Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lutego 2021, 12:20

autor: Łukasz "Sarafan" Stefaniak

Red Dead Redemption 1 i 2 będzie wykorzystane do nauki historii USA

Jeden z amerykańskich uniwersytetów wpadł na niecodzienny pomysł. Do nauki historii zamierza wykorzystać gry Red Dead Redeption 1 i Red Dead Redeption 2.

W SKRÓCIE:
 • Tore Olsson z Uniwersytetu Tennessee zamierza wykorzystać serię Red Dead Redeption do edukacji studentów.
 • Wśród tematów możemy znaleźć szereg ciekawych punktów odnoszących się między innymi do problemów rasowych czy nierówności społecznych.

Jesienią bieżącego roku na Uniwersytecie Tennessee w Stanach Zjednoczonych ruszy ciekawy z punktu widzenia graczy wykład. Pracownik amerykańskiego uniwersytetu – Tore Olsson – zamierza w jego ramach uczyć o przeszłości tego kraju wykorzystując do tego Red Dead Redeption 1 i 2.

Ogólna opinia Olssona o dyskursie historycznym w grach komputerowych nie jest pozytywna. Zarzuca on twórcom niedokładność w odzwzorowaniu realiów, jednak podkreśla, że RDR jest jedną z tych pozycji, które umiejętnie poruszają wiele istotnych tematów z perspektywy epoki. Amerykański wykładowca na przykładzie gier Rockstara chwali podejście twórców do omawiania takich tematów, jak:

 • mitologia pogranicza i jego długa żywotność,
 • ekspansja monopolów w kapitalizmie i wpływ rozbudowy sieci kolejowej na wzrost potęgi korporacji,
 • niebywałe nierówności w dochodach, które stały się oczywiste w tak zwanym „Wieku pozłacanym” (okres od końca wojny secesyjnej do początku XX wieku),
 • problematyka kolonializmu i wywłaszczenia rdzennej ludności Ameryki,
 • pogłębianie podziałów rasowych za sprawą regulacji prawnych na szczeblu lokalnym po wojnie secesyjnej,
 • pamięć o wojnie secesyjnej i powstanie mitu „Lost Cause”, który zakłada, że pobudki, którymi kierowali się Konfederaci w trakcie konfliktu były szlachetne i sprawiedliwe,
 • ruch emancypacyjny kobiet i jego przeciwnicy,
 • problematyka powstania i ekspansji amerykańskiego imperium,
 • kosmopolitanizm amerykańskiej ludności z uwzględnieniem chińskich, meksykańskich, włoskich, niemieckich i pozostałych imigrantów,
 • prywatyzacja wymiaru sprawiedliwości na przykładzie Agencji Pinkertona.

Pomysł wykorzystania serii RDR do nauki historii z pewnością zasługuje na pochwałę. Pokazuje to, że produkcje Rockstara o XIX-wiecznej Ameryce mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale także posiadają pewne walory edukacyjne. Ważna w tym kontekście jest także kwestia przywiązania do szczegółów, z której słynie deweloper. Wykorzystanie jego gier w edukacji to dobra wiadomość z punktu widzenia graczy, którzy mogą w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym.

Red Dead Redemption 1 i 2 będzie wykorzystane do nauki historii - ilustracja #1
Jednym z poruszonych tematów będzie mitologia pogranicza. Źródło: rockstargames.com

Warto odnotować, że to nie pierwszy przypadek, gdy gry komputerowe zostaną wykorzystane w podobnym celu. W zeszłym roku informowaliśmy, że nasza rodzima produkcja – This War of Mine – trafiła do kanonu lektur w Polsce. Choć osiągnęła jedynie status lektury nieobowiązkowej, to już sam fakt uwzględnienia jej w tym zestawie jest niemałym osiągnięciem.

Przypomnijmy, że Red Dead Redeption 2 miało premierę w 2018 roku na konsolach i w 2019 roku na PC. U.V. w swojej recenzji wystawił grze maksymalną ocenę i określił ją mianem „najlepszej gry akcji w otwartym świecie”. Produkcja Rockstara zdobyła też w zeszłym miesiącu główną nagrodę Steam Awards 2020.