Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 stycznia 2014, 19:00

autor: moir

Przegląd MMO (24/01/2014) – m.in. EverQuest Next Landmark, The Elder Scrolls Online, raport Newzoo

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. wymagania sprzętowe EverQuest Next Landmark, ostatnie szczegóły na temat The Elder Scrolls Online oraz informacje dotyczące polskich graczy zamieszczone w raporcie firmy Newzoo.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. opublikowanie minimalnych oraz rekomendowanych wymagań sprzętowych EverQuest Next Landmark, najnowsze doniesienia w sprawie The Elder Scrolls Online, a także raport firmy Newzoo dotyczący graczy w Polsce. Ponadto wspominamy o takich grach jak Guild Wars 2, Warhammer 40K: Eternal Crusade oraz World of Warcraft.

EverQuest Next Landmark

Debiut wersji alfa EverQuest Next Landmark zbliża się wielkimi krokami, nadszedł więc najwyższy czas na opublikowanie minimalnych oraz rekomendowanych specyfikacji sprzętowych, które umożliwią nam bezproblemową zabawę w budowniczych. Na początek mała uwaga od twórców:

Podane wymagania dotyczą jedynie wczesnej wersji gry. Przez cały czas trwania testów będziemy dokładać wszelkich starań mających na celu poprawę optymalizacji produkcji, a tym samym zmniejszenie jej wymagań sprzętowych. Wszystkich nabywców zestawów Founder’s Pack, których maszyny nie spełniają podanych kryteriów, prosimy o kontakt z działem pomocy klienta, gdzie będą mogli oni otrzymać całkowity zwrot poniesionych kosztów.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7
 2. Procesor: Intel i5 Dual Core / AMD Phenom X3
 3. Pamięć: 4 GB
 4. Dysk twardy: 20 GB wolnego miejsca
 5. Karta grafiki: nVidia GeForce GTX 275 / AMD HD 4890

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7
 2. Procesor: Intel i5 Quad Core / AMD Phenom II X6
 3. Pamięć: 8 GB
 4. Dysk twardy: 20 GB wolnego miejsca
 5. Karta grafiki: nVidia GeForce GTX 560 / AMD HD 6870

Poprzeczka zawieszona dość wysoko, jednak przypadek PlanetSide 2 udowodnił, że deweloperzy z Sony Online Entertainment znają się na rzeczy i prędzej czy później sugerowane wymagania sprzętowe EverQuest Next Landmark na pewno ulegną zmniejszeniu.

 1. Oficjalna strona internetowa gry EverQuest Next Landmark

The Elder Scrolls Online

Przedstawiciele Bethesda Softworks opublikowali w minionym tygodniu kolejny zwiastun The Elder Scrolls Online, nad którym pracuje obecnie studio ZeniMax Online. Materiał wideo skupia się na aspektach rozgrywki drużynowej i prezentuje przykładowe wyzwania czekające na graczy w świecie produkcji. Całość opatrzona jest luźnym komentarzem samych twórców, którzy nie ograniczają się wyłącznie do komentowania bierzących wydarzeń mających miejsce na ekranie, lecz poświęcają także chwilę na omówienie wybranych mechanizmów oraz elementów fabuły.

Niedawno poznaliśmy również nazwiska aktorów, których będzie nam dane usłyszeć w debiutującej 4 kwietnia grze. Lista jest naprawdę imponująca, bowiem obfituje ona w nazwiska, które nierzadko przewijają się na pierwszych stronach gazet. Już niebawem z głośników przemówią do nas m.in. John Cleese, Malcolm McDowell, Bill Nighy oraz Kate Beckinsale. Po szczegóły odsyłamy do specjalnie przygotowanej przez nas wiadomości, gdzie poznacie szerszą listę gwiazd użyczających swych głosów na potrzeby The Elder Scrolls Online.

Warta wzmianki jest także decyzja organizacji ESRB, która przyznała najnowszej produkcji studia ZeniMax Online kategorię wiekową M. Oznacza to, że każdy potencjalny gracz powinien mieć ukończone co najmniej 17 lat. Wydawca gry oświadczył, że nie zamierza poczynić żadnych kroków mających na celu wpłynięcie na decyzję ESRB. Swój wybór przedstawiciele firmy tłumaczą chęcią oddania w ręce fanów serii dokładniej takiej gry, jaką pierwotnie stworzyli.

 1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online

Raport firmy Newzoo

Opublikowany przez zajmującą się analizami firmę Newzoo raport, rzucił nieco światła na sytuację polskiego rynku elektronicznej rozgrywki, a w szczególności na segment gier MMO. Według badań przeprowadzonych przez pracowników przedsiębiorstwa w ubiegłym roku nasz kraj liczył sobie blisko 13,5 miliona graczy. Według analityków z Newzoo aż 44% z nich (ok. 6 milionów) bawi się na co dzień we wszelkiego rodzaju produkcjach Massively multiplayer online. Nasi rodacy nie są jednak skorzy do ponoszenia jakichkolwiek opłat, bowiem tylko 52% z nich płaci za gry, dostęp do nich, lub dokonuje w ich ramach mikrotransakcji. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest panujący wśród graczy MMO trend – źródła Newzoo podają, że tylko 6 na 15 z nich ma stałą pracę. Zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, który omówiliśmy w specjalnie przygotowanej wiadomości.

Fragment infografiki opublikowanej przez firmę Newzoo. - Przegląd MMO (24/01/2014) – m.in. EverQuest Next Landmark, The Elder Scrolls Online, raport Newzoo - wiadomość - 2014-01-24
Fragment infografiki opublikowanej przez firmę Newzoo.
 1. Oficjalna strona internetowa firmy Newzoo

Guild Wars 2

W ostatni wtorek, tj. 21 stycznia, zadebiutowała pierwsza w tym roku aktualizacja Guild Wars 2. The Origins of Madness rozpoczęła ostatni rozdział bieżącej części Żyjącej Opowieści, której ostateczne zwieńczenie nastąpi za dokładnie trzy uaktualnienia. Zwyczajowo, przy okazji udostępnienia nowej zawartości deweloperzy ze studia ArenaNet wprowadzili sporo mniejszych i większych zmian w mechanice rozgrywki. Ich pełna lista znajduje się pod tym adresem.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

Warhammer 40K: Eternal Crusade

Zachodni serwis MMORPG.com opublikował nagranie prezentujące zapis z rozgrywki w wersję pre-alfa najnowszej produkcji studia Behaviour Interactive, czyli Warhammer 40K: Eternal Crusade. Trwające nieco ponad trzynaście minut wideo ukazuje w głównej mierze cechujące się sporą dynamiką starcia PvP z wykorzystaniem zarówno broni palnej, jak i białej.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Warhammer 40K: Eternal Crusade

World of Warcraft

Do sieci trafiły pierwsze materiały prezentujące postęp prac mających na celu odświeżenie modelów postaci występujących w sztandarowej produkcji firmy Blizzard Entertainment. Wrażliwi na punkcie estetyki fani World of Warcraft mają spore powody do radości, bowiem służąca za przykład przedstawicielka płci pięknej prezentuje się znacznie lepiej niż przed ogólnym „liftingiem”. Debiut upiększonych modeli nastąpi wraz z premierą dodatku Warlords of Draenor.

 1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft