Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lipca 2010, 10:10

autor: Remigiusz "Rock Alone" Maciaszek

Kolejny odcinek Dragon Age: Warden's Fall

Machinima - Dragon Age: Warden's Fall ma już 5 odcinków i wygląda na to, że historii jeszcze daleko do końca. Pierwszy odcinek serii oglądano w serwisie youtube.com prawie pół miliona razy i chociaż od tego czasu popularność filmu spada, to jednak przyznać trzeba, że nadal cieszy się on sporym zainteresowaniem.

Machinima - Dragon Age: Warden's Fall ma już 5 odcinków i wygląda na to, że historii jeszcze daleko do końca. Pierwszą część serii oglądano w serwisie youtube.com prawie pół miliona razy i chociaż od tego czasu popularność filmu spada, to jednak przyznać trzeba, że nadal cieszy się on sporym zainteresowaniem.

Jest to świetny przyczynek, aby porozmawiać sobie o tym jak szerokie kręgi może zataczać gra komputerowa, a przyznać trzeba, że tytuł Dragon Age zdążył już pojawić się na kilku medialnych platformach. Jeżeli ktoś bliżej interesuje się współczesnymi mediami, to zjawisko z jakim mamy tutaj do czynienia określa się mianem konwergencji. Upraszczając, jest to pojęcie, które opisuje obecność produktu w wielu formach przekazu.

Kolejny odcinek Dragon Age: Warden's Fall - ilustracja #1

Mamy więc grę komputerową w kilku odsłonach i przyszłych zapowiedziach, do tego dochodzą książkowe powieści, elektroniczna wersja komiksu, a nawet podręcznik do gry fabularnej „Dragon Age Rpg Set”. Na końcu jeszcze opisywana dzisiaj machinima. Tak szeroki przekaz medialny służy głównie budowaniu marki Dragon Age, która przyznacie jest dzisiaj bardzo silna.

Silna marka, to oczywiście dobra sprzedaż przyszłych tytułów i trudno tutaj podejrzewać BioWare o altruistyczne pobudki, nawet jeśli część prezentowanych materiałów jest darmowa. Gry robi się po to, żeby na nich zarobić, chociaż szczęśliwie od czasu do czasu, działania marketingowe bywają bardzo atrakcyjne. Firma BioWare doszła tutaj do mistrzostwa, skutecznie uderzając w kilka różnych form przekazu. Nie mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie marki Dragon Age. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Mass Effect czy mocno wyczekiwanej gry MMO - Star Wars: The Old Republic.

Zjawisko, które mam dzisiaj okazję poruszyć, będzie pewnie z czasem coraz bardziej ważnym aspektem marketingu gier komputerowych. Wykorzystanie machinimy jest coraz bardziej popularne, nie mówiąc już o innych sposobach nowoczesnego promowana tytułów. Książki pojawiają się prawie zawsze gdy mamy do czynienia z głośnymi grami RPG czy MMO (Word of Warcraft, Guild Wars 2, Diablo), komiksy też już stają się powoli normą. Warto również wspomnieć o kinowych filmach, chociaż ostatnio oprócz Perskiego Księcia i Piasków Czasu, trudno tu wymieniać jakieś tytuły warte większej uwagi.

Tak czy inaczej, trafia do nas dzisiaj piąta część Dragon Age: Warden's Fall, a przed nami kolejne, miejmy nadzieję równie ciekawe fabularnie i jakościowo. Wszystkie odcinki znajdziecie na oficjalnym kanale machinimy, pod tym adresem.