Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2024, 11:03

autor: Adam Adamczyk

Sprzedaż PS5 nie zadowala Sony. Firma nie planuje żadnych nowych gier z wielkich serii w następnym roku fiskalnym

Sony ujawniło wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku fiskalnego. PlayStation 5 sprzedało się gorzej, niż planowano. Z kolei twórcy Marvel's Spider Man 2 mają powody do zadowolenia.

Źródło fot. Sucker Punch Productions
i

AKTUALIZACJA

W omawianym raporcie finansowym Sony warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Naomi Matsuoka, wiceprezes Sony ds. planowania i kontroli korporacyjnej, powiedziała, że wraz z początkiem kolejnego roku fiskalnego PS5 wejdzie w drugą połowę swojego cyklu życia. Oznacza to, że firma położy większy nacisk na zachowanie równowagi między rentownością a sprzedażą, co – według przewidywań – będzie skutkowało spowolnieniem tempa tej drugiej.

Firma Sony przedstawiła wyniki sprzedażowe PlayStation 5 oraz świetnie przyjętego hitu Marvel’s Spider-Man 2. I choć podane liczby robią wrażenie, to japoński gigant nie ma jedynie powodów do zadowolenia, ponieważ jego konsola nie sprzedaje się tak dobrze, jak początkowo zakładano. Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś, co może zasmucić fanów tytułów ekskluzywnych na PS5.

Słodko-gorzkie wyniki Sony

Z liczącego 22 strony raportu Sony wynika, że konsola PlayStation 5 sprzedała się od momentu swojej premiery w liczbie 54,8 miliona egzemplarzy, przy czym 8,2 miliona sztuk trafiło do sklepów w ostatnim kwartale. Wynik ten jest niższy od zakładanego. Sony planowało bowiem sprzedać 25 mln PS5 w bieżącym roku fiskalnym, ale plan ten się nie powiedzie, dlatego też firma zrewidowała prognozę do 21 mln sztuk, co oznacza spadek o 4 mln.

Warto też rzucić okiem na porównanie sprzedaży PS5 względem poprzedniej generacji. PS4 w swoim 13. kwartale obecności na rynku znalazło 9,7 mln nabywców, natomiast PS5 w tym samym okresie rozeszło się w liczbie 8,2 mln egzemplarzy. Do tego momentu ilość sprzedanych konsol PS4 wyniosła 57,3 mln, a w przypadku PS5, jak już wspomnieliśmy, 54,8 mln sztuk.

Sony stwierdziło również (podajemy za Takashim Mochizukim z agencji Bloomberg), że globalna, „drastyczna” obniżka ceny PS5 jest trudna do zrealizowania, ponieważ zmniejszenie kosztów produkcji tej konsoli byłoby problematyczne.

Ponadto z raportu wynika, że przychód ze sprzedaży gier i konsol wyniósł w trzecim kwartale roku fiskalnego 2023-24 1,44 biliona jenów, czyli 9,5 miliarda dolarów. Po podsumowaniu przychodów wszystkich działów Sony, całkowity wynik firmy to niemal 25 miliardów dolarów.

Od kwietnia 2024 do marca 2025 roku bez nowych gier z dużych ekskluzywnych serii

Jeśli chodzi o gry, Sony może cieszyć się z doskonałych wyników sprzedaży Marvel’s Spider Man 2. Tytuł rozszedł się w ponad 10 milionach kopii (stan na 4 lutego).

Sony ma też dla fanów swoich dużych, rozwijanych serii złe wieści – firma nie planuje wydać żadnej nowej gry należącej do jednej z „głównych marek” w następnym roku fiskalnym, czyli w okresie od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku (jako przykład takowej gry posłużyły Marvel’s Spider-Man 2 oraz God of War Ragnarok). Oznacza to, że na niezwykle oczekiwany sequel Ghost of Tsushima (jedynka do 2021 rozeszła się łącznie w 8 mln egzemplarzy) będziemy musieli poczekać dłużej.

W trzecim kwartale obecnego roku fiskalnego Sony sprzedało 89,7 mln egzemplarzy gier na PS4 i PS5 (w tym 16,2 mln egz. tytułów ekskluzywnych). Udział sprzedaży cyfrowej to 66% (w porównaniu do 72% i 66% odpowiednio w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku fiskalnego). Jak już informowaliśmy, liczba aktywnych miesięcznie użytkowników PlayStation Network w grudniu 2023 r. wyniosła 123 mln osób.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

więcej