Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 maja 2010, 11:40

autor: Jiker

Nintendo - wyniki finansowe, sprzedaż konsol i gier oraz świetne Super Mario Galaxy 2

Japoński koncern Nintendo podzielił się wynikami finansowymi wypracowanymi w dwunastomiesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2010 roku. Firma zanotowała w nim znaczący spadek przychodów i zysków. Poznaliśmy również wyniki sprzedaży konsol Nintendo DS oraz Wii, a także najpopularniejszych gier przeznaczonych na oba systemy.

Japoński koncern Nintendo podzielił się wynikami finansowymi wypracowanymi w dwunastomiesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2010 roku. Firma zanotowała w nim znaczący spadek przychodów i zysków. Poznaliśmy również wyniki sprzedaży konsol Nintendo DS oraz Wii, a także najpopularniejszych gier przeznaczonych na oba systemy.

Nintendo - wyniki finansowe, sprzedaż konsol i gier oraz świetne Super Mario Galaxy 2 - ilustracja #1

Bezpośredni wpływ na 22% spadek przychodów (do 15,3 miliardów dolarów) miało według Nintendo przede wszystkim zeszłoroczne obniżenie ceny Wii, mniejsza liczba wybitnych tytułów przeznaczonych na tę konsolę, a także silna pozycja jena. Firma zwiększyła jednocześnie zatrudnienie z 4130 do 4425 osób. Zgodnie z oczekiwaniami powyższe czynniki, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów produkcji na podobnym poziomie, spowodowały zredukowanie zysków względem poprzednich 12 miesięcy o 18% (do 2,4 miliarda dolarów).

W największym stopniu odpowiedzialna jest za to mniejsza popularność produktów Nintendo w Europie. To właśnie na Starym Kontynencie odnotowano największy, bo 34% spadek przychodów (w Stanach Zjednoczonych było to -19%, z kolei w Japonii ledwie -4%). Nintendo oczekuje, że rok fiskalny 2011 rok, którego koniec przypada na 31 marca 2011 roku, przyniesie kolejne straty, z 12,5% spadkiem sprzedaży i 2,4% obniżeniem zysków na czele.

Nintendo - wyniki finansowe, sprzedaż konsol i gier oraz świetne Super Mario Galaxy 2 - ilustracja #2

W okresie od 1 kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku Nintendo udało się sprzedać 20,5 miliona egzemplarzy Wii (w sumie na całym świecie rozeszło się już 70,9 miliona sztuk tej konsoli). Lepiej poradził sobie przenośny Nintendo DS, którego nabyło 27,1 miliona osób (od dnia premiery zrobiło to 129 milionów graczy). Dzięki temu następcy Game Boy Advance udało się poprawić rezultat poprzednika, którego zakupiło dotąd 118 milionów miłośników elektronicznej rozrywki. Przypominamy, że Wii debiutowało w 2006 roku, natomiast DS dwa lata wcześniej.

Najpopularniejszymi produkcjami japońskiego koncernu w dwunastomiesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2010 roku były Wii Sports Resort na Wii oraz Pokemon HeartGold/SoulSilver na Nintendo DS. Pierwsza z wymienionych pozycji znalazła w sumie 16 milionów nabywców, pozostawiając w pokonanym polu New Super Mario Bros. Wii (14,7 milionów egzemplarzy) oraz Wii Fit Plus (12,6 milionów egzemplarzy). Najnowsze odsłony cyklu Pokemon razem sprzedały się natomiast w nakładzie przekraczającym 8,4 miliona egzemplarzy. Na kolejnym miejscu w zestawieniu konsoli DS uplasowała się najnowsza Zelda, czyli The Legend of Zelda: Spirit Tracks (2,6 milionów egzemplarzy), która jednak debiutowała dopiero w grudniu ubiegłego roku.

Nintendo - wyniki finansowe, sprzedaż konsol i gier oraz świetne Super Mario Galaxy 2 - ilustracja #3

Super Mario Galaxy 2

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że na rynek w połowie czerwca trafi specjalny zestaw konsoli Nintendo Wii, w skład którego wejdzie konsola, Wiimote z Nunchukiem, a także kopia gry Super Mario Galaxy 2. Warto przy tym zauważyć, że najnowsze przygody hydraulika Mario uzyskały w słynącym z ostrego oceniania magazynie EDGE maksymalną ocenę (10/10). Jest to dopiero dwunasta produkcja w historii czasopisma, która została doceniona w ten sposób przez jego redakcję.