Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2024, 10:04

Manor Lords i Frostpunk 2 przykuwają olbrzymią uwagę. To polskie gry mogą dominować na Steamie w kolejnych miesiącach

Manor Lords i Frostpunk 2 to jedne z najbardziej wyczekiwanych nadchodzących gier tego roku. Przynajmniej jeśli sądzić po statystykach Steama.

Źródło fot. 11 bit studios.
i

Umówmy się – pierwszy kwartał 2024 roku nie był szczególnie ekscytujący dla fanów polskich gier. Jednakże przynajmniej dwa nadchodzące projekty znad Wisły wzbudzają spore zainteresowanie. Manor Lords i Frostpunk 2 dominują na Steamie, a pierwsza z tych produkcji to tytuł najczęściej dodawany do list życzeń użytkowników.

To, że strategia o zarządzaniu średniowieczną dziedziną przyciąga uwagę ogromnej liczby graczy, wiemy od dawna. Już w połowie stycznia firma Hooded Horse (wydawca gry) chwaliła się, że Manor Lords trafiło na listy życzeń ponad 2 milionów użytkowników platformy firmy Valve. To dało projektowi Grzegorza Stycznia drugie miejsce w zestawieniu Steama.

Najwyraźniej ML nie zwolniło od tego czasu, co też odnotował wydawca, który pogratulował Polakowi tego wstępnego sukcesu (via serwis X).

Średniowieczna i mroźna ofensywa

Warto przy tym dodać, że Manor Lords to też jedna z najczęściej obserwowanych jeszcze niewydanych produkcji na Steamie (przez ponad 275 tysięcy użytkowników; via serwis SteamDB). Jedynie dwa nadchodzące tytuły cieszą się większym zainteresowaniem: intrygujący soulslike Black Myth: Wukong oraz wyczekiwane od lat (i, sądząc po ostatnich doniesieniach, być może w końcu bliskie wydania) Hollow Knight: Silksong.

ML zajmuje trzecie miejsce także pod względem przyrostu liczby obserwatorów. Przez tydzień ich liczba zwiększyła się o kolejne 3,7 tysiąca użytkowników Steama. W tym czasie więcej fanów zyskały tylko Once Human oraz Jump Ship (via SteamDB).

Drugi Frostpunk nie radzi sobie aż tak dobrze, ale i tak wzbudza ogromne zainteresowanie. Grę obserwuje ponad 116 tysięcy użytkowników, a pod względem obecności na listach życzeń produkcja studia 11 bit zajmuje piątą pozycję (via SteamDB). Do tego przedsprzedaż „dwójki” pozwoliła jej zająć wysoką pozycję w zestawieniu największych bestsellerów Steama.

Polacy wynagradzają brak wielkich hitów?

Co bardziej cyniczni internauci mogliby stwierdzić, że to kolejny dowód na to, jako mało obiecująco dla branży zapowiada się reszta 2024 roku. Faktycznie, lista nadchodzących nowych wysokobudżetowych produkcji (tj. z pominięciem portów na inne platformy oraz corocznych wydań pokroju sportowych cyklów EA Sports) jest raczej skromna i uwzględnia m.in. dodatek do Elden Ringa, drugiego Stalkera, Star Wars: Outlaws oraz Senua’s Saga: Hellblade II. Do tego Sony potwierdziło, że na rynek nie trafi żadna większa gra z flagowych serii spółki (aczkolwiek jest szansa, iż ukaże się jakaś względnie spora produkcja).

Jednakże brak wysokobudżetowych tytułów bynajmniej nie oznacza, że polskim grom brakuje konkurencji w 2024 rok. Nawet jeśli pominąć już wydane gry, lista godnych uwagi pozycji zmierzających na Steama jest spora: No Rest for the Wicked, port Ghost of Tsushima, Hades 2, Space Marines 2, wspomniane Black Myth: Wukong i Life By You etc.

Tak więc fakt, że to właśnie Manor Lords i Frostpunk 2 są jednymi z najbardziej wyczekiwanych tytułów na Steamie, to spory sukces polskich twórców. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że oba projekty spełnią pokładane w nich nadzieje.

Manor Lords trafi do Wczesnego dostępu Steama 26 kwietnia, a Frostpunk 2 zadebiutuje na pecetach 25 lipca.

  1. Gry kwietnia 2024 – potężna polska strategia, koreańska Eve i bezkompromisowy rywal Diablo
  2. Najbardziej wyczekiwane gry 2024 roku – wybór redakcji

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej