.

Wszystkich stawiających pierwsze kroki w świecie Neverwinter zachęcamy z kolei do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym przez nas poradnikiem, w którym znajdziecie masę pożytecznych informacji i wskazówek na temat gry.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Neverwinter

TERA

Niemiecka firma Gameforge, odpowiedzielna za europejskie wydanie TERA, oficjalnie potwierdziła, że już najprawdopodobniej na początku lipca w świecie Arboreii zawita zupełnie nowy battleground zatytułowany Corsair’s Stronghold. Swoim charakterem będzie on przypominał coś na miarę słynnych oblężeń znanych z Lineage II, tudzież popularnego trybu WvW z Guild Wars 2. Całość sprowadzać się będzie do starcia dwóch, liczących po 20 członków, drużyn, z których jedna będzie stroną atakującą, zaś druga broniącą. Do najważniejszych elementów tworzących Corsair’s Stronghold należeć będą przede wszystkim:

 1. Machiny oblężnicze (sterowce, czołgi oraz działa).
 2. Dostępność dla wszystkich graczy posiadających od 30 poziomu doświadczenia w górę.
 3. Zbalansowany ekwipunek.
 4. Kompleks zamkowy przystosowany zarówno do obrony, jak i ataku.
 5. Postacie nieposiadające maksymalnego poziomu doświadczenia będą mogły levelować poprzez udział w oblężeniach.
 6. Szereg nagród dostępnych w zamian za specjalną walutę.

To jedynie wierzchołek góry lodowej. Zainteresowani mogą dowiedzieć się na temat Corsair’s Stronghold dużo więcej, jeśli tylko udadzą się pod ten adres.

Poniżej znajdziecie dwa materiały wideo promujące zbliżającą się aktualizację. Pierwszy z nich traktuje o tematyce piratów (będących głównym motywem przewodnim nowego battlegroundu), zaś drugi stanowi już właściwą prezentację mechaniki rozgrywki oraz potyczek w trybie 20 na 20.

 1. Oficjalna strona internetowa europejskiej edycji gry TERA

World of Warcraft

Mobile Armory, aplikacja moblina do gry World of Warcraft służąca m.in. zdalnemu dostępowi do domu aukcyjnego, padła w ostatnim czasie ofiarą ataku hackerów. Znakomita większość korzystających z niej użytkowników straciła ogromne sumy wirtualnej waluty, przy pomocy której sprawcy dokonali szeregu nieautoryzowanych transakcji. Problem dotknął zarówno amerykańskich, jak i europejskich graczy.

Nie trzeba było zbyt długo czekać na reakcję ze strony firmy Blizzard Entertainment, której przedstawiciele zdecydowali tymczasowo zawiesić dostęp do domu aukcyjnego za pomocą urządzeń mobilnych. Ponadto poinformowano, że wszyscy korzystający z aplikacji Mobile Armory dostaną specjalne maile zawierające instrukcję dotyczące zresetowania danych konta oraz dalszego postępowania.

Amerykański gigant zapewnił, że zwróci wszystkim poszkodowanym utracone przedmioty oraz pieniądze. Jednocześnie deweloperzy zalecają na przyszłość okresowe zmiany hasła oraz szczegółowe zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, które znajdują się na oficjalnej stronie Battle.net.

 1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft

Age of Wulin

W ten weekend odbędzie się oficjalny stress test Age of Wulin. Wydarzenie rozpocznie się o 15:00 w sobotę, choć chętni mogą dołączyć do gry już dziś. Europejski wydawca gry, firma gPotato, przygotował niespodzianke dla wszystkich, którzy wezmą udział w sprawdzaniu pojemności serwerów. O tym jak ją zdobyć dowiecie się pod tym adresem.

Nie znamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia otwartych beta-testów gry, choć nieoficjalnie mówi się, że ruszą one najprawdopodobniej już na początku lipca.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Age of Wulin

DC Universe Online

11 milionów – tyle zarejestrowanych do tej pory użytkowników liczy sobie uniwersum gry MMORPG o przygodach bohaterów komiksów wydawnictwa DC Comics. Wydane 11 stycznia 2011 roku DC Universe Online dostępne jest na dwóch platformach sprzętowych – PC oraz PlayStation 3. O dziwo, to właśnie konsolowa edycja produkcji cieszy się dużo większą popularnością - przed niespełna rokiem posiadacze maszyny Sony stanowili 70% wszystkich aktywnych graczy. Nic więc dziwnego, że w przyszłości tytuł trafi również na PlayStation 4.

 1. Oficjalna strona internetowa gry DC Universe Online

Guild Wars 2

Od początku bieżącego roku pojawiło się dokładnie 9 dużych aktualizacji do Guild Wars 2. Okazuje się, że dla członków zespołu ArenaNet to wciąż zbyt słabe tempo i zapowiadają rychłą poprawę tej jakże „opłakanej” sytuacji. Jeden z przedstawicieli studia, w rozmowie z serwisem Gamerzines, zdradził, że w niedalekiej przyszłości jego zespół planuje udostępniać nową zawartość w grze równo co dwa tygodnie.

Z wywiadu dowiedzieliśmy się także, że nad rozwojem produkcji pracują obecnie aż 4 osobne zespoły. Fani Guild Wars 2 mogą już zacierać ręce – choć nie ogłoszono jeszcze konkretnej daty premiery kolejnego uaktualnienia, można przypuszczać, że pojawi się ono już w drugim tygodniu lipca.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2