Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGNDS
Okładka Golden Sun: Dark Dawn (NDS)
OkładkaGolden Sun: Dark Dawn (NDS)

Golden Sun: Dark Dawn NDS

Trzecia odsłona kultowej serii jRPG prosto od studia Camelot. Zarazem pierwsza oferująca w pełni trójwymiarową oprawę graficzną. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji uniwersum, prowadzenia rozmów z postaciami niezależnymi, a także uczestnictwa w walkach.

RPG | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Golden Sun: Dark Dawn Premiera NDS

28października2010

producent: Camelot Co., Ltd. wydawca: Nintendo Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Golden Sun: Dark Dawn to trzecia odsłona epickiego cyklu jRPG, zapoczątkowanego w 2001 roku na przenośnej platformie Game Boy Advance. Jest zarazem pierwszą częścią wydaną na konsolę Nintendo DS, w dodatku w pełni trójwymiarową. Dzieło zostało opracowane przez studio Camelot, a wydawcą jest oczywiście Nintendo.

Akcja gry została osadzona 30 lat po wydarzeniach znanych z dwóch pierwszych odsłon serii Golden Sun. Po udanej wyprawie, mającej na celu odzyskanie mocy Złotego Słońca, świat Weyard odzyskał dawną chwałę. Kraina urosła w siłę, z głębin wynurzyły się nowe obszary, które zostały zaludnione i przekształcone w nieistniejące dotąd państwa. Na ziemi pojawiły się również nowe gatunku fauny i flory. Nowa sytuacja nieoczekiwanie doprowadziła jednak do powstania złej siły, reprezentowanej przez tzw. Psynergy Vortexes. Wysysają one standardową energię psychiczną ze świata Weyard, a także jego obrońców, czyli Adeptów. Cała nadzieja na odzyskanie równowagi pokładana jest w Matthew (synie Isaaca), Karis, Tyrellu i Crownie – potomkach dawnych bohaterów, którzy zostają wysłani w kolejną niebezpieczną podróż.

Rozgrywka, wzorem dwóch poprzednich części Golden Sun, sprowadza się do eksploracji uniwersum, prowadzenia rozmów z postaciami niezależnymi, a także uczestnictwa w walkach. Adepci sprawują dodatkowo kontrolę nad czterema Żywiołami tworzącymi całą materię świata Weyard (Venus, Mars, Jupiter i Merkury). Dzięki temu są oni w stanie korzystać ze swych magicznych zdolności – także w czasie przemierzania kolejnych lokacji, kiedy to nierzadko muszą wejść w interakcję z światem, by otworzyć jakieś przejście lub też zdobyć oddalony, niedostępny normalnie przedmiot. W trakcie walk gracz nie tylko wykorzystuje moce psychiczne posiadane przez bohaterów, ale również robi użytek z potężnych pomocników (Summonów) wzywanych podczas starć (dostęp do nich otwiera się poprzez wyszukiwanie tajemniczych stworzeń o nazwie Djinn, reprezentujących poszczególne Żywioły).

Ponadto jednym z najważniejszych elementów rozgrywki pozostała kwestia rozwoju bohaterów. Gracz, zdobywając kolejne punktu doświadczenia, zwiększa możliwości czwórki Adeptów, regulując także ich umiejętności, zdolności, m.in. dobierając im odpowiednie wyposażenie.

Golden Sun: Dark Dawn robi użytek z obu ekranów DS, a także możliwości konsoli Nintendo, prezentując akcję za sprawa ładnie wymodelowanej, trójwymiarowej grafiki. Postacie kontroluje się nie tylko przy użyciu przycisków, ale i ekranu dotykowego, który może opcjonalnie służyć również do nadzorowania bohaterów w trakcie walk z przeciwnikami.

Ostatnia modyfikacja 30 września 2010

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Golden Sun: Dark Dawn: 12+