Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 czerwca 2010, 00:06

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal

Na tę konferencję czekało mnóstwo ludzi licząc na pokaźny zestaw solidnych i satysfakcjonujących informacji. Czy tak się stało? Niemal dwugodzinna konferencja Sony potwierdziła mnóstwo rzeczy, o których już doskonale wiedzieliśmy, ale trafiło się też kilka niespodzianek.

Na tę konferencję czekało mnóstwo ludzi licząc na pokaźny zestaw solidnych i satysfakcjonujących informacji. Czy tak się stało? Niemal dwugodzinna konferencja Sony potwierdziła mnóstwo rzeczy, o których już doskonale wiedzieliśmy, ale trafiło się też kilka niespodzianek.

Rzecz można podzielić na trzy główne segmenty: chwalenie się technologią 3D oraz kontrolerem Move, informacje dotyczące nowych usług oraz prezentacja gier.

Killzone 3

Twórcy z Guerrilla Games pokazali demo gry w 3D, publiczność obserwowała wszystko w okularach - KZ3 jest tytułem stworzonym od razu z myślą o trójwymiarze. Prezentowany fragment gry przedstawiał zimową lokację i krótki pojedynek z Helghastami – zarówno na piechotę, jak i z powietrza (jetpack) oraz pokładu latającego pojazdu. Gra pojawi się w lutym 2011 i od samego początku będzie wspierała kontroler Move.

 1. E3 Conference Gameplay #1
 2. E3 Conference Gameplay #2
 3. E3 Conference Gameplay #3

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #1

 

Chwilę później na ekranie pojawia się drugi trójwymiarowy film pokazujący montaż gier z wykorzystaniem tej technologii: widać m.in. MotorStorm 3, EyePet, Killzone 3, Crysis 2, Mortal Kombat i Gran Turismo 5.

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #2

 

PlayStation Move

Spece z Sony zachwalali swój nowy wynalazek twierdząc, że w doskonały sposób przekłada rzeczywiste ruchy na ekran i bez problemu połączy graczy „każualowych” z „hardkorowcami” w jedną wielką kochającą się rodzinę. Na szczęście szybko przeszli do prezentacji możliwości kontrolera na przykładzie gier.

Sorcery

Ta gra na pierwszy rzut oka gra wygląda jak klon przygód Harry'ego Pottera. Wcielamy się w młodego czarodzieja, a magię uwalniamy za pomocą gestów wykonywanych trzymanym w dłoni Move'em: rzucamy czary machając „różdżką”, mieszamy i pijemy eliksiry podnosząc Move do ust, walczymy, wpływamy na środowisko etc. Wygląda nieźle – premiera gry odbędzie się wiosną 2011 roku.

 1. E3 Conference Gameplay

Tiger Woods PGA Tour 2011

Drugą grą prezentującą możliwo0ści kontrolera ruchu Sony jest golf w wykonaniu samego Tigera Woodsa (miłośnicy South Parku muszą być zawiedzeni, że ta część gry nie wygląda tak, jak w serialu). PGA Tour 11 podobno jest idealną propozycją dla prawdziwych golfistów, bo dokładnie odwzorowuje ruchy wykonywane w rzeczywistości na polu. Update do gry będzie do ściągnięcia z PlayStation Network gdy Move pojawi się na rynku.

Heroes on the Move (tytuł roboczy)

Ostatnim tytułem reklamującym kontroler jest trójwymiarowa platformówka z bohaterską mieszanką w roli głównej. Po raz pierwszy w jednej produkcji wystąpią Ratchet, Jak, Sly Cooper, Clank, Daxter, Bentley.

Na koniec tej części prezentacji podano kilka konkretów związanych z premierą urządzenia. PlayStation Move zadebiutuje w Europie 17 września, dwa dni później w USA, a pod koniec października w Japonii. Jeśli posiadacie już kamerkę, to cena kontrolera wynosić będzie 49,99$. Paczka PS Move + kamera + gra Sports Champions kosztować ma 99,99$. Musimy oczywiście poczekać na kalkulację cen dla naszego kraju. Warte odnotowania jest to, że wszystkie starsze gry otrzymają jesienią uaktualnienie do korzystania z nowego kontrolera.

PlayStation Portable

niektórzy spekulowali pojawienie się konsolki PSP2 na tegorocznych E3 – nic takiego nie miało miejsca. Ta część prezentacji to pokaz nowej kampanii reklamowej, teasera God of War: Ghost of Sparta i montażu z filmików z nadchodzących gier (m.in. Patapon 3 i nowe Kingdom Hearts). Przy okazji chłopaki z Sony zachęcają do odwiedzenia wirtualnego stoiska targowego firmy stworzonego w PS Home.

 1. GoW: Ghost of Sparta E3 Teaser

PlayStation Plus

Sony chwali się, że ich PSN (w przeciwieństwie do konkurencji) jest usługą w pełni funkcjonalną i darmową. Nie przeszkadza im to jednak wprowadzić (w USA już pod koniec czerwca) płatnej nakładki w postaci PlayStation Plus. Za niecałe 50 dolarów rocznie wszyscy subskrybenci będą otrzymywać wszelkiego rodzaju dodatkową zawartość do posiadanych gier - dodatki, dema, pełne gry, patche, etc. Wszystko będzie twoją własnością przez czas posiadania abonamentu – należy zatem rozumieć, że gdy rok się skończy, a ty nie przedłużysz płatnego członkostwa, nie będziesz mógł korzystać z pobranej zawartości. Hm.

LittleBigPlanet2

Od LBP2 rozpoczęto segment prezentacji nadchodzących na PS3 tytułów. Zespół z Media Molecule zaprezentował na żywo niesamowite możliwości kreacyjne w drugiej części swojej gry. Zagrano w trzy proste, ale wciągające gierki, a także pokazano efektowny montaż mający udowodnić, że jeśli tworzyć, to tylko w nowej LittleBigPlanet (zrobienie wszystkiego tam pokazanego podobno zajęło tylko 24 godziny).

 1. LPB2 E3 Demo Gameplay

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #3

 

Medal of Honor

Krótka prezentacja – efektowny zwiastun i prezentacja mapy do multiplayera oraz informacja o specjalnej Edycji Limitowanej gry. Ta wersja MoH dostępna będzie tylko na PS3 i prócz samej gry zawierać będzie także podciągniętą do rozdzielczości HD wersję MoH: Frontline z PlayStation 2.

 1. Zwiastun MoH

Dead Space 2

Kolejny głośny tytuł pokazany na konferencji Sony to mroczny świat Isaaca Clarke'a – twórcy pokazali demo, w którym nasz heros toczy walkę z wielkim bossem. Pod koniec wylatuje nawet w przestrzeń kosmiczną. Także DS2 otrzyma limitowaną edycję dostępną tylko na PS3 – dodatkiem do gry będzie tutaj (uwaga) znane z Nintendo Wii Dead Space: Extraction ze wsparciem dla kontrolera Move.

 1. E3 Conference Demo Gameplay

Niespodzianka Valve

Charakterystyczny komputerowy głos oznajmił, że oto przyszła pora na niespodziankę duetu Aperture Science - Valve, o której tyle mówiono przed targami. Na scenie pojawił się Gabe Newell, przeprosił za swój stosunek do konsoli Sony i poinformował, że bardzo się cieszy, iż Portal 2 pojawi się na PS3. Po tej krótkiej przemowie pokazano jeszcze krótszy filmik z samej gry.

 1. Zwiastun Portal 2

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #4

 

Final Fantasy XIV / Mafia II / AC: Brotherhood

Te trzy gry pojawiły się tylko w postaci zwiastunów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Mafia II na PS3 otrzyma dodatkową zawartość w dniu premiery, a nowy Assassin's Creed doczeka się ekskluzywnej paczki misji (tylko na PS3) oraz że beta-testów trybu multiplayera dostępnych tylko dla posiadaczy konsoli Sony.

 1. Zwiastun FF XIV

Gran Turismo 5

Krótko, ale treściwie – ładny film pokazujący grę ujawnił jednocześnie amerykańską premierę gry – GT5 wyjedzie na ekrany 2 listopada 2010 roku.

 1. Zwiastun GT5

inFamous 2

Przedostatnim pokazywanym tytułem był sequel całkiem udanego inFamous – nie zaprezentowano rozgrywki, a jedynie krótki zwiastun, ale dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że Cole zyska nową moc – prócz elektryczności będzie potrafił kontrolować także lód. Czekamy do przyszłego roku!

 1. Zwiastun inFamous 2

Nowy Twisted Metal

Finał konferencji przyniósł prawdziwą niespodziankę. Tajemniczy zwiastun zaanonsował nadejście „jedynej gry, która kopała tyłki na PS1, nadal kopała tyłki na PS2 i będzie kopać tyłki na PS3” - Twisted Metal. Na scenę wjechała charakterystyczna furgonetka z klaunem Sweet Toothem za kierownicą, a twórcy zabrali się do pokazania gry w akcji. W grze znajdzie się deathmatch dla 16 graczy, splitscreen dla 2 i 4 graczy, pojawią się pojazdy latające i nowe tryby. Jednym z nich będzie gra zespołowa z wyznaczonymi celami – Nuke. Na rozbudowanych w pionie i poziomie mapach z ruchem ulicznym musimy zniszczyć gigantyczną statuę należącą do przeciwnej drużyny (a przy okazji ochronić swoją). Aby tego dokonać trzeba schwytać lidera rywali i podczepić go do wyrzutni rakiet stojącej na naszym terenie, a następnie wystrzelonym pociskiem trzy razy trafić wspomnianą statuę. Prawdziwe szaleństwo – już w przyszłym roku.

 1. Twisted Metal E3 Demo Introduction

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #5

 

Na tym zakończono pokaz Sony. Zabrakło kilku rzeczy, niespodzianka Valve raczej zawiodła, ale i tak wszyscy zainteresowani powinni być bardzo usatysfakcjonowani.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej