Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 czerwca 2010, 22:15

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country

Zakończyła się kolejna z wielkich konferencji tegorocznych targów E3. Spotkanie z japońskim koncernem Nintendo okazało się nad wyraz ciekawych doświadczeniem, którego zdecydowanie najjaśniejszym punktem była zapowiedź nowej przenośnej konsoli – Nintendo 3DS. Zgodnie z obietnicami nie zabrakło również ujawnienia kolejnej odsłony cyklu The Legend of Zelda na Nintendo Wii.

Zakończyła się kolejna z wielkich konferencji tegorocznych targów E3. Spotkanie z japońskim koncernem Nintendo okazało się nad wyraz ciekawym doświadczeniem, którego zdecydowanie najjaśniejszym punktem była zapowiedź nowej przenośnej konsoli – Nintendo 3DS. Zgodnie z obietnicami nie zabrakło również ujawnienia kolejnej odsłony cyklu The Legend of Zelda na Nintendo Wii, a także prezentacji kilku innych, także ważnych pozycji. Zapraszamy do relacji z konferencji koncernu Nintendo!

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #1

Prezentacja Nintendo 3DS

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #2

Najważniejszym momentem konferencji był premierowy pokaz Nintendo 3DS (niestety chwilowo bez określenia daty premiery oraz ceny). Okazało się bowiem, że niemal wszystkie dotychczasowe plotki i spekulacje miały w sobie ziarnko prawdy. Konsola faktycznie istnieje i jeśli wierzyć przedstawicielom Nintendo – prezesowi Satoru Iwacie oraz szefowi oddziału amerykańskiego Reggiemu Fils-Aime – stanowi swego rodzaju przełom w wyświetlaniu obrazu 3D. Wynika to przede wszystkim z faktu, że aby dojrzeć tak pożądany w dzisiejszych czasach efekt, nie jest konieczne zakładanie jakichkolwiek okularów (wymaganych np. w przypadku techniki stereoskopowego 3D), ani żadnych innych, dodatkowych akcesoriów.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #3

3DS przypomina wyglądem DS-a (także rozmiarowo), co nie jest jednak żadnym zaskoczeniem – konsola jest bezpośrednim następcą poprzedniej przenośnej platformy Nintendo, kompatybilnym z różnymi modelami tego urządzenia, w związku z czym obecność dwóch ekranów była dla projektantów elementem narzuconym obligatoryjnie. Górny wyświetlacz prezentuje się jednak zdecydowanie inaczej, niż do tej pory. Jest nie tylko panoramiczny, większy (przekątna 3,5 cala, rozdzielczość 800x240 pikseli – po 400 pikseli na każde oko, aby uzyskać pożądany efekt), ale i zdolny do prezentowania akcji w 3D. Na pierwszy rzut oka, drugi z ekranów, w dalszym ciągu dotykowy, nie różni się niczym od wcześniejszych. Możemy się jednak spodziewać, że został wykonany w nowszej technologii, dzięki czemu zyskała jakość wyświetlanego obrazu (m.in. dzięki lepszemu kontrastowi). Konsola została ponadto wyposażona w specjalny suwak, pozwalający włączyć lub zniwelować efekt 3D, tzw. slide pada (płaską gałkę analogową), sensor ruchu, żyroskop, podwójną kamerę na frontowej ściance (umożliwiającą wykonywanie trójwymiarowych zdjęć), a także standardową, wewnętrzną cyfrówkę. 3DS potrafi ponadto wyświetlać filmy w 3D, a także posiada zwiększone możliwości w kontekście wyświetlania grafiki. Ta ostatnia cecha została doskonale zademonstrowana na przykładzie nowej odsłony serii Kid IcarusKid Icarus: Uprising, która okazała się efektowną grą akcji, najprawdopodobniej strzelaniną „na szynach”. Nintendo dostarczy również na 3DS wznowienie Pilotwings, kolejną część Nintendogs (plus Cats), Star Fox 64 3D, Steel Diver, Mario Kart oraz Animal Crossing.

Duży nacisk w przypadku Nintendo 3DS położony został również na komunikację, a także nawiązywanie połączenia się z Siecią (wbudowany odbiornik i nadajnik WiFi). Konsola będzie zatem na bieżąco skanować najbliższy teren w poszukiwaniu innych 3DS-ów (rozgrywka wieloosobowa, wymiana multimediami), a także umożliwiać nawiązywanie połączenia z Internetem (przeglądanie stron, automatyczne pobieranie dodatków, rankingów itp.). Dostęp do Sieci oraz dodatkowych funkcji będzie darmowy.

Wsparcie dla Nintendo 3DS zapowiedziało nie tylko Nintendo (co jest oczywiste), ale także wielu niezależnych wydawców. Znalazły się wśród nich firmy Harmonix, Electronic Arts (FIFA, Madden NFL, The Sims 3), Ubisoft (Assassin’s Creed, Tom Clancy's Splinter Cell Chaos Theory, Tom Clancy's Ghost Recon), Warner Bros. Interactive (Batman), SEGA, Square Enix (Kingdom Hearts, Final Fantasy, Chocobo Racing 3D), Take Two, THQ (Saints Row), Hudson, Tecmo Koei (Ninja Gaiden, Dead or Alive), Namco Bandai (Ridge Racer), Capcom (Resident Evil, Super Street Fighter IV) oraz Activision (DJ Hero 3D). Jest wśród nich również Konami, a konkretnie studio Hideo Kojimy, które opracowuje grę o tytule Metal Gear Solid 3D: Snake Eater - The Naked Sample (najprawdopodobniej wznowienie lub kontynuacja „trójki” znanej z PlayStation 2). Na łamach oficjalnej strony internetowej wydawcy znajdziecie kilkanaście pierwszych zrzutów ekranowych. Z kolei w serwisie Nintendo znajdziecie informacje na temat kilkunastu innych pozycji.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #4

Metal Gear Solid 3D: Snake Eater

The Legend of Zelda: Skyward Sword

Konferencja Nintendo przyniosła również zapowiedź kilku długo oczekiwanych produkcji. Na czele tego zestawienia plasują się zdecydowanie nowe przygody Linka na Nintendo Wii. The Legend of Zelda: Skyward Sword, bo takim tytułem zostały obdarzone, zapowiada się bardzo dobrze i z pewnością zadowoli wszystkich fanów serii. Wcielimy się w niej w dorosłego Linka, choć jego wyprawa zostanie zaprezentowana przy wykorzystaniu zdecydowanie mniej mrocznej oprawy niż w The Legend of Zelda: Twilight Princess.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #5

Dzieło Shigeru Miyamoto będzie oczywiście robić użytek z Wiimote’a (z przystawką Wii MotionPlus), a także Nunchuka, oferując system sterowania opracowany od postaw z myślą o obu tychże kontrolerach (w Twilight Princess doczekaliśmy się jedynie dostosowania standardowego modelu do możliwości Wii). Premiera pełnej wersji gry odbędzie się w 2011 roku.

  1. Zobacz oficjalny zwiastun The Legend of Zelda: Skyward Sword
  2. Screeny z The Legend of Zelda: Skyward Sword

Mario Sports Mix, Wii Party, Just Dance

W przyszłym roku na półkach sklepowych wyląduje również Mario Sports Mix – nowa produkcja sportowa z Mario oraz jego przyjaciółmi w rolach głównych. Uzyskamy w niej szansę wzięcia udziału w rozgrywkach prowadzonych w ramach czterech drużynowych dyscyplin: siatkówki, hokeja na lodzie, popularnego zbijaka, a także koszykówki.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #6

Każda z nich potraktowana zostanie oczywiście z przymrużeniem oka, dopuszczając możliwość stosowania specjalnych ruchów – tak w samej walce, jak i w kontekście zdobywania punktów.

Nieco wcześniej, bo w okresie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, zadebiutuje casualowe Wii Party, w których pierwsze skrzypce zagrają sympatyczne awatary Mii. Przejmując nad nimi kontrolę gracze będą mogli wziąć udział w ponad 70 mini-grach podzielonych na kilka podstawowych typów (planszowe, robiące użytek z Balance Boarda itp.). Wii Party najprawdopodobniej będzie dopuszczać rywalizację przez Sieć.

  1. Zobacz prezentację Wii Party
  2. Screeny z Wii Party

Grupę produkcji dla niedzielnych graczy uzupełnia gra taneczna Just Dance 2 od Ubisoftu, będąca kontynuacją jednej z lepiej sprzedających się pozycji na Wii ostatnich miesięcy. Znajdzie się w niej ponad 40 nowych utworów, stanowiących podkład muzyczny dla tańców, wiele nowych figur, możliwość zabawy w duecie z przyjacielem lub przyjaciółką oraz tryb rywalizacji dla maksymalnie ośmiu osób. Premiera odbędzie się jesienią tego roku.

Golden Sun: Dark Dawn, Disney Epic Mickey

Tegoroczne święta przyniosą także debiut trzeciej odsłony kultowego cyklu jRPG Golden Sun, znanego dotąd jedynie posiadaczom Game Boy Advance. Golden Sun: Dark Dawn na Nintendo DS będzie oferować wszystkie najważniejsze cechy znane z oryginału, aczkolwiek akcja będzie prezentowana w pełnym trójwymiarze.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #7

Nie zabraknie zatem eksploracji świata gry, rozmów z napotkanymi postaciami, turowych walk toczonych przy wsparciu ze strony summonów, a także zagadek logicznych, które będzie można rozwiązać za pomocą m.in. ekranu dotykowego.

Konferencja przyniosła również pokaz nowej formy Disney Epic Mickey (Wii, premiera w okresie świątecznym bieżącego roku) – trójwymiarowej platformówki z elementami cRPG i przygodówki. W produkcji, w której wcielimy się w postać Myszki Mickey, uzyskamy szansę ingerencji w kształt świata gry. Będzie to umożliwiać specjalny pędzel – nanosząc przy jego pomocy jeden z dwóch typów farby będziemy w stanie usuwać, a także odtwarzać elementy otoczenia, wpływając w ten sposób na samopoczucie mieszkańców oraz rozwiązując ich problemy. Trójwymiarowe misje przeplatane będą etapami rozgrywanymi w konwencji 2,5D. Każdy z nich będzie nawiązywać do jednej z klasycznych kreskówek Disneya.

  1. Zobacz prezentację Disney Epic Mickey
  2. Screeny z Disney Epic Mickey

GoldenEye 007, Kirby: Epic Yarn, Metroid Other M, Donkey Kong Country Returns

Spotkanie z japońskim koncernem było także źródłem oficjalnych informacji na temat GoldenEye 007 – wznowienia klasycznej strzelaniny FPP znanej z Nintendo 64, o której pisaliśmy w dziale plotek przed kilkudziesięcioma godzinami.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #8

Gra będzie oferować znacznie usprawnioną oprawę graficzną, tryb rozgrywki wieloosobowej (przez Sieć i na podzielonym ekranie), a także co najmniej osiem postaci znanych z filmów z Jamesem Bondem. W rolę samego Agenta 007 wcieli się z kolei David Craig, czyli aktor, który aktualnie wciela się w słynnego tajniaka w hollywoodzkich filmach. Gra tylko na Nintendo Wii – premiera w te święta.

W tym samym okresie Nintendo zaserwuje nam jeszcze jeden powrót do przeszłości. Na rynek trafi wówczas także Donkey Kong Country Returns, kontynuacja niezwykle popularnej platformówki, której trzy odsłony wydano w latach 90. na SNES-a.

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #9

W grze nie zabraknie oczywiście trybu kooperacji dla dwóch osób (w rolach głównych Donkey Kong i Diddy Kong), a także usprawnionej oprawy graficznej, zaserwowanej w stylu 2,5D. Fani będą wniebowzięci.

  1. Zobacz zwiastun Donkey Kong Country Returns
  2. Screeny z Donkey Kong Country Returns

Podobnie zresztą, jak miłośnicy przygód różowej kulki o imieniu Kirby. Wspaniałe doznania zapewni oryginalnie prezentująca się platformówka Kirby: Epic Yarn, która zadebiutuje jesienią tego roku. Bardzo dobre wrażenie robi tu nie tylko poziom interakcji z elementami dwuwymiarowego uniwersum, ale i imponujący styl graficzny (całość prezentuje się, jakby została zaprojektowana przez nawiedzonego krawca).

Konferencja Nintendo - zapowiedź Nintendo 3DS, nowa Zelda, Golden Sun, Kirby i Donkey Kong Country - ilustracja #10

Warto odnotować, że także tutaj będziemy mogli przetestować tryb kooperacji dla dwóch graczy. Całość uzupełniają elementy charakterystyczne dla marki – metamorfozy Kirby’ego, świetnie zaprojektowane poziomy oraz rywalizacja z bossami. Dojdzie jedynie nowa broń, czyli swego rodzaju bicz, ułatwiający bohaterowi walkę z przeciwnikami oraz pokonywanie przeszkód.

31 sierpnia do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych oraz 3 września w Europie trafią z kolei najnowsze przygody Samus Aran, czyli Metroid: Other M. Dzieło studia Team Ninja (w dorobku m.in. Ninja Gaiden) zostało zaprezentowane za pośrednictwem nowego, efektownego zwiastuna.

  1. Zobacz oficjalny zwiastun Metroid: Other M
  2. Screeny z Metroid: Other M

Podsumowanie

Konferencja Nintendo nie zawiodła. Wszyscy czekaliśmy tak naprawdę na dwie rzeczy – ujawnienie Nintendo 3DS oraz zapowiedź nowej The Legend of Zelda – i oba te elementy otrzymaliśmy. Cała reszta była tłem, choć w kilku przypadkach całkiem smakowitym. Z pewnością cieszy powrót do marki Donkey Kong Country, niezwykle prezentująca się kontynuacja przygód Kirby’ego, wznowienie GoldenEye 007, a także trzeci Golden Sun, z którego ucieszą się wszyscy posiadacze Nintendo DS.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej