Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 czerwca 2010, 09:44

autor: Jiker

O kolejnych wznowieniach klasycznych gier z PS2 na PS3

Na łamach brytyjskiego sklepu internetowego Play.com zamieszczona została okładka zapowiedzianego przed kilkunastoma dniami zestawu The Sly Collection. Z zawartych na niej informacji można wywnioskować, że Sony wraz z listopadową premierą wznowienia przygód szopa-złodziejaszka zapoczątkuje sprzedaż nowej serii gier na PlayStation 3 – produkcji/kompilacji wchodzących w skład serii „Classics HD”.

Na łamach brytyjskiego sklepu internetowego Play.com zamieszczona została okładka zapowiedzianego przed kilkunastoma dniami zestawu The Sly Collection (debiut w listopadzie 2010 roku). Z zawartych na niej informacji można wywnioskować, że Sony wraz z listopadową premierą wznowienia przygód szopa-złodziejaszka zapoczątkuje sprzedaż nowej serii gier na PlayStation 3 – produkcji/kompilacji wchodzących w skład serii „Classics HD”.

O kolejnych wznowieniach klasycznych gier z PS2 na PS3 - ilustracja #1

Powyższą informację zdaje się potwierdzać Shuhei Yoshida, dyrektor generalny Sony Computer Entertainment Worldwide Studios. W rozmowie z redakcją serwisu IGN stwierdził on bowiem jednoznacznie, że Sony wprowadzi w przyszłości do sklepów kolejne zestawy klasycznych tytułów znanych z PlayStation 2 w wersjach przystosowanych do odtwarzania na PlayStation 3 (zapis na Blu-ray, wysoka rozdzielczość).

Zawdzięczamy to głównie ludziom z Santa Monica Studios, które według Yoshidy wykonało kawał dobrej roboty wprowadzając do sklepów God of War Collection. „Otrzymaliśmy bardzo pozytywny odzew ze strony klientów, którzy nie tylko wyrazili radość z takiego obrotu sprawy, ale również zaczęli nam podsuwać pomysły na kolejne kompilacje. Będziemy więc kontynuować wydawanie wznowień tytułów znanych z PS2 na Blu-ray, podciągniętych do rozdzielczości HD”, powiedział szef SCE Worldwide Studios.

O kolejnych wznowieniach klasycznych gier z PS2 na PS3 - ilustracja #2

God of War Collection

Yoshida został jednocześnie zapytany o możliwość wydawania kolejnych gier z PlayStation 2 za pośrednictwem PlayStation Network (a więc tak, jak to robi się z pozycjami z PSOne). W odpowiedzi zasugerował jednak, że Sony rozpatruje inne możliwości dostarczenia tychże produkcji posiadaczom PS3. Niewykluczone, że Shuhei miał tu na myśli wspomnianą w pierwszym akapicie serię „Classics HD”. Liczymy na to, że kwestia ta zostanie ostatecznie wyjaśniona w jak najkrótszym czasie.

Powinno nam na tym zależeć szczególnie z jednego powodu. Mianowicie, pod koniec zeszłego miesiąca w Sieci zamieszczone zostały plotki sugerujące, że w pierwszym kwartale 2011 roku do sklepów trafi pakiet Team Ico Collection, zawierający jedyne w swoim rodzaju przygodowe gry akcji Ico oraz Shadow of the Colossus, wyprodukowane przez duet wizjonerów Fumito Uedę oraz Kenji Kaido. W niedalekiej przyszłości na PS3 trafi ich trzeci tytuł – świetnie zapowiadający się The Last Guardian – w związku z czym umożliwienie właścicielom konsoli zagrania w dwa poprzednie tytuły Team ICO wydaje się być naturalną koleją rzeczy.

O kolejnych wznowieniach klasycznych gier z PS2 na PS3 - ilustracja #3

Shadow of the Colossus

Szczególnie, że mimo niezwykle ciepłego przyjęcia ze strony krytyków, ani Ico (premiera w 2001 roku; oceny na średnim poziomie 90%), ani Shadow of the Colossus (premiera w 2005 roku; oceny na średnim poziomie 91%) nie zdołały przekonać do siebie dużej liczby użytkowników PS2. Wynikało to po części z dosyć zachowawczych akcji marketingowych, a po części z ekskluzywności samych gier, których mechanika rozgrywki, odbiegając od utartych schematów (ochrona niewinnej dziewczyny w Ico, walka z potężnymi kolosami w SofC), nie trafiała do wszystkich. Być może uda im się wykorzystać drugą szansę.