Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lutego 2021, 16:10

GTA 6 z premierą w 2023 roku? Plotki o grze i remasterze Red Dead Redemption

Nowy rok przynosi kolejne plotki na temat Grand Theft Auto VI. Tym razem uwagę graczy przyciągnął ogromny przeciek, w którym wspomniano o dacie premiery i zapowiedzi produkcji, a także remasterach GTA: San Andreas i Red Dead Redemption.

Najważniejsze informacje:
  1. w sieci pojawił się rozległy przeciek oparty na godzinnej sesji pytań i odpowiedzi z anonimowym internautą, który przekazał sporo informacji na temat Grand Theft Auto VI;
  2. szósta odsłona cyklu studia Rockstar Games ma zadebiutować w 2023 roku i zabierze nas do Miami i na Florydę;

Po ponad siedmiu latach po premierze GTA V wciąż nie wiemy nic na temat nowej odsłony cyklu Grand Theft Auto. Przynajmniej oficjalnie, bo długie oczekiwanie umilają nam mniej lub bardziej wiarygodne pogłoski, których stanowczo nie brakowało w ostatnich latach. Zwykle są to skromne informacje pokroju grafiki nieznanego pochodzenia lub domniemanych teaserów, jednak czasem trafiają się o wiele większe przecieki. Takim jest wątek znaleziony na 4chanie (via meetsejpal z Reddita), w którym anonimowy użytkownik podał mnóstwo szczegółów na temat Grand Theft Auto VI.

Wiarygodne źródło czy pracowity oszust?

Dlaczego akurat ten przeciek wypada uznać za wiarygodny? W największym skrócie: nie wypada. Przypominamy, by wszelkie nieoficjalne doniesienia traktować ze sporą dozą ostrożności. Zwłaszcza gdy mowa o informacjach od anonimowego internauty bez historii, który podaje całe mnóstwo szczegółów.

GTA 6 z premierą w 2023 roku? Plotki o grze i remasterze Red Dead Redemption - ilustracja #1
Wszelkie znaki na niebie i ziemi świadczą o rychłej zapowiedzi GTA 6. Niestety, Rockstar najwyraźniej nie dostał powiadomienia.

Niemniej są dwa powody, dla których ów przeciek wzbudził zainteresowanie graczy. Po pierwsze, przybrał on formę serii pytań i odpowiedzi, która – jak podaje meetsejpal – potrwała blisko godzinę, a w jej trakcie zadano wiele konkretnych pytań. Jeśli to rzeczywiście oszustwo, to jego autor musiał się naprawdę solidnie przygotować, skoro był w stanie szybko odpowiedzieć na nierzadko bardzo specyficzne wpisy innych użytkowników.

Po drugie, temat z opisywaną sesją AMA został skasowany. Zniknięcie wpisu jednego użytkownika nie jest niczym dziwnym, ale usunięcie całego wątku jest zastanawiające. Niemniej podkreślamy: żaden z tych argumentów nie stanowi rozstrzygającego dowodu na autentyczność przecieku. Mając to wszystko na uwadze, zapraszamy do krótkiego omówienia kolejnych „potwierdzonych” informacji na temat Grand Theft Auto VI.

GTA VI w Miami po włosku

Zgodnie z dotychczasowymi plotkami (i marzeniami większości graczy), szóste GTA zabierze nas z powrotem do Miami, aczkolwiek zwiedzimy także Florydę oraz – w „ograniczonych misjach” – Liberty City. Gra ma być mniej rozległa niż Red Dead Redemption II, ale nadrobi to „zagęszczeniem”. Dla niektórych to główny zarzut pod adresem przecieku, bo świat z sandboksowego westernu i tak jest mniejszy niż w Grand Theft Auto V. Nie da się tego odczuć, gdy najszybszym środkiem transportu są konie, ale gdyby oddać do dyspozycji gracza sportowe samochody, dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajęłoby stosunkowo niewiele czasu.

Pewnym wyjaśnieniem są informacje na temat fabuły, która podzieli grę na kilka rozdziałów i będzie „najlepszą w historii” serii (choć nie tak poruszającą jak losy Arthura Morgana). Pierwsze dwa przeniosą nas w późne lata 70. XX wieku, a więc w czasy przed wydarzeniami ukazanymi w GTA: Vice City. Jednakże źródło wspomniało też o spotkaniu z Kenem Rosenbergiem, który najwyraźniej ma już za sobą historię z Tommym Vercettim. Już samo to rozciągałoby wydarzenia ukazane w grze na ponad dekadę. Dochodzi do tego wzmianka, że główny bohater – Amerykanin włoskiego pochodzenia nazywany przez twórców kryptonimem „Ricardo” (jego tożsamość sama w sobie ma być ogromnym spoilerem) – będzie miał pod koniec historii 34 lata.

GTA 6 z premierą w 2023 roku? Plotki o grze i remasterze Red Dead Redemption - ilustracja #2
W GTA 6 ma pojawić się stary znajomy.

Zakładając, że internauta nie pominął tu kluczowego kontekstu, niewykluczone, iż akcja gry może być rozciągnięta nawet do czasów współczesnych. Rzecz jasna, przez tyle dekad musiałyby się zmienić całe lokacje (oraz ich „zawartość”, tj. obiekty i postacie niezależne). Mogłoby to oznaczać, że otrzymamy po kilka map dla każdej miejscówki.

Kaleczące eksplozje i „szalone” burze

Główny wątek GTA6 ma zapewnić około 60 godzin rozgrywki, aczkolwiek zapewne nie zabraknie wielu aktywności pobocznych, które wydłużą zabawę z tytułem (źródło wspomniało o minigrach pokroju surfowania). Ciekawostką ma być realistyczny system obrażeń: bezpośrednie eksplozje będą mogły oderwać kończyny, a postrzały z bliska poskutkować rozdrobnieniem kości. W grze zobaczymy też „szalone” efekty pogodowe, na przykład w trakcie burz. Ponadto Rockstar pracuje nad poprawieniem sztucznej inteligencji, co ma poskutkować m.in. rzucaniem uwag na temat wyglądu głównego bohatera lub jego samochodu przez NPC. Wszystko w „bardzo niepoprawnej politycznie” otoczce, do której przyzwyczaiła nas seria Grand Theft Auto. Tak na przykład poziom nagości w grze nie odstaje od tego, co można zobaczyć w Cyberpunku 2077.

Red Dead Redemption Remastered w drodze?

GTA 6 z premierą w 2023 roku? Plotki o grze i remasterze Red Dead Redemption - ilustracja #3
Przecieki potwierdzają / wykluczają (niepotrzebne skreślić) obecność żeńskiej bohaterki.

Przeciek ujawnia też sporo innych szczegółów, na przykład na temat możliwości zagrania kobietą. Taki pomysł miał być rozważany w 2017 roku, ale ostatecznie miano uznać, że „nie wpisuje się w narrację GTA”. Stałoby to w sprzeczności m.in. z doniesieniami Toma Hendersona, co można uznać za kolejny dowód przeciwko wiarygodności 4chanowego źródła.

Pomijając tę kwestię, autor miał też wspomnieć o dwóch wyczekiwanych remasterach. Źródło potwierdziło, że „technicznie” rzecz ujmując, odświeżona wersja pierwszego Red Dead Redemption ukaże się jeszcze przed Grand Theft Auto VI. Mniej otwarcie odpowiedział na pytanie o powrót do San Andreas: stwierdził tylko, że „zbliża się rocznica, nieprawdaż?”, co samo w sobie stanowi oczywistą sugestię.

GTA 6 w 2023 roku na konsolach

Skądinąd wiemy, że premiera nowego GTA nie nastąpi w najbliższym czasie. Autor przecieku precyzuje, że na zapowiedź Grand Theft Auto VI poczekamy co najmniej do wiosny 2022 roku. Natomiast debiut na konsolach przewidziano na październik 2023 roku, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem. Oraz – co najważniejsze – zakładając, że powyższe informacje są prawdziwe. Ponownie podkreślamy: nie ma żadnego dowodu, który potwierdzałby autentyczność opisanego przecieku.