Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Killzone 3 (PS3)

Killzone 3 PS3

Trzecia odsłona przebojowej serii pierwszoosobowych strzelanin science fiction, zapoczątkowanej w 2005 roku na konsoli PlayStation 2.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | PlayStation Move | obraz w 3D | strzelanki | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Killzone 3 (PS3)

data premiery gry w wersji PS3:

22lutego2011

23lutego2011

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Killzone 3 to trzecia odsłona serii strzelanek pierwszoosobowych, w której walczymy z rasą Helghastów. Produkcja została przygotowana przez holenderskie studio Guerrilla Games.

W kolejnej części Killzone’a wracamy na nieprzystępną planetę Helghan, aby ponownie zmierzyć się z jej zmilitaryzowanymi mieszkańcami. Kampania solowa gry podejmuje wątki poprzedniej odsłony i pokazuje dalsze losy dwójki żołnierzy sił ziemskich ISA – Seva oraz Rico – którzy jak zwykle odgrywają bardzo ważną rolę w toczonych bitwach. Tym razem twórcy pokazali nie tylko zmagania wojsk, ale i zakulisowe rozgrywki na szczytach helghańskiej władzy. Pucz zorganizowany przez jednego z notabli, mającego dostęp do niesamowitej technologii militarnej, może przynieść poważne konsekwencje dla obu stron.

W Killzone 3 twórcy postawili na znacznie bardziej zróżnicowaną kampanią i widowiskowe sceny akcji. Misje nie polegają już tylko przedzieraniu się przez kolejne hordy wrogów. Zamiast tego zasiadamy za sterami różnych pojazdów (np. mechów), eliminujemy przeciwników z ukrycia, a nawet wybieramy się na stację orbitalną i sterujemy działkiem myśliwca. Fabuła gry czasami zaskakuje niezbyt przemyślanymi rozwiązaniami, ale za to jest bardziej wyrazista i stawia nas przez ciekawymi zadaniami. Szczególnie dobre wrażenie robią scenki prezentujące dysputy i kłótnie helghańskich przywódców.

W parze z dużą różnorodnością idzie dobre wykonanie poszczególnych elementów oraz poprawa systemów uzbrojenia, czy chowania się za przeszkodami. Większość broni została mocno podrasowana – dodano też kilka nowych zabawek, w tym potężne działo łukowe oraz miotacz ognia. Ważną sprawą jest też to, że twórcy ograniczyli opóźnienie w sterowaniu znane z Killzone’a 2, chociaż nie zrezygnowali w stu procentach z tak charakterystycznej ociężałości postaci oraz karabinów. Sama kampania jest nieporównywalnie łatwiejsza od przeprawy znanej z drugiej odsłony serii. Wszystko za sprawą nowych zdolności naszych kompanów – teraz mogą oni wskrzesić nas w razie porażki.

Killzone 3 to zdecydowanie jedna z najładniejszych produkcji dostępnych na PlayStation 3. Ekipie z Guerilla Games udało się stworzyć imponujące krajobrazy, szczegółowe modele i świetne efekty specjalne. Nie można zapomnieć też o tym, że gra obsługuje kontroler PlayStation Move oraz telewizory 3D. Na szczęście autorzy postarali się nie tylko o aspekty technologiczne, ale i pełnoprawny multiplayer. Oprócz dobrze znanego trybu Strefa Wojny dostaliśmy rozgrywki w stylu deathmatch oraz Operacje, czyli fabularyzowane misje wieloosobowe. Ciekawym, chociaż niedopracowanym dodatkiem jest też tryb kooperacji, w którym możemy przejść kampanię w dwie osoby (tylko na podzielonym ekranie).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1347 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 1053 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239,90 PLN

Gry podobne do Killzone 3

Klasyfikacja PEGI Killzone 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Killzone 3

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Move
Killzone 3 - recenzja gry
Killzone 3 - recenzja gry

Recenzja 15 lutego 2011, 12:27

Poszczególne typy broni w Killzonie 3 mają jak zwykle ogromny rozrzut i nie najlepszą celność, ale teraz korzystanie prawie z każdej z nich sprawia satysfakcję. Udało się podciągnąć nawet kołkownicę czy snajperkę, które w tej części błyszczą. Największą nowością jest to, że możemy nosić broń podręczną, podstawową i ciężką – w tym ostatnim przypadku dostajemy do rąk potężne miniguny, które wyrywamy ze stanowisk stacjonarnych. Dodano też miotacz ognia i pewien zaawansowany oraz potężny produkt helghańskiego przemysłu wojennego. Prototypowe działko pełni funkcję leków viagropodobnych – wzmaga wrażenia i sprawia, że czujemy się jak prawdziwi wymiatacze – jest ono bowiem zdecydowanie za mocne i po prostu rozrywa przeciwników.