Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 sierpnia 2010, 15:29

autor: Adrian Werner

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7

W branży gier gamescom należy do ścisłej czołówki najważniejszych imprez. Oczywistym więc było, że Microsoft nie mógł stawić się w Kolonii z pustymi rękoma. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem tego, co zaprezentowała ta firma w pierwszy dzień targów.

W branży gier gamescom należy do ścisłej czołówki najważniejszych imprez. Oczywistym więc było, że Microsoft nie mógł stawić się w Kolonii z pustymi rękoma. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem tego, co zaprezentowała ta firma w pierwszy dzień targów.

 

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #1

 

O dziwo nie zorganizowano w tym roku tradycyjnej konferencji. Zamiast tego większość nowin poszła w świat w postaci notek prasowych i uaktualnień oficjalnych stron, podczas gdy na miejscu przygotowano salę wypełnioną telefonami z Windows Phone 7, pecetami oraz całą masą Xboksów 360. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest to, że juz wkrótce powinniśmy zostać zalani opiniami prasy branżowej na temat grywalności pokazywanych tytułów.

Jeśli chodzi o konkretne wiadomości, to na pierwszy rzut poszedł oczywiście Kinect. Ujawniono Europejską datę premiery tego urządzenia, o czym szeroko już pisaliśmy w oddzielnym newsie:

Powrót do gier pecetowych

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #2

Age of Empires Online

 

Jedną z największych wieści z obozu Microsoftu był powrót do tworzenia tytułów na PC. Przed laty firma była jednym z najbardziej liczących się graczy na tym rynku, jednak drugą połowę minionej dekady spędziła systematycznie zamykając wszystkie posiadane studia pecetowe i kasując kolejne projekty na tę platformę. Teraz ma to ulec zmianie, a pierwszymi przejawami nowej strategii wydawniczej jest ujawnienie toczących się prac nad Age of Empires Online oraz Microsoft Flight, czyli kontynuacjami dwóch najpopularniejszych serii. Pamiętajmy również, że na 2011 rok szykowana jest windowsowa wersja Fable III. O poszczególnych grach pisaliśmy w oddzielnych wiadomościach i to do nich odsyłamy wszystkich zainteresowanych:

Dance Central

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #3

 

W tej wykorzystującej możliwości Kinect grze tanecznej autorstwa studia Harmonix znajdzie się oczywiście szereg licencjonowanych utworów muzycznych. Z okazji gamescom ujawniono listę dodatkowych piosenek, które udostępnione zostaną w finalnej wersji:

 • Basement Jaxx – Rendez-Vu
 • Nelly Furtado – Maneater
 • Benny Benassi – Satisfaction
 • Nina Sky – Move Ya Body
 • Cascada – Evacuate the Dancefloor
 • Pitbull – I Know You Want Me (Calle Ocho)
 • Fannypack – Hey Mami
 • Rihanna – Pon de Replay
 • Kool & The Gang – Jungle Boogie
 • Technotronic – Pump Up the Jam
 • Kylie Minogue – Can’t Get You Out of My Head

Przypomnijmy, że już wcześniej potwierdzono obecność poniższych utworów:

 • Beastie Boys – Body Movin’ (Fatboy Slim Remix)
 • No Doubt – Hella Good
 • Bell Biv DeVoe – Poison
 • Salt-N-Pepa – Push It
 • Lady Gaga – Poker Face
 • Snoop Dogg/Pharrell – Drop It Like It’s Hot
 • Lipps Inc – Funkytown
 • Young MC – Bust A Move
 • M.I.A. – Galang ‘05

Wypuszczono ponadto trzy nowe filmiki promujące Dance Central:

Halo: Reach

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #4

 

Gra stanowiąca pożegnanie ekipy Bungie z serią bez wątpienia jest najważniejszym punktem w planie wydawniczym Microsoftu na ten rok. Dlatego nie mogło jej zabraknąć na tegorocznym gamescom. Z okazji targów wypuszczono nowy zwiastun:

Filmik prezentuje wszystkich członków Noble Team, zarówno tych u boku przyjdzie nam walczyć w kampanii, jak i najnowszy nabytek zespołu, w którego wcielą się gracze.

Windows Phone 7

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #5

Ilo Milo

 

Już od pewnego czasu chodziły słuchy, że Microsoft zamierza poważnie podejść do kwestii gier na Windows Phone 7, czyli swój najnowszy system operacyjny dla telefonów komórkowych. Nie da się przecież ukryć, że to właśnie gry są jednym z najmocniejszych punktów konkurencyjnego iPhone, a i Android ostatnio poczyna sobie w tej kwestii coraz śmielej. Mimo to, nikt nie spodziewał się, że Microsoft uderzy aż tak mocno. Firma traktuje Windows Phone 7 jako pełnowymiarową platformę do gier. Debiut tego systemu ma przypominać wypuszczenie nowej konsoli, a to oznacza, że musi mu towarzyszyć wysyp gier startowych. I trzeba przyznać, że nie były to jedynie czcze przechwałki, ponieważ ujawniono ponad 50 tytułów, które będą dostępne w sprzedaży wraz z pierwszymi telefonami.

Gry wypuszczane na Windows Phone 7 można w zasadzie podzielić na trzy grupy. Pierwsza to konwersje pozycji znanych z innych telefonów (głównie iPhone), takie jak Flight Control, choć Microsoft stara się, by ich wersje miały „coś ekstra”. Druga to pozycje dostępne na platformach dystrybucji elektronicznej „dużych platform”, takich jak Xbox Live Arcade czy Wiiware, które jak dotąd nie pojawiały się na komórkach. Wśród tego typu produkcji jest m.in. Max and the Magic Marker. Trzecią i ostatnią kategorią są gry tworzone przez wewnętrzne studia deweloperskie Microsoftu. Pierwszymi tytułami tego typu są Crackdown 2: Project Sunburst oraz Halo: Waypoint. Ta ostatnia grupa identycznie jak ma to miejsce w przypadku konsol ma być tymi exclusive’ami, które przekonają graczy, że to właśnie ta platforma jest najlepsza i najbardziej godna ich pieniędzy.

 

Microsoft na gamescom - nowe informacje i materiały graficzne, plus powódź gier na Windows Phone 7 - ilustracja #6

Harvest

 

Wszystkie gry będą miały wersje demo oraz zostaną zintegrowane z systemem Xbox Live, co oznacza dostęp do Osiągnięć, rankingów, avatarów, list przyjaciół, przesyłania wiadomości itp. atrakcji. Co ważne wszystko to będzie zintegrowane z konsolowym oraz pecetowym odłamem Live.

Jak dotąd ujawniono 55 tytułów, które towarzyszyć będą premierze Windows Phone 7. Oczywiście nim pierwsze telefony z tym systemem pojawią się na półkach sklepowych ujawnione zostaną dalsze gry startowe jak również takie, które pojawią się w następnych miesiącach.

Pełna lista już potwierdzonych prezentuje się następująco:

Gra:

Deweloper:

3D Brick Breaker Revolution

Digital Chocolate

Age of Zombies

Halfbrick

Armor Valley

Protégé Games

Asphalt 5

Gameloft

Assassins Creed

Gameloft

Bejeweled LIVE

Popcap

Bloons TD

Digital Goldfish

Brain Challenge

Gameloft

Butterfly

Press Start Studio

CarneyVale Showtime

MGS

Crackdown 2: Project Sunburst

MGS

De Blob Revolution”

THQ

Earthworm Jim

Gameloft

Fight Game Rivals

Rough Cookie

Finger Physics

Mobliss Inc

Flowerz

Carbonated Games

Frogger HD

Konami

Fruit Ninja

Halfbrick

Game Chest-Board

MGS

Game Chest-Card

MGS

Game Chest-Logic

MGS

Game Chest-Solitaire

MGS

GeoDefense

Critical Thought

Ghostscape

Psionic

Glow Artisan

Powerhead Games

Glyder 2

Glu Mobile

Guitar Hero 5

Glu Mobile

Halo Waypoint

MGS

Hexic Rush

Carbonated Games

I Dig It

InMotion

iBlast Moki

Godzilab

ilomilo

MGS

Implode XL

IUGO

Iquarium

Infinite Dreams

Jet Car Stunts

True Axis

Let’s Golf 2

Gameloft

Little Wheel

One click dog

Loondon

Flip N Tale

Max and the Magic Marker

PressPlay

Mini Squadron

Supermono Limited

O.M.G.

Arkedo

Real Soccer 2

Gameloft

The Revenants

Chaotic Moon

Rise of Glory

Revo Solutions

Rocket Riot

Codeglue

Splinter Cell Conviction

Gameloft

Star Wars: Battle for Hoth

THQ

Star Wars: Cantina

THQ

The Harvest

MGS

The Oregon Trail

Gameloft

Tower Bloxx NY

Digital Chocolate

Twin Blades

Press Start Studio

UNO

Gameloft

Zombie Attack!

IUGO

Zombies!!!!

Babaroga

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej