Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 czerwca 2011, 11:13

autor: sathorn

Majowe wyniki NPD – L.A. Noire na szczycie

Jak co miesiąc, amerykańska organizacja zajmująca się badaniami rynkowymi – NPD – podała do wiadomości publicznej część swojego raportu dotyczącego rynku gier wideo na terenie USA. Największą sprzedaż odnotowała produkcja Team Bondi – L.A. Noire, natomiast wśród konsol tryumfy święci Xbox 360.

Jak co miesiąc, amerykańska organizacja zajmująca się badaniami rynkowymi – NPD – podała do wiadomości publicznej część swojego raportu dotyczącego amerykańskiego rynku gier wideo. Największą sprzedaż odnotowała produkcja Team BondiL.A. Noire, natomiast wśród konsol tryumfy święci Xbox 360.

Majowe wyniki NPD – L.A. Noire na szczycie - ilustracja #1

Wartość sprzedaży konsol, gier i przeróżnych peryferiów na terenie Stanów Zjednoczonych wyniosła w minionym miesiącu 743,1 miliona dolarów amerykańskich, co oznacza spadek o 14% w stosunku do wyników, jakie branża odnotowała w analogicznym okresie zeszłego roku. Najwięcej stracił w tym miesiącu sektor oprogramowania - aż 21% - obniżając swoją wartość do poziomu 400,1 miliona $. Stosunkowo niewiele spadła sprzedaż sprzętu (tu pominięto w ogóle sektor PC), bo tylko o 5%, do poziomu 228,9 miliona $. Chociaż branża w maju jest zdecydowanie pod kreską, to nie odstrasza to inwestorów. Spadek ten był nieunikniony, jeżeli weźmiemy pod uwagę gwałtowny kwietniowy wzrost.

Niewielkie obniżenie wartości rynku konsol w USA branża zawdzięcza w dużej mierze niesłabnącej popularności Xboksa 360. Microsoft zdradził, że w stosunku do maja 2010 roku odnotował 39% wzrost zainteresowania swoim sprzętem, co zaowocowało sprzedażą na poziomie 270 000 sztuk. Oferta giganta z Redmond jest najbardziej zachęcająca dla Amerykanów od wielu miesięcy. Xbox 360 pokonał konkurencję w 11 z 12 ubiegłych miesięcy. Microsoft zapowiada, że obecny rok będzie najlepszy w historii konsoli Xbox 360, a jeżeli trend się utrzyma, o ma ona szansę pokonać konkurencję także w skali globalnej.

Brakuje niestety dokładnych danych dotyczących pozostałych konsol. Wiemy, że PSP i PS3 odnotowały wzrost sprzedaży w tym miesiącu, jednak Sony nie chce chwalić się cyferkami. Przedstawiciele japońskiej korporacji zdradzili tylko, że PlayStation 3 odnotowuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży, w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku, już czwarty miesiąc z rzędu.

Nieciekawie rysuje się sytuacja Nintendo na rynku handheldów. Sprzedaż najnowszej konsoli tej firmy została określona jako „niewielka”. Jest niemal pewne, że 3DS stacił impet nie tylko w Japonii, gdzie konsole zalegają w magazynach.

Przejdźmy teraz do gier. Wspominałem już, że na szczycie znalazła się produkcja australijskiego studia Team Bondi. L.A. Noire odnotowało sprzedaż na poziomie 889 000 kopii. Zaraz za przygodami detektywa Cole’a uplasowały się Brink, oraz LEGO Pirates of the Carribean. W pierwszej piątce udało się utrzymać hitom z zeszłego miesiąca. Portal 2 i Mortal Kombat zajęły odpowiednio czwartą i piątą lokatę. Standardowo znalazło się także miejsce dla przedstawiciela serii Call of Duty oraz gry typu fitness.

Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się gier w USA w maju 2011:

1. L.A. Noire (360, PS3)

2. Brink (360, PS3, PC)

3. Lego Pirates of the Caribbean (360, PS3, PSP, Wii, 3DS, DS, PC)

4. Portal 2 (360, PS3, PC)

5. Mortal Kombat (360, PS3)

6. Call of Duty: Black Ops (360, PS3, DS, Wii, PC)

7. Zumba Fitness (360, PS3, Wii)

8. NBA 2K11 (360, PS3, PS2, Wii, PSP, PC)

9. Just Dance 2 (Wii)

10. Lego Star Wars III: The Clone Wars (Wii, 360, DS, PS3, 3DS, PSP, PC)

Majowe wyniki NPD – L.A. Noire na szczycie - ilustracja #2
gry